SSH nedir?

Nonantiy

Moderasyon Ekibi Lider Yardımcısı
28 Haz 2020
1,980
1,078
Kayseri

İyi Günler Türk Hack Team Ailesi

Bugün SSH nedir ne işe yarar nasıl çalısır. Adlı baslıklara bakıcağız.

connect-via-ssh.png

Öncelikle iyi günler Türk Hack Team ailesi. SSH veya Secure Shell, sunucu sahiplerine sunucularını uzaktan kontrol etmesine yarayan bir uzaktan yönetim protokolüdür. SSH güvenlikliz Telnet ağları için oluşturuldu diyebilliriz. Bu dediğim yanlış anlasılmasın. Telnet ağları güvensiz demiyorum. Güvensiz olanları yani şifrelenmemiş olanları için kullanıldığından bahsediyorum. SSH şifreleme tekniği ile şifrelenen sunucunun giden & gelen verilerin güvenliğinden yani şifrelendiğinden emin olunur. Sunucuya bağlanmak isteyen kişinin kimliğini doğrular. Giriş işteğini engeler veya onaylar. Linux ve Macbook kullananlar direk olarak Terminal üzerinden sunuculara bağlanabillir. Ama Windows için aynı şey geçerli değildir. Putty gibi uygulamalar üzerinden bağlanmaktadırlar. SSH ile bağlandığınız sunucuya bütün Shell komutlarını çalıştırabillirsiniz.

noku3oet08q2lz60dyja.png

Sırada size SSH sunucularına nasıl bağlanıcağınızı göstericeğim. Eğer Windows kullanıyorsanız. Putty adlı uygulamayı indiripte giriş yapabillirsiniz. Eğer Linux veya Macbook kullanıyorsanız. Terminal ilede bağlantı kurabillirsiniz.

ssh {user}@{host}​

Buradaki user gireceğiniz accountu simgeler. Genelikle root yazmanık yeterli olucaktır. Host kısmına ise sizin sunucunuzun ip addresini girmeniz gerekmektedir. Gereken bütün bilgileri doldurduğunuzda Enter tuşuna basın. Ardından sizden şifre isteyecektir. Sifreyi giripte Enter tuşuna başarsanız sunucuya bağlanmış olursunuz. Bu protokolun bir'de kullanıcı doğrulama sistemi vardır birde. Kullanıcı doğrulama işlemi protokolun son aşamasıdır. İlk önce kullanıcı adı ve şifreniyi girmenizi ister. Bu bilgileri simetrik şifrelenmiş iletişim tüneli kullanılarak güvenli bir şekilde aktarılır. Böylece dışarıdan gelicek bir 3 üncü parti yazılımına yakalanmaz. Böyle bir şey'in imkanı yoktur. Şifreleriniz her ne kadar şifrelenmiş olsa daği güvenli bir yerde tutulması önerilir. Ayrıca güvenli bağlantılar için şifre kullanılmaması önerilir. Bunun sebebi Brute Force kurban gitmemenizi önlemek için alınmaya çalışan bir önlemdir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

'The Wolf

Kıdemli Üye
22 Nis 2021
4,043
2,565
Tanrı dağı

İyi Günler Türk Hack Team Ailesi

Bugün SSH nedir ne işe yarar nasıl çalısır. Adlı baslıklara bakıcağız.

connect-via-ssh.png

Öncelikle iyi günler Türk Hack Team ailesi. SSH veya Secure Shell, sunucu sahiplerine sunucularını uzaktan kontrol etmesine yarayan bir uzaktan yönetim protokolüdür. SSH güvenlikliz Telnet ağları için oluşturuldu diyebilliriz. Bu dediğim yanlış anlasılmasın. Telnet ağları güvensiz demiyorum. Güvensiz olanları yani şifrelenmemiş olanları için kullanıldığından bahsediyorum. SSH şifreleme tekniği ile şifrelenen sunucunun giden & gelen verilerin güvenliğinden yani şifrelendiğinden emin olunur. Sunucuya bağlanmak isteyen kişinin kimliğini doğrular. Giriş işteğini engeler veya onaylar. Linux ve Macbook kullananlar direk olarak Terminal üzerinden sunuculara bağlanabillir. Ama Windows için aynı şey geçerli değildir. Putty gibi uygulamalar üzerinden bağlanmaktadırlar. SSH ile bağlandığınız sunucuya bütün Shell komutlarını çalıştırabillirsiniz.

güzel bir konu olmuş ellerinize sağlık

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.