Network Tails'te Tor V3 Ayarları ve Kullanımı

kralars13

Yeni üye
24 Ocak 2019
46
7
Tails işletim sistemini kullanıyorum yıllardır hep bir Tor V3 görüyordum ama hiç ciddiye almadım. Son zamanlarda neredeyse birçok site-servis V2'den V3'e geçmiş durumdalar. Aylar oldu bakmadığım yer, yazmadığım, araştırmadığım site kalmadı.

Nedir bu Tor V3?

Ayarlama yapmaya gerek var mı, otomatik algılıyor mu?

Ayarlama yapılmasına gerek varsa, nasıl ayarlama yapılır?

Lütfen yardımcı olun, gerçekten normal internetten çok Tor ağını kullanıyorum. Şimdi hiçbir yere girememek çok zor...

Şimdiden geri dönüşleriniz ve yardımlarınız için teşekkür ederim...

Moderatör tarafında düzenlendi:

'Anka

Basın&Medya Ekibi Kıdemli
8 Eyl 2021
3,384
118
2,577
Merhaba Değerli Üyemiz, Tor V3, Tor ağının yeni bir sürümüdür ve daha güvenli bir yapıya sahiptir. Bu yeni sürüm, önceki sürümden daha fazla gizlilik, güvenlik ve performans sunar. Tails işletim sistemi, varsayılan olarak Tor V3'ü kullanır. Bu nedenle, herhangi bir ayarlama yapmanıza gerek yoktur. Tails otomatik olarak Tor V3'ü algılar ve kullanır. Eğer başka bir Tor istemcisi kullanıyorsanız veya herhangi bir nedenle ayarlama yapmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Tor istemcisini açın ve ayarlar bölümüne girin.
2. Ağ sekmesine gidin ve "Tor ağına bağlanmak için kullanılacak protokol" bölümünü seçin.
3. Buradan "Tor V3" seçeneğini seçin.
4. Ayrıca, V3 adreslerini desteklemeyen eski sitelere erişebilmek için ağ sekmesinde "Tor V2'yi kullan" seçeneğini de bulabilirsiniz.

İyi Forumlar

kralars13

Yeni üye
24 Ocak 2019
46
7
Merhaba Değerli Üyemiz, Tor V3, Tor ağının yeni bir sürümüdür ve daha güvenli bir yapıya sahiptir. Bu yeni sürüm, önceki sürümden daha fazla gizlilik, güvenlik ve performans sunar. Tails işletim sistemi, varsayılan olarak Tor V3'ü kullanır. Bu nedenle, herhangi bir ayarlama yapmanıza gerek yoktur. Tails otomatik olarak Tor V3'ü algılar ve kullanır. Eğer başka bir Tor istemcisi kullanıyorsanız veya herhangi bir nedenle ayarlama yapmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Tor istemcisini açın ve ayarlar bölümüne girin.
2. Ağ sekmesine gidin ve "Tor ağına bağlanmak için kullanılacak protokol" bölümünü seçin.
3. Buradan "Tor V3" seçeneğini seçin.
4. Ayrıca, V3 adreslerini desteklemeyen eski sitelere erişebilmek için ağ sekmesinde "Tor V2'yi kullan" seçeneğini de bulabilirsiniz.

İyi Forumlar
Öncelikle bana geri dönüşünüz için çok teşekkür eder ilginiz için de ayrıca minnettar oldum.
Sorunum şu ki tails os ta tor v3 olan sitelere giriş yapamıyorum bağlantıyı normal bir şekilde yapıyorum yıllardır yaptığım gibi fakat bu şekilde önceden erişimim olan sitelerin hiçbirine giremiyorum yanında zaten belirtiyor v3 olarak.
Sorum ise ;
Tor browser üzerinde bu yapılandırma ayarı maalesef ki yok bunu komut satırı ile yapabileceğim komutlar veya ayar dosyaları var mı? Baktığım bikac sitede torc dosyası üzerinden ayarlama yaparak v3 e erişim sağlayabilirsin diyorlardı.
Tails os default olarak v3 ü kullanıyor ise bende veya internetimde bir sorun olabilir mi?
Veya bu ayarlamayı en baştan mi yapmam gerekiyordu?
Şimdiden teşekkür ederim.

'Anka

Basın&Medya Ekibi Kıdemli
8 Eyl 2021
3,384
118
2,577
Sorunun kaynağına gelecek olursak birkaç farklı neden olabilir. İlk olarak, Tails OS'unuzun kurulumu sırasında Tor'un yapılandırmasında herhangi bir değişiklik yapılmadıysa, Tor v3'e erişim yapmak için yapılması gereken ek yapılandırmalar vardır. Bununla birlikte, Tails OS default olarak v3'ü kullanır; bu nedenle, Tor ağında bazı sitelere erişememenizin nedeni, Tails OS ya da internet bağlantınızda bir sorun olabileceği gibi, girmeye çalıştığınız sitelerin kendilerinde de bir sorun olabilir. Mevcut Tor yapılandırmanızın yanı sıra, Tor Browser üzerinde de bazı yapılandırma ayarları yapabilirsiniz. Bununla birlikte, Tor Browser'ın alışılmış yapılandırma ayarlarına ek olarak, Terminal'de belirli komutlar kullanarak da Tor v3'e erişmek mümkündür. Kısaca şunu söyleyeyim sana, sorunun kaynağına dair kesin bir şey söylemek zor olsa da, Tails OS ve Tor Browser üzerinde yapabileceğiniz bazı değişikliklerle giriş yapmakta sorun yaşadığınız sitelere erişiminizi sağlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle sitelerin kendi sorunlarından emin olman ve ardından Tor yapılandırmanı kontrol etmen gerekebilir. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

kralars13

Yeni üye
24 Ocak 2019
46
7
Sorunun kaynağına gelecek olursak birkaç farklı neden olabilir. İlk olarak, Tails OS'unuzun kurulumu sırasında Tor'un yapılandırmasında herhangi bir değişiklik yapılmadıysa, Tor v3'e erişim yapmak için yapılması gereken ek yapılandırmalar vardır. Bununla birlikte, Tails OS default olarak v3'ü kullanır; bu nedenle, Tor ağında bazı sitelere erişememenizin nedeni, Tails OS ya da internet bağlantınızda bir sorun olabileceği gibi, girmeye çalıştığınız sitelerin kendilerinde de bir sorun olabilir. Mevcut Tor yapılandırmanızın yanı sıra, Tor Browser üzerinde de bazı yapılandırma ayarları yapabilirsiniz. Bununla birlikte, Tor Browser'ın alışılmış yapılandırma ayarlarına ek olarak, Terminal'de belirli komutlar kullanarak da Tor v3'e erişmek mümkündür. Kısaca şunu söyleyeyim sana, sorunun kaynağına dair kesin bir şey söylemek zor olsa da, Tails OS ve Tor Browser üzerinde yapabileceğiniz bazı değişikliklerle giriş yapmakta sorun yaşadığınız sitelere erişiminizi sağlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle sitelerin kendi sorunlarından emin olman ve ardından Tor yapılandırmanı kontrol etmen gerekebilir. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Çok teşekkür ederim bilgilendirme için ben tails osu baştan kurup bütün ayarları tekrar yaptıktan sonra belirttiğiniz olası sorunları çözmeye çalışarak hala erişim saylayamazsam en azından olası sorunların aralığını daraltıp çözülmesini takdirde tekrardan sizleri rahatsız ederim😊.
Tekrardan dönüşünüz için çok teşekkür ederim 😊

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.