-=Trafik Lambalarını Hacklemek=- [Geniş Araştırma.]

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,055
388
Ankara
Peki, benim yaptığım şeyi nasıl açıklayacaksınız ustam ?
5.10.2015 tarihinde, Halil Akkanat Çok Programlı Anadolu lisesi'nin önündeki Trafik lambalarını hackledim. Bir öğretmen beni dersine çağırdı bende bunu yaptım. Kayıtlara geçmesini ben istemedim :RpS_smile:

Çünkü öyle bir şey yapmadın. Yapamazsın, bağlantı fiziksel, kablolarladır. Ben ÖGS sisteminin - Öncelikli Geçiş Sistemi'nin programcısıyım. Benim projemden önce hiç bir trafik lambası wireless komut almıyordu. Proje daha 12 Ağustos'ta TÜBİTAK'tan mezun oldu. Daha aktive olmadı. Bütün Türkiye'de hala tek bir trafik lambasında ISM alıcı var.

Ve benim protokolümü kıramazsın. Her türlü iddiasına varım.

Plans

Uzman üye
12 Şub 2016
1,733
0
bin/Debug/
Çünkü öyle bir şey yapmadın. Yapamazsın, bağlantı fiziksel, kablolarladır. Ben ÖGS sisteminin - Öncelikli Geçiş Sistemi'nin programcısıyım. Benim projemden önce hiç bir trafik lambası wireless komut almıyordu. Proje daha 12 Ağustos'ta TÜBİTAK'tan mezun oldu. Daha aktive olmadı. Bütün Türkiye'de hala tek bir trafik lambasında ISM alıcı var.

Bilen konuşur herkes susar haklısın kardeşim.

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,055
388
Ankara

Düzeltme... Bütün Türkiye'de 57 tane kavşakta ISM alıcısı ve benim elektronikçi arkadaşların dizayn ettiği kart var.

3fd61a

N'olur n'olmaz zoom etmeden yayınlıyorum ama geniş bir dairesel bir rotada 56 tane kavşağa daha takmışlar Ankara ortasında. Sistem şu anda pasif. Sanırım demo hazırlığı içindeler. Şirketten bayramdan hemen önce ayrıldığım için haberdar değilim ama projenin yazılım tarafının bütün şifreleri doğal olarak hala bende var. Ne de olsa test sisteminde ciddi bir halt yapamam.

Sinirimden eski işyerimi aradım, "sistemde muhtemel bir hata yapmış olma ihtimali var, test sunucusunu açın giriyorum" diye telefon ettim.

Söyle bakalım süper-deha-benim-sistemim-daha-yapılmadan-kıran arkadaş, madem Türkiye'de bir trafik lambasını açtın, şu mesaj nedir, kavşak kontrol kartı hangi state'te imiş, kaç nolu trafik lambasına ne mesajı göndermesi emrediliyor çabucak anlarsın söylersin bize. Kolaylık olsun diye eşdeğer mesajın 10 gerçek örneğini kopyalıyorum, hani elinde örnek olsun.. Haa encryption'ı merak etme bunlar sunucu logundan, encryption çözülmüş. Proje mezuniyetinden 3-4 gün önce yaptığımız son testteki loglar bunlar.

260r0y9.png

Bir de yalan söylemişim gibi üstehan çıkmaya çalışıyor Allah'ın kekosu.

Gbmdpof

Kıdemli Üye
23 Eyl 2016
2,001
11
Düzeltme... Bütün Türkiye'de 57 tane kavşakta ISM alıcısı ve benim elektronikçi arkadaşların dizayn ettiği kart var.

3fd61a

N'olur n'olmaz zoom etmeden yayınlıyorum ama geniş bir dairesel bir rotada 56 tane kavşağa daha takmışlar Ankara ortasında. Sistem şu anda pasif. Sanırım demo hazırlığı içindeler. Şirketten bayramdan hemen önce ayrıldığım için haberdar değilim ama projenin yazılım tarafının bütün şifreleri doğal olarak hala bende var. Ne de olsa test sisteminde ciddi bir halt yapamam.

Sinirimden eski işyerimi aradım, "sistemde muhtemel bir hata yapmış olma ihtimali var, test sunucusunu açın giriyorum" diye telefon ettim.

Söyle bakalım süper-deha-benim-sistemim-daha-yapılmadan-kıran arkadaş, madem Türkiye'de bir trafik lambasını açtın, şu mesaj nedir, kavşak kontrol kartı hangi state'te imiş, kaç nolu trafik lambasına ne mesajı göndermesi emrediliyor çabucak anlarsın söylersin bize. Kolaylık olsun diye eşdeğer mesajın 10 gerçek örneğini kopyalıyorum, hani elinde örnek olsun.. Haa encryption'ı merak etme bunlar sunucu logundan, encryption çözülmüş. Proje mezuniyetinden 3-4 gün önce yaptığımız son testteki loglar bunlar.

260r0y9.png

ve MasKutay susar...

MasKutay

Katılımcı Üye
17 Tem 2014
866
0
127.0.0.1

3fd61a

260r0y9.png

1. Si hangi konuda olursa olsun, saygı duymak zorundasın ve hakaret etmemen lazım.
Keko felan demişsin üstüme alınmıyorum...
Ben bu programı kodlayalı yıllar geçti ve ben bilgisayarımı değiştirdim eski bilgisayarımıda çok fazla formatladım yedekleme almadan.

Olayın üstünden 1 yıl geçmış sen bunları yazıyorsun 1 yıl önce yazsaydın eğer, sana bir cevabım olurdu.
Ben tekniğini felan'da unuttum. Hack işini bıraktım... Arada bir foruma girip bilgi paylaşıyorum artık. Saygılarla. :RpS_cool:

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,055
388
Ankara

1. Si hangi konuda olursa olsun, saygı duymak zorundasın ve hakaret etmemen lazım.
Keko felan demişsin üstüme alınmıyorum...
Ben bu programı kodlayalı yıllar geçti ve ben bilgisayarımı değiştirdim eski bilgisayarımıda çok fazla formatladım yedekleme almadan.

Olayın üstünden 1 yıl geçmış sen bunları yazıyorsun 1 yıl önce yazsaydın eğer, sana bir cevabım olurdu.
Ben tekniğini felan'da unuttum. Hack işini bıraktım... Arada bir foruma girip bilgi paylaşıyorum artık. Saygılarla. :RpS_cool:

Haa.. geçen sene, bütün Türkiye'de uzaktan bağlanılabilen 1 - yazıyla bir - tane, bir teknokent ofisinin yakınlarında aşırı tenha bir caddede, belediye izniyle, eşşek gibi torpille yalvar yakar kart taktığımız bir tane trafik ışığı varken yaptın yani... Haa anladım. Benim amerikan uydularıyla gökyüzünde "heçkırdım" yazdım dönemlerde diyorsun. Şimdi paylaşırdım Amerikan uydusu çalmayı da, malum, bilgisayarıma süt döküldü, Man in Black geldi şu hafıza siliciyi filan çalıştırdı önümde... :trl

O zaman cevabını vermiştim, kendin yalancı iken beni yalan söylemekle itham ettiğini de ihtimal hala görmeyecektim ama biri güncelledi dün. Ben de vaktim çoktu, gülmek için yorumları okuyordum. Normalde sallamam böyle insanları, bir çok lamer sallama icraat yapar burada.

Yahu senin yaptığın, azıcık ingilizce bilip Traffic lights hacked in major cities using just a laptop | Daily Mail Online adresindeki makaleyi yarım yamalak çevirmek. Resmi tanıdın mı? Gerizekalı amerikalılar o sistemi iptal edeli 3-4 yıl oluyor, kullanılmıyor artık. Config dosyası yükleme sistemi o, kıçlarını kaldırıp paneli açmaya üşendiklerinden wireless ile yüklüyorlardı. Ha hacki yapan arkadaşlara saygım var, biz config dosyasını anlayana, öğrenene kadar neler çektik. Onlara lafım yok.

Ben güvenlik analistiyim, ISM programlamak da, o trafik lambası kartlarıyla haberleşmek de atla deve değildir, normal bir programcı azıcık araştırma ile bal gibi yapar. Adamlar sence neden beni danışman aldılar da normal programcıya ödeyeceklerinin iki katını ödediler? Sadece "anlaşılmaz, orjinal, şifreli" bir sistem yapmam, neredeyse kırılamaz hale getirmem için. Biz ISM bile kullanmıyoruz, arada sunucu var, GSM ile bağlanır trafik lambaları sunucuya, ISM iletişimi sadece ve sadece trafik lambası sunucuya 5 dakika boyunca bağlanamazsa devreye girer, ikincil sistem olarak. Öyle kolay değil bu işler, 1.5 yıl aldı sistemi mükemmelleştirmemiz.

Yani o lambayı açmak için önce benim sunucumu indirmek zorundasın. Ardından, doğru ISM bandından mesaj göndermelisin. gönderdiğin mesaj trafik lambasının GUID şeklindeki kodunu içermeli - 128 bit, 00000000-0000-0000-000000000'dan başla, bir kaç yüzyılda doğru identifier'ı bulursun - ancak o zaman lamba sana cevap verir. Benim şifrelememi kıramazsın.

Yapmadın, yalan söylüyorsun. MasKutay lamerdır. Şimdi üstüne alın olur mu üstadım.

Son düzenleme:

col543

Üye
24 May 2013
165
0
30
C://
[sıze="3"]merhabalar,

çevrenizde bulunan trafik ışıklarına kolayca müdahale edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Trafik ışıklarını değiştirmek, hacklemek bu tür olaylara yabancı filmlerde denk gelmişsinizdir. Bende bir keresinde kurtlar vadisinde denk gelmiştim.[/sıze]

[ımg]http://i0.wp.com/www.hamtekno.com/wp-content/uploads/2015/07/psd-red-orange-green-traffic-lights.jpg[/ımg]

[sıze="3"]michigan üniversitesinin öğrencileri tarafından yapılan araştırmalar sonucu, trafik ışıklarını hacklemek onları kontrol altına almak, laptopu olan ve wireless cihazı olan herkesin yapabileceği bir şey.

üstelik bulunduğunuz noktadan 50 belki de 100 tane birbirleriyle bağlantı halinde olan ışığa müdahale edebilmektesiniz.

Bizim yazdıklarımız işin tamamen heyecan – aksiyon kısmı, birde bunun yasal kısmına unutmamak gerekiyor.
[/sıze]
[sıze="3"]üniversite öğrencilerinin derlediği güvenlik açıkları;[/sıze]
[sıze="3"]trafik ışıklarında bulunan ve bizim işimize yarayacak 3 ana başlık.[/sıze]
[lıst]
kontrollerde kullanılan şifrelenmemiş radyo sinyalleri
fabrikadan gelen kullanıcı adı ver şifreler ( admin : Admin, gibi)
kolayca kontrol edilebilen hata ayrıştırma portunun kullanıma açılması
[/lıst]
[sıze="3"]gelelim trafik ışıklarının nasıl yönetildiğine;[/sıze]
[sıze="3"]birçok ülkede kullanılabilen sistem; 5.8 ghz ve 900 mhz radyo sinyalleri üzerinden iletişim kuruyor.
Sizin yapacağınız ise bir adet laptop ile 5.8 ghz de çalışan bir adet wireless kart ile o ağa şifresiz olarak bağlanıp, ortalığı birbirine katmak.[/sıze]
[ımg]http://i0.wp.com/www.hamtekno.com/wp-content/uploads/2015/07/trafik-isiklari-hack.png[/ımg]

[sıze="3"]unutmayın trafik ışıklarının kullandıkları ağları sadece 5.8 ghz hızında çalışan adaptörler ile görebilirsiniz.
Bunu yapan insanlar, birçok ışığı kırmızı yanarken yeşil yapabilir veya tam tersi haline de getirebilir.[/sıze]

[sıze="4"]not: Hiçbir sistem güvenli değildir. Herşey, sizin hayal gücünüze ve gelişmiş seviyede bilginize bağlıdır.[/sıze]

[sıze="5"]hocam süper eline sağlık ta bilgisayarcıya gittim 5.8 ghz wirelles istedim adam bana napcan dedi,bende ' sen ver napcan dedim' adam bana kızdı aq :) dediki özelliği ne markası ne git detaylı araştır gel dedi,ne özzellikli alacam bari onu soyle[/sıze]

Moderatör tarafında düzenlendi:

MasKutay

Katılımcı Üye
17 Tem 2014
866
0
127.0.0.1
hocam süper eline sağlık ta bilgisayarcıya gittim 5.8 ghz wirelles istedim adam bana napcan dedi,bende ' sen ver napcan dedim' adam bana kızdı aq :) dediki özelliği ne markası ne git detaylı araştır gel dedi,ne özzellikli alacam bari onu soyle

Kardeşim daha fazla detaylı bilgi felan vermeyeceğim. Tehlikelidir, fazla yardım beklemeyin bu açıdan. Teöröristi var, Sapığı var, Delisi var... :RpS_thumbup:

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,055
388
Ankara
Kardeşim daha fazla detaylı bilgi felan vermeyeceğim. Tehlikelidir, fazla yardım beklemeyin bu açıdan. Teöröristi var, Sapığı var, Delisi var... :RpS_thumbup:

Yahu arkadaş, neden yapamayacağını kaç yorumla yazdım yukarda, suratına "lamersın, yalancısın" dedim...

Hala aklınca prim topluyor.

Arkadaşlar, yukardaki yorumlarımı okuyun. Rastgele bir makaleyi yarım yamalak çevirmiş o kadar. Türkiye sınırları içinde hiç bir trafik lambası ISM iletişimi kurmaz.

MasKutay

Katılımcı Üye
17 Tem 2014
866
0
127.0.0.1
Yahu arkadaş, neden yapamayacağını kaç yorumla yazdım yukarda, suratına "lamersın, yalancısın" dedim...

Hala aklınca prim topluyor.

Arkadaşlar, yukardaki yorumlarımı okuyun. Rastgele bir makaleyi yarım yamalak çevirmiş o kadar. Türkiye sınırları içinde hiç bir trafik lambası ISM iletişimi kurmaz.

Ah ah konu başlığına baksan anlarsın zaten ne olduğunu :trl Sende hala beni lekelemeye çalışıyorsun.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.