Tail İşletim Sistemi Kurulum ve Ayarlar 2021

HOLİSAVRA

Üye
29 Tem 2007
88
4
Tail İşletim Sistemi Kurulum ve Ayarlar

HGItob.png

Tail Nedir ?
Tail veya açık adıyla The Amnesic Incognito Live System (Türkçesi: Unutkan Gizli Kimlikli Canlı Sistem) güvenlik odaklı Debian tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Gizlilik ve anonimliği hedefler. Tüm giden bağlantıları Tor aracılığıyla yapılmak üzere zorlanmış, ve doğrudan olmayan (anonim olmayan) bağlantılar engellenmiştir.
Sistem DVD veya USB’ den çalışmak üzere tasarlanmıştır sistem makinede hiçbir iz (sayısal iz) bırakmaz. Geliştirilmesine en fazla Tor Projesi finansal olarak katkıda bulunmuştur. Tamamen ücretsiz ve özgür bir yazılımdır.

Tor Browser ve Tail İşletim İşletim Sistemi Arasındaki Farklar

HG5mfR.png

Tail OS Kurulum Seçenekleri

Tail işletim sistemini kullanabileceğimiz başlıca yöntemler aşağıdaki gibidir.
-Sanallaştırma yazılımları(Virtualbox, Vmware..) üzerinden sanal olarak kullanım.
-DVD üzerinden kullanım.
-USB disk üzerinden kullanım.

Bu alternatifler içerisinden en kullanışlı olanı kesinlikle USB üzerinden kullanımdır.

USB üzerinden kullanım için tek şart, USB diskinizin en az 8 GB depolama alanına sahip olmasıdır.

Tail OS İndirmek Ve Kurmak

Öncelikle Tail işletim sistemini edinmek üzere BURADAN adresini ziyaret edelim.

HGaVJM.png

Anlatım Windows Üzerinden Olacağı İçin “WİNDOWS” Seçiyoruz

HGaEZy.png

Açılan sayfadan "INSTAL FROM WINDOWS" butonuna tıklayalım.

HGaopp.png

“LES’S GO!” DİYEREK BİR SONRAKİ AŞAMAYA GEÇELİM

HGYdwx.png

USB üzerinden kurulum yapacağımız için “DOWNLOAD TAİLS 4.15 USB IMAGE” tıklayarak indirme işlemini başlatıyoruz.

İndirme işlemini ve kurlumu yaptığınızı varsayarak USB diskimizin üzerine kurulumu yapmamızı sağlayacak olan SİTEYE gidelim.

HGaku6.png

Programı açarak daha önce indirmiş olduğumuz Tails işletim sistemi imaj dosyasını programda seçiyoruz.

Ardından imaj dosyasının kurulacak olan USB diskini seçerek "FLASH" diyerek imaj işleminin bitmesini bekliyoruz.

İmaj işleminin süresi bilgisayarınızın performansına göre farklılık göstere bilir. İmaj işleminin bittiğini varsayarak bir sonraki adıma geçelim.

Tail İşletim Sistemini USB Disk Üzerinden Başlatmak

İçerisinde Tail işletim sistemi yer alan USB diskimizi hangi bilgisayara takarsak, o bilgisayar üzerinde Tail işletim sistemini güvenli bir biçimde kullanabiliyor olacağız.
Bu işlem için BIOS üzerinden ayarlama yaparak, bilgisayarın başlangıçta USB disk üzerinden çalışmasını sağlamamız yeterli.
Sizler de bu şekilde hangi bilgisayarda olursa olsun Tail işletim sistemini USB diskiniz üzerinden çalıştırabilirsiniz.
Sistemi USB üzerinden başlatmayı başardığımıza göre şimdi sisteme giriş yapıp, özelliklerinden bahsetmeye başlayalım.

HGOuNf.png

Sistemin dil ve klavye gibi bölgesel ayarlarını buradan düzenleyebiliyoruz. Benim önerim yalnızca klavye ayarınızı düzenlemeniz yönündedir.

Admin şifresinin kapalı ve Mac adresi aldatmasının açık olması ayarlarını seçerek işletim sitemi ayarlarını bitirelim. Ağ ayarları bilgisayarına bağlı bulunan donanımları otomatik olarak seçtiğinden herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

HGOBm0.png

Bana vakit ayırıp konuyu incelediğiniz için teşekkür ederim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.