Syslog Nedir ? Nasıl Çalışır ? Nerelerde Kullanılır ?

'Adige

Administrator
26 Eki 2012
9,459
781
30
root@adige~#

Merhaba,
Arkadaşlar bu konumuzda Syslog Hakkında Bilgilere yer vereceğiz

gBPwFuWw_o.png

SysLog Nedir ?
SysLog Linux işletim sistemimiz veya serverimizde geriye ve ileriye dönük neler olduğunu bittiğini kayıt altına alan log sistemidir. Sistem yöneticileri için önemli bir husustur. Syslog Sistem hatalarını oluşan hataları saldırıları, kayıt altında tutmaya yaramaktadır.

gBPwFuWw_o.png

SysLog Nasıl Çalışır ?

Sysloglar genelde Linux terminali üzerindeki dosyalar veya yazılımlar ile kayıt altına alınır bu şekilde kontrol etmemize olanak sağlar
gBPwFuWw_o.png

Syslog Nerelerde Kullanılır ?
Linux işlem sitemimiz veya serverimiz için kayıt altına alınan loglar olarak kullanılır

gBPwFuWw_o.png

SysLoglar Linux Üzerinden Nasıl Kontrol Edilir ?
1- Terminal veya serverimize bağlanılır.
2- cd /var/log/
Komutu yazılarak Enterlanır

gBPwFuWw_o.png
Komutu yazarak dosyalar listelenir bu şekilde syslog dosyasına dizinde ulaşabilmekteyiz

gBPwFuWw_o.png

Sistemin son durumu bir şeklide almak istiyorum peki ne yapmam gerekir ?

1-
tailf /var/log/messages
Komutu ile mesaj şeklinde almamız mümkündür

gBPwFuWw_o.png

Syslog Sisteme giriş kayıtlarını görmek istiyorum ?

1-
Komutu ile sisteme giriş kayıtlarını rahatlıkla görebilirsiniz

gBPwFuWw_o.png

Syslog için Hangi Yazılımları Kullanmalıyız ?

1- Kiwi

2- Splunk Light

3 - Snmp

4-
The DUDE

5 -
Paessler PRTG Syslog

Son düzenleme:

sokratınpelerini

Katılımcı Üye
8 Ağu 2022
334
368
Susurluk

Merhaba,
Arkadaşlar bu konumuzda Syslog Hakkında Bilgilere yer vereceğiz

gBPwFuWw_o.png

SysLog Nedir ?
SysLog Linux işletim sistemimiz veya serverimizde geriye ve ileriye dönük neler olduğunu bittiğini kayıt altına alan log sistemidir. Sistem yöneticileri için önemli bir husustur. Syslog Sistem hatalarını oluşan hataları saldırıları, kayıt altında tutmaya yaramaktadır.

gBPwFuWw_o.png

SysLog Nasıl Çalışır ?

Sysloglar genelde Linux terminali üzerindeki dosyalar veya yazılımlar ile kayıt altına alınır bu şekilde kontrol etmemize olanak sağlar
gBPwFuWw_o.png

Syslog Nerelerde Kullanılır ?
Linux işlem sitemimiz veya serverimiz için kayıt altına alınan loglar olarak kullanılır

gBPwFuWw_o.png

SysLoglar Linux Üzerinden Nasıl Kontrol Edilir ?

Komutu yazılarak Enterlanır

gBPwFuWw_o.png

Komutu yazarak dosyalar listelenir bu şekilde syslog dosyasına dizinde ulaşabilmekteyiz

gBPwFuWw_o.png

Sistemin son durumu bir şeklide almak istiyorum peki ne yapmam gerekir ?

1-

Komutu ile mesaj şeklinde almamız mümkündür

gBPwFuWw_o.png

Syslog Sisteme giriş kayıtlarını görmek istiyorum ?
1-

Komutu ile sisteme giriş kayıtlarını rahatlıkla görebilirsiniz

gBPwFuWw_o.png

Syslog için Hangi Yazılımları Kullanmalıyız ?

1- Kiwi

2- Splunk Light

3 - Snmp

4-
The DUDE

5 -
Paessler PRTG Syslog

elinize sağlık hocam

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.