TCP 3-Way Handshake - TCP 3 Yollu EL Sıkışması

Daeky

Uzman üye
16 Nis 2022
1,144
966
23
BJK
i8h8haf.png

Herkese İyi Akşamlar Bugün Network Alanında TCP 3-Way Handshake Dediğimiz Türkçesiyle 3 Yollu TCP El Sıkışmasının Ne Olduğunu Anlatacağım.

i7ovh1e.png

TCP 3-Way Handshake ; Türkçesiyle 3 Yönlü TCP El Sıkışması = Server İle Client'in Bağlantı Akışı Sağlaması Amacıyla IP(İnternet Protocol)/TCP(Transmission Control Protocol-İletim Kontrol Protokolü) Modülü Üzerinden Gerçekleşen Aşamadır Daha Doğrusu TCP İletim-Akışı Sağlamadan Önce 3 Yönlü El Sıkışma'ya İhtiyacı Olur Tabi'ki 3 Yönlü TCP El Sıkışmasının Sağlanması İçin Server Üzerinde Açık Bağlantı Kanallarının Olması Gerekmektedir.

TCP 3-Way Handshake(3 Yönlü TCP El Sıkışması) ; Sırasıyla (SYN-SYN-ACK-ACK) İleti-Parametleri İle Gerçekleşir.

Connection Stage =

1- Client Tarafından Server'a Random Bir Desk Numarasına (Random 32 Bit Sayıya) Sahip SYN İletisi Gönderilir.

2- Sunucu Aynı Şekilde Client'in Bağlantı İsteğine Karşılık Olarak Random Desk Numarasına Sahip SYN Ve İlk Olarak Client Tarafından Gönderilen Desk Numarasını Onaylamak İçin Desk Numarası ''1'' Olan-ACK Paketi İle Geri Dönüş Yapar - SYN-ACK.

3- Client Serverın SYN İletisini Kabul Etmek Niyeti İle (+1) Desk Numaralı ACK Paketi Gönderir Ve Client İle Server Arasında'ki Bağlantı Sorunsuz Bir Şekilde Sağlanmış Olur.

tcp.png

------------------------

Example Operation =

50.76.95.12 (CLİENT) - SYN Thread - 78.92.12.15 (Server)

Server - SYN-ACK Thread Client

Client - Server ACK - Connection

Connection Termination =

3 Yönlü TCP El Sıkışmasını Sonlandırmak - FIN Paketi İle Olmaktadır

1- Client Servera FIN Paketi Gönderir Fakat Burda Önemli Olan Bağlantı Akışını Sonlandırmak Amacı İdir

2- Server Bu İsteğe FIN VE ACK Paketleri İle Cliente Geri Dönüş Yapar FIN-ACK

3-Client Son Olarak ACK Paketi İletir Ve Bağlantı Sonlanmış Olur.

i7ovh1e.png

iUBacd.gif

heredotcan

Katılımcı Üye
28 Ağu 2008
675
148
Kardeşim eline sağlık ama çok yüzeysel olmuş bu anlatım bu başlığa bu kadar anlatım yakışmaz, Gelen bir SYN paketine kaç kere SYN+ACK döner ve dönen her cevap kaç byte’dir? Oturum sonlandırma sonunda oluşan durumlar Nelerdir ? Backlog queue Nedir? bu sorulara cevap verebilcek bir anlatım olsa daha iyi olabilirdi 🤝

Daeky

Uzman üye
16 Nis 2022
1,144
966
23
BJK
Kardeşim eline sağlık ama çok yüzeysel olmuş bu anlatım bu başlığa bu kadar anlatım yakışmaz, Gelen bir SYN paketine kaç kere SYN+ACK döner ve dönen her cevap kaç byte’dir? Oturum sonlandırma sonunda oluşan durumlar Nelerdir ? Backlog queue Nedir? bu sorulara cevap verebilcek bir anlatım olsa daha iyi olabilirdi 🤝
Backlog Queue Modülü Biraz Capacity speed olayı ile alakalı her yolda aynı parametreyi göstermeyebilir bu yüzden konuya koymaya gerek duymadım daha derine inilirse TCP de koyulabilir 🙂 / byte ve paket sayıları zaten konuda mevcut - yorum için teşekkürler. 🙂

JohnWick51

Uzman üye
20 Mar 2022
1,866
770
28
i8h8haf.png

Herkese İyi Akşamlar Bugün Network Alanında TCP 3-Way Handshake Dediğimiz Türkçesiyle 3 Yollu TCP El Sıkışmasının Ne Olduğunu Anlatacağım.

i7ovh1e.png

TCP 3-Way Handshake ; Türkçesiyle 3 Yönlü TCP El Sıkışması = Server İle Client'in Bağlantı Akışı Sağlaması Amacıyla IP(İnternet Protocol)/TCP(Transmission Control Protocol-İletim Kontrol Protokolü) Modülü Üzerinden Gerçekleşen Aşamadır Daha Doğrusu TCP İletim-Akışı Sağlamadan Önce 3 Yönlü El Sıkışma'ya İhtiyacı Olur Tabi'ki 3 Yönlü TCP El Sıkışmasının Sağlanması İçin Server Üzerinde Açık Bağlantı Kanallarının Olması Gerekmektedir.

TCP 3-Way Handshake(3 Yönlü TCP El Sıkışması) ; Sırasıyla (SYN-SYN-ACK-ACK) İleti-Parametleri İle Gerçekleşir.

Connection Stage =

1- Client Tarafından Server'a Random Bir Desk Numarasına (Random 32 Bit Sayıya) Sahip SYN İletisi Gönderilir.

2- Sunucu Aynı Şekilde Client'in Bağlantı İsteğine Karşılık Olarak Random Desk Numarasına Sahip SYN Ve İlk Olarak Client Tarafından Gönderilen Desk Numarasını Onaylamak İçin Desk Numarası ''1'' Olan-ACK Paketi İle Geri Dönüş Yapar - SYN-ACK.

3- Client Serverın SYN İletisini Kabul Etmek Niyeti İle (+1) Desk Numaralı ACK Paketi Gönderir Ve Client İle Server Arasında'ki Bağlantı Sorunsuz Bir Şekilde Sağlanmış Olur.

tcp.png

------------------------

Example Operation =

50.76.95.12 (CLİENT) - SYN Thread - 78.92.12.15 (Server)

Server - SYN-ACK Thread Client

Client - Server ACK - Connection

Connection Termination =

3 Yönlü TCP El Sıkışmasını Sonlandırmak - FIN Paketi İle Olmaktadır

1- Client Servera FIN Paketi Gönderir Fakat Burda Önemli Olan Bağlantı Akışını Sonlandırmak Amacı İdir

2- Server Bu İsteğe FIN VE ACK Paketleri İle Cliente Geri Dönüş Yapar FIN-ACK

3-Client Son Olarak ACK Paketi İletir Ve Bağlantı Sonlanmış Olur.

i7ovh1e.png

iUBacd.gif
Ellerine saglik

heredotcan

Katılımcı Üye
28 Ağu 2008
675
148
Backlog Queue Modülü Biraz Capacity speed olayı ile alakalı her yolda aynı parametreyi göstermeyebilir bu yüzden konuya koymaya gerek duymadım daha derine inilirse TCP de koyulabilir 🙂 / byte ve paket sayıları zaten konuda mevcut - yorum için teşekkürler. 🙂
Paket sayılarını göremedim

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.