THT Öz eleştirileriniz

Enistein

Kıdemli Üye
16 Eyl 2012
2,234
1,273
Amsterdam

Öz eleştiri nedir ?

Kişinin kendi düşünce, davranış ve eylemlerini nesnel eleştiriden geçirmesi işi.

Bizlerde bir topluluk olarak THT ile ilgili öz eleştirilerimizi böyle bir konu altında belirtebiliriz diye düşündüm.
Sonrasında hep beraber bilinçlenip, hatalarımızı düzeltmeye çalışabiliriz.

Benim THT ile ilgili öz eleştirilerim:

1. Türkçenin yanlış kullanılması. Noktalama işaretlerini, -de -da ayrımı, vb. yanlış yazmak göze batmıyor. Fakat çok sık karşılaştığım "yapıla bilir", "edile bilir", gibi birleşik yazılması gereken eklerin ayrıldığını görüyorum. "website" yerine "wep site", gibi yanlış kelimelerin kullanımı, can sıkıyor.

2.
THT Yardım Merkezi bölümüne açılan konularda problem belirtiliyor ama detay çoğu zaman yazılmıyor. Bence ekran görüntüsü, hata mesajlarının kopyası, hata alınmadan önce neler yapıldı? Gibi detaylar paylaşılırsa çok daha hızlı çözüme ulaştırılabilir.

3.
THT Yardım Merkezi bölümüne açılan bazı konular, çok derin araştırma isteyen konular oluyor. Örnek:"Ben nasıl xxx donanımını hacklerim?" Bu sorular karşısında tek bir cevap ile doğrudan uygulamaya geçmeye çalışan insanlar görüyorum. Bence doğru olan cevabı aldıktan sonra, cevaba göre uygun test ortamını oluşturup, deneme yapmak ve tecrübe edindikten sonra uygulamaya geçmektir.

Sizlerde THT ile ilgili öz eleştirilerinizi, hedef "şahıs" göstermeden bu konu altına yazabilirsiniz.

Lütfen konuya cevap olarak sadece öz eleştirilerinizi yazın!

Son düzenleme:

AwiR

Katılımcı Üye
4 Ocak 2020
503
211

Özeleştiri nedir ?

Kişinin kendi düşünce, davranış ve eylemlerini nesnel eleştiriden geçirmesi işi.

Bizlerde bir topluluk olarak THT ile ilgili özeleştirilerimizi böyle bir konu altında belirtebiliriz diye düşündüm.

Benim THT ile ilgili özeleştirilerim:

1. Türkçe'nin yanlış kullanılması. Noktalama işaretlerini, -de -da ayrımı, vb. yanlış yazmak göze batmıyor. Fakat çok sık karşılaştığım "yapıla bilir", "edile bilir", gibi birleşik yazılması gereken eklerin ayrıldığını görüyorum. "website" yerine "wep site", gibi yanlış kelimelerin kullanımı, can sıkıyor.

2.
THT Yardım Merkezi bölümüne açılan konularda problem belirtiliyor ama detay çoğu zaman yazılmıyor. Bence ekran görüntüsü, hata mesajlarının kopyası, hata alınmadan önce neler yapıldı? Gibi detaylar paylaşılırsa çok daha hızlı çözüme ulaştırılabilir.

3.
THT Yardım Merkezi bölümüne açılan bazı konular, çok derin araştırma isteyen konular oluyor. Örnek:"Ben nasıl xxx donanımını hacklerim?" Bu sorular karşısında tek bir cevap ile doğrudan uygulamaya geçmeye çalışan insanlar görüyorum. Bence doğru olan cevabı aldıktan sonra, cevaba göre uygun test ortamını oluşturup, deneme yapmak ve tecrübe edindikten sonra uygulamaya geçmektir.

Sizlerde THT ile ilgili özeleştirilerinizi bu konu altına yazabilirsiniz.
Eline Sağlık Aynen Katılıyorum.

'B4TU

Katılımcı Üye
5 Şub 2019
392
439

Özeleştiri nedir ?

Bizlerde bir topluluk olarak THT ile ilgili özeleştirilerimizi böyle bir konu altında belirtebiliriz diye düşündüm.

Benim THT ile ilgili özeleştirilerim:

1. Türkçe'nin yanlış kullanılması. Noktalama işaretlerini, -de -da ayrımı, vb. yanlış yazmak göze batmıyor. Fakat çok sık karşılaştığım "yapıla bilir", "edile bilir", gibi birleşik yazılması gereken eklerin ayrıldığını görüyorum. "website" yerine "wep site", gibi yanlış kelimelerin kullanımı, can sıkıyor.

2.

3.

Sizlerde THT ile ilgili özeleştirilerinizi, hedef "şahıs" göstermeden bu konu altına yazabilirsiniz.

Öz eleştiri*

cr007

Üye
26 Ara 2022
76
17
Matematik
Bu konuda çok haklısın.Benim de canımı çok sıkıyor çoğunlukla selam alıp verirken hoş geldin yazarken yanlış yazıyorlar . "Türkçe'nin" yazarken yanlış yazmışsın bu arada kesme işareti ile ayırmamalısın.

Enistein

Kıdemli Üye
16 Eyl 2012
2,234
1,273
Amsterdam
Son düzenleme:

'pump

Uzman üye
9 Ara 2022
1,461
3,255
Ağ Kablolarında Geziyor
Eleştiri var çözüm yok. Ve eleştirilerin birbyandan tamam doğru ama çok saçma çünkü bunlar kullanıcilara ait eleştiri, yani şimdi imla ve yazım kuralları diyorsun, Türkçe dersi mi verelim üyelere şimdi.
Ve yardım merkezi görselleştirme filan, Bunda da yine yapabileceğimiz birşey yok çünkü çoğu kişi forumla alakası yok yeni hesap açıyor konu açabilmek için.yardım bölümünde çözüm için cevap bulmaya çalışıyor sonra geri foruma gelmiyor, işi düşünce tekrar gelip yazıp gidiyor. :)

Benim Öz Eleştirim yeni gelen üyelere geldiği an kuralların atılması üye ''Merhaba'' yazıyor anında kurallar atılıyor bu kural üyeyi forumdan soğutur şahsi düşüncem
çok doğru , insan bir karşılama mesaji hoş geldin bekler millet yardırıyor , yok forum kuralları yok şunu okuyun filan ben bile bunalıyorum şahsen.

314Kachu

Üye
8 Eyl 2009
228
167
Seni seçtim 3.14Kachu
Merhaba,
Görüyorum ki konu "THT hakkında özeleştiri" olarak açılmış ancak bir alttaki yorumcu, bir üstteki yorumcunun hatasını düzeltme olarak revize edilerek devam etmiş. Özeleştirim şu şekilde: Rütbeli olan bazı üyelerin muhatap olduğu kişiye karşı saygı problemi var. Kardeşim, dostum vb. ifadeler kullanarak iletişim kuruyorlar ki bu çok yanlış. Özel alanda istediğiniz gibi iletişim kurabilirsiniz elbette ancak normal üyeden bir tık üst rütbe alanların dahi normal üyelere karşı bu şekilde konuşmaları bana göre önce kendilerine sonrada karşısındaki kişiye saygısı olmadığının ifadesidir.
Saygılar.

'pump

Uzman üye
9 Ara 2022
1,461
3,255
Ağ Kablolarında Geziyor
Merhaba,
Görüyorum ki konu "THT hakkında özeleştiri" olarak açılmış ancak bir alttaki yorumcu, bir üstteki yorumcunun hatasını düzeltme olarak revize edilerek devam etmiş. Özeleştirim şu şekilde: Rütbeli olan bazı üyelerin muhatap olduğu kişiye karşı saygı problemi var. Kardeşim, dostum vb. ifadeler kullanarak iletişim kuruyorlar ki bu çok yanlış. Özel alanda istediğiniz gibi iletişim kurabilirsiniz elbette ancak normal üyeden bir tık üst rütbe alanların dahi normal üyelere karşı bu şekilde konuşmaları bana göre önce kendilerine sonrada karşısındaki kişiye saygısı olmadığının ifadesidir.
Saygılar.
Dostum o itirbar saygı rütbeye göre söylenmiyor , ve dediğin şey sanalda bir web sitede yani burada .
Bir çok kişi var her yeni gelen kişiye "hoş geldin" diyerek her posta " eline sağlık" diyerek ve profil mesajlarından dm konuşması konuşursa ne olur, mecburen rütbe artıcak. Biz by kişiye sırf rütbesi yüksek diye hocam gibi kelimelerle hitap edemeyiz. Forumda başarılı olan bir projelere imza atanlara ben şahsen saygımı gösteriyorum. Hatta yeri geliyor tanıdığım 1-2 kişi var rütbesi "yeni üye" ama hocam diye hitap ediyorum :)
Bu arada yorumlarda Tartışma hakkında haklısın herkes birbirine Türkçe dersi veriyor hay allahım :)

Son düzenleme:

darksideofwww

Katılımcı Üye
28 Tem 2022
915
515
dsowww
Dostum o itirbar saygı rütbeye göre söylenmiyor , ve dediğin şey sanalda bir web sitede .
Bir çok kişi var her yeni gelen kişiye "hoş geldin" diyerek her posta " eline sağlık" diyerek ve profil mesajlarından dm konuşması konuşursa ne olur, mecburen rütbe artıcak. Biz by kişiye sırf rütbesi yüksek diye hocam gibi kelimelerle hitap edemeyiz. Forumda başarılı olan bir projelere imza atanlara ben şahsen saygımı gösteriyorum. Hatta yeri geliyor tanıdığım 1-2 kişi var rütbesi "yeni üye" ama hocam diye hitap ediyorum :)
Bu arada yorumlarda Tartışma hakkında haklısın herkes birbirine Türkçe dersi veriyor hay allahım :)
Kesinlikle, yaş veya rütbe benim için önemli değil ister 10 yaşında olsun ister 50 ne kadar saygılıysa veya bilgiliyse ben de o kadar saygı duyarım ve samimi konuşurum.

Enistein

Kıdemli Üye
16 Eyl 2012
2,234
1,273
Amsterdam
Eleştiri var çözüm yok. Ve eleştirilerin birbyandan tamam doğru ama çok saçma çünkü bunlar kullanıcilara ait eleştiri, yani şimdi imla ve yazım kuralları diyorsun, Türkçe dersi mi verelim üyelere şimdi.
Ve yardım merkezi görselleştirme filan, Bunda da yine yapabileceğimiz birşey yok çünkü çoğu kişi forumla alakası yok yeni hesap açıyor konu açabilmek için.yardım bölümünde çözüm için cevap bulmaya çalışıyor sonra geri foruma gelmiyor, işi düşünce tekrar gelip yazıp gidiyor. :)
Amaç, çözüm üretmek değil. Neleri yanlış yaptığımızı dile getirmek. Öz eleştiri yapan üyelerin, konulara bakış açılarını anlamak. Yoksa, sebeplerin neden kaynaklandığını, neyin yanlış olduğunu hepimiz biliyoruz.

ωσитαѕ

Kıdemli Üye
1 Eki 2017
3,874
483
6
Konuda eleştiri hariç tüm her şey mevcut. Konu gerekli içerisindeki tartışma gereksiz. İyi forumlar.

Yeni Kullanıcıyım Ben

Katılımcı Üye
11 Ara 2022
802
302
Matrix
Genellikle evet bende hatalar yapabiliyorum.Hızlı yazacağım diye kendimi çok kasarak yazdığım için istemeden yanlış yapabiliyor insan.Ve şunu da eklemeliyim ki ben çok detaya giren birisiyim.Öyle böyle değil ama yani nasıl bir şey şöyle anlatayım.Mesela bir konu var.Ve normal bir insan bunu kısa ve öz şekilde anlatır değil mi?Ama bende durum farklı.Ufak bir özeti nasıl detayıyla anlatırım bilirmisiniz.Ve sanırım ilk defa aşırı ama aşırı ama aşırı detaylı yazmam sonunda işe yarayacak :)
Evet öz eleştirine katılıyorum ve bence bu sosyal medyadaki
ahlaksız,küfürlü konuşan,kısaltma kullanan, vb. insanlardan dolayı bazı kültürlü,ahlaklı insanların da "ana dilinin" bozulmasına yol açıyor.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hatalar saman çöpleri gibi suyun yüzünde giderler, insan hemen görebilir...

Düzeltme:Eğer ki yanlışım varsa düzeltebilirsiniz. :)

İyi Forumlar
Turk Hack Team Üyeleri

'pump

Uzman üye
9 Ara 2022
1,461
3,255
Ağ Kablolarında Geziyor
Amaç, çözüm üretmek değil. Neleri yanlış yaptığımızı dile getirmek. Öz eleştiri yapan üyelerin, konulara bakış açılarını anlamak. Yoksa, sebeplerin neden kaynaklandığını, neyin yanlış olduğunu hepimiz biliyoruz.
Sadece eleştirmekle olmuyor işte. bir moderatör asistanı olarak çözüm aramaya çalışsan mesale ? Madem bu kadar rahatsız edici bir konu , zaten göreviniz forum.
Ve bence bu konu çok abartılıyor
ha wep yazmış ha web yazmış. bir kişinin yazısı sizi niye rahatsız etmiş onu anlamadım.

-BRAVE-

Kıdemli Üye
8 Kas 2015
3,731
320
Türkiye
Dilimizin yanlış kullanılması hususunda kimsenin elinden bir şey gelmez doğrusu. Türk dili bölümü okuyup, 2 cümle bir araya getiremeyen insanlar tanıyorum. Türkçe öğretmenliği yapıp, eyer-isteyin-herkez diyen insanlar tanıyorum. Bu ayıplanacak bir şey değil. Ama dilimizi doğru kullanmanın insan üzerinde önce kendisine, sonra diğer insanlara etkisi oldukça büyük.

2. ve 3.hususlar içinse bahsi geçen arkadaşların çoğunlukla yeni üye olduklarını, ilk konularını açtıklarını ve dolayısıyla bir çok konuda aceleci davranıp bazı detayları es geçtiği görülmekte. Bu gibi durumlarda bir insan evladı olarak bizler detay istemeliyiz. Herkes tam takır, şen şakır konu açamıyor maalesef. Bu konularda beni ilgilendiren durum yok. Söylediklerimi kişiselleştiren biri olmasın lütfen. Forum yapısının doğasında olan şeyler bunlar...

Ben ilk kez 8 yıl önce foruma kayıt olurken, bir konudan mütevellit yardım almak için üyelik gerçekleştirip ilk defa yardım merkezine konu açmıştım. Tam hatırlamıyorum ancak beni o dönemlerde foruma bağlayan şey, bazı insanların gerçekten yardımsever tavırlarıydı. Ama gün geçtikçe istemeden tanık olduğum şeyler de gördüm. Üye ilk kez konu açıyor, kendini cumhurbaşkanı-başbakan sayın genel kurmay başkanı sanan bazı arkadaşlar ise ''konu yeri yanlış, başlıkta alakasız bir şey yazıyor, lütfen dilimizi düzgün kullan, kuralları oku gel'' yazıyor. Yahu arkadaş sen foruma kayıt olurken buranın pir'i olarak mı kayıt oldun? Sana da başkası öğretti ne yapman gerektiğini, sende karşındaki insana efendi gibi yardımcı olmaya çalış...

Benim öz eleştirim forumda bazı insanların kendilerini diğer insanların üstünde görmesi. Bu gibi şeylere çok şahit oldum. Her konuda bilgili, tecrübeli, yetenekli olduğunu düşünen ve karşısındaki kişiyi ezmeye çalışan birileri var. Toxic insan topluluğu deniyor böyle olan kimselere lakin bunlar her yerde var. Buna da elden bir şey gelmez. Her şeyi olduğu gibi kabullenmek gerek. İnsanların bana alışmasını bekleyemiyorsam, ben insanlara ayak uydurmaya çalışmalıyım...

MemoryTiger

Katılımcı Üye
8 Mar 2019
446
248
21
Kali Linux
Öz eleştirim burasi bir hacker grubu olmaktan çıkıp siberatay adı altında bir haber forumuna döndü.

Çünkü Telegramda Günlük Olaylar Haberdar Ediliyor Onun Için Haber Formuna Döndü Dedim.

Ancak bu sorun değil çünkü forumun misyonu değişmedi. Sosyal Medyanin Misyonu Değişti.

Sosyal Medyada Tht İsmine Şikayet Mi Oldu Ne Oldu Bilmiyorum Ama Formun Özü Neyse Sakın Onu Bozmayin Hocam

Çünkü insan aradan uzun süre geçtikten sonra tekrar buraya geldiğinde vay be diyebiliyorsa benim gözümde o forum ne âla ne güzel bir forumdur.

Üniversite Sinavi Bitince Tekrardan Yönetime Geri Gelmek Dileğiyle
İyi Forumlar...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.