Sürücülerinizin Tamamen Korunduğuna Emin misiniz?

RageUnseen

Adanmış Üye
29 Ağu 2015
6,891
240
İstanbul

Windows 7 ile ortaya çıkan bitlocker çoğu alan da özellikle diskler de korunmaya yönelik geliştirilmiş
sistemi ile zamanın da insanların gözüne çok çarptı ve çok kullanılır bir hale geldi..

Lakin bitlocker'ı diskler de aktif etmek için ona yardımcı olacak bazı şifreleme donanımları gerekliydi,
bu da TPM “Toplam Verimli Bakım” adlı donanım ile desteklendi..

Kısacası TPM arıza önlemeyi göze alınmış, toplanan bilgilerin güvenliğinde sorumlu bir aygıttır.
Eğer bilgisayarınız da TPM'ye sahip değil iseniz ve disklere şifreleme yapmak istiyorsanız TPM atlayarak
şifreleme sistemi var bunu da konun devamın da anlatacağım. Bilgilendirme kısmını bitirdiğimize göre
artık konu anlatımına geçebiliriz..

Sürücü Şifreleme

- Masaüstün den veya windows arama kısmından "denetim masasını" açıyoruz..

- Denetim masasın da ki arama kısmına "Bitlocker" yazıyoruz ve çıkan arama sonucuna tıklıyoruz..

- Ekrana çıkan "Bitlocker'ı Aç" kısmına tıklıyoruz.

- Ekran da göründüğü gibi C diskin'de "Bitlocker" aktifleştirmek istedik lakin üst de bahsettiğim gibi,
TPM(Toplam Verimli Bakım) donanımımız olmadığından bu hatayı aldık, bu hatayı geçmenin iki seçeneği var..

>İlk olarak USB sahibi olmanız gerek çünkü şifrelemeler belli bir diske kayıt edilmek zorundadır.
>Bir sonra ki seçenek olan ve benim kullandığım seçenek ise TPM olmadan belli bir ayar kısmından İZİN sağlamaktır.

- Biz ikinci seçeneği seçiyoruz ve windows arama kısmına "Çalıştır" yazıyoruz ardından çıkan boşluğa bu komudu giriyoruz;

Kod:
"gpedit.msc"

- Açılan pencereden "Yerel Bilgisayar İlkesi" kısmını buluyoruz ve daha sonra;
"Bilgisayar yapılandırması-Yönetim Şablonları-Windows Bileşenleri" sıralamasın da ilerliyoruz..

- Buradan "Bitlocker Drive Encryption" dosyasına giriyoruz ve ardından, "İşletim Sistemi Sürücüleri" kısmına giriyoruz bütün sürücülerimiz ile ilgili
ayarlar ve dosyalar burada gözükmektedir.

- "Başlangıçta ek kimlik doğrulama iste" kısmına çift tıklıyoruz ve içine giriyoruz, asıl TPM olmadan izinli bir şekil de şifrelemeyi buradan sağlayacağız..

- TPM olmadan işlem yapmak istediğimiz den normal de burada ki ayar "Yapılandırmalı" şeklin de çıkar
bu da sizi TPM donanımını kullanmak da zorunlu tutar lakin biz de TPM olmadığından izinleri "Etkin"
biçimine getiriyoruz ve ardından "Tamam" ve "Uygula" diyoruz artık TPM olmadan C diskini şifreleye biliriz.

- Lakin şifrelemeden önce gerekli olan policy ayarlarını aktif hale getirmemiz gerekmektedir
bunun için yeniden yukarı da ki satırlar da gösterdiğim gibi "Çalıştır" açıyoruz ardından;

Kod:
"gpupdate"

komutunu çalıştırmamız gerekmek de. Çalıştır kısmına bunu yazıp "Tamam" diyoruz..

- Enter tuşuna tıkladığımız da policy ayarlarımızın aktif olduğunu görmüş olacaksınız..

- Ardından şifrelemeye geri dönmek için tekrardan "Bitlocker'ı Aç" diyoruz.

- Karşımıza çıkan bekleme ekranın bir müddet beklemek zorundayız,bir kaç saniye sürecektir.

- Eğer isterseniz bu pencere de "USB Flash Sürücüsü" ile de devam edebilirsiniz fakat o kadar "policy" ayarlarını yaptık
bu nedenle "Parola Girin" seçeneğini seçiyoruz.

- Her hangi bir şifre girelim ve "İleri" diyelim fakat girdiğim şifreler de ki ayrıntıyı görmezden gelmeyin,görüldüğü üzere
kısa bir şifre girmişim.

- Yeni açılan pencere de gördüğünüz üzere "Sağlanan parola en düşük uzunluk gereksinimlerini karşılamıyor" hatasını aldık bunun
nedeni kısa ve kolay parola girmemizden olmakta,unutmayın böyle sürücülerin şifrelediniği bir yer de asla ama asla kısa ve kolay
parolalar girmeyelim.

- Bu çıkan pencere de isterseniz USBnize de kayıt edebilirsiniz şifrelenmiş klasörleri fakat bu işlem oldukça uzun sürecektir,
alt taraftan kendinize kurtarma anahtarı da yazdırabilirsiniz fakat ben "Microsoft Hesabına Kaydet" seçeneğini seçiyorum ve ardından
"İLERİ" diyorum.

- İleri dedikten sonra karşımıza çıkan ekran da ki anahtarları kayıt ederken bekliyoruz.

- Çıkan ek pencere de açılan 2 seçeneğimiz var üsttekini seçmek hız ve kullanım açısından bize artı katar,altındakini de kullanabilir ama
kendisi oldukça yavaştır bu nedenle üsttekini seçip "İleri" diyoruz.

- İleri dedikten sonra karşımıza bir pencere daha çıkmakta, bu pencere de yine üsttekini seçiyoruz çünkü biz "sabit bir sürücü" üstünde
bu şifrelemeyi yapıyoruz eğer "taşınabilir sürücü" için yapsaydık altındakini seçerdik.Üstte ki sabit sürücüyü seçtikten sonra "İleri" diyoruz.

- Çıkan diğer ekran da "Bitlocker sistem denetimini çalıştır" kısmına bir tik atıyoruz bunun nedeni sistem çalışmaya devam ederken halen aktif bir sifreleme
olsun istiyoruz,veyahut kapalı iken. Şifrelemeye devam etmek için "Devam" diyoruz.

- Sağ alt çubuğumuz da şifrelemenin logosu çıkacaktır,şifrelemeye devam etmek için logoya "Çift Tık" yapıyoruz.

- Ardından şifrelemeye devam edebilmek ve şifrelemenin bütün sürücülere erişimi olması için "Şimdi Yeniden Başlat" seçeneğini seçiyoruz ve
bilgisayarımız kendine reset atarak tekrardan başlatıyor.

- Bilgisayarımız açıldı gördüğünüz üzere bizden yukarıda ki seçeneklerde girdiğimiz parolamızı istiyor,bu parolaya ulaşamazsanız
tekrardan bilgisayar giriş yapmakta zorlanırsınız bu nedenle unutmamaya çalışın. Parolamızı Girip "Enter" diyoruz.

- Ardından az önce de devam eden bu şifreleme bitene kadar bekliyoruz,bu biraz uzun sürebiliyor daha sonrada bitince bütün C diski
ve içinde ki dosyalar
şifrelenmiş olacaktır,okuduğunuz için teşekkür ederim..

Eğer disk yönetiminde "Sistem İçin Ayrıldı" diski varsa onu silmeyin bitlock vs.. verileri burada tutuluyor onu sildiğinizde bilgisayarınız açılmayabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Nikon of Disast

Uzman üye
16 May 2020
1,641
1,170
Eğer disk yönetiminde "Sistem İçin Ayrıldı" diski varsa onu silmeyin bitlock vs.. verileri burada tutuluyor onu sildiğinizde bilgisayarınız açılmayabilir.

Elinize sağlık hocam, güzel konu.

Moderatör tarafında düzenlendi:

RageUnseen

Adanmış Üye
29 Ağu 2015
6,891
240
İstanbul
Elinize emeğinize sağlık

teşekkür ederim

Elinize sağlık hocam, güzel konu.

konuya eklendi,teşekkürler bilgilendirme için.

нydrαтнαlleѕ;9222785' Alıntı:
Emeğine sağlık H3.

teşekkür ederim hocam

teşekkürler dmodum

Elinize sağlık H3Uch1x hocam

teşekkür ederim slyfer

Elinize emeğiniz sağlık

teşekkür ederim volde

hayalet18

Kıdemli Üye
3 Şub 2015
2,327
2
ERMENISTAN
H3Uch1x
geçen bit locker ile ilgili müşterinin biri soru sormuştu , adam yıllar önce leptop yada masaüstünden harici harddiski bitlocker ile şifreleme yapmış, tabi usb bellek ve o şifrelediği bilgisayar elinde değil ve şifresi nasıl kaldırabilir, bide onu anlatırmısın, bana dedi bende farklı sitelerden bi kaç program buldum attım kaldırdımı bilmiyorum ,harici harddisk şifreli idi en son, şifre bilmiyor saten usb bellek kayıp ve şifrelediği pc de yok , örneğin 2010 da şifrelemiş harici harddiski şimdi açmaya çalışıyor, aradan 10 yıl geçmiş en az , bunun ile ilgili varmı , ben dedim harddiski biçimlendirelim , veri kurtarma ile verileri kurtaralım , yada o halde veri kurtarma görürse klasör ve dosyaları o şekilde alalım dedim ama bakalım bilmiyorum

RageUnseen

Adanmış Üye
29 Ağu 2015
6,891
240
İstanbul
Ellerine sağlık :)

teşekkür ederim

H3Uch1x
geçen bit locker ile ilgili müşterinin biri soru sormuştu , adam yıllar önce leptop yada masaüstünden harici harddiski bitlocker ile şifreleme yapmış, tabi usb bellek ve o şifrelediği bilgisayar elinde değil ve şifresi nasıl kaldırabilir, bide onu anlatırmısın, bana dedi bende farklı sitelerden bi kaç program buldum attım kaldırdımı bilmiyorum ,harici harddisk şifreli idi en son, şifre bilmiyor saten usb bellek kayıp ve şifrelediği pc de yok , örneğin 2010 da şifrelemiş harici harddiski şimdi açmaya çalışıyor, aradan 10 yıl geçmiş en az , bunun ile ilgili varmı , ben dedim harddiski biçimlendirelim , veri kurtarma ile verileri kurtaralım , yada o halde veri kurtarma görürse klasör ve dosyaları o şekilde alalım dedim ama bakalım bilmiyorum

bu konuyu özelden konusalım hayalet18 ,teşekkür ederim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.