TryHackMe | Pickle Rick

Nonantiy

Moderasyon Ekibi Lider Yardımcısı
28 Haz 2020
1,961
1,056
Kayseri
8BfzfS111434df5fdd155e.md.png

İyi günler Türk Hack Team
bugün Pickle Rick CTF'ini çözüceğiz.

rickandmorty.jpeg

İlk önce TryHackMe odasına baktığımızda olayı hikayeleştirildiğini görüyoruz. Hikayeye göre Rick'i turşudan insan'a çevirecek 3 adet malzeme varmış. Bizden bunları bulmamız isteniyor.

unknown.png

Eğlenceli bir odaya benziyor. Toplam 3 adet cevaplamamız gereken soru var. Bunların 3'üde Rick'in ihtiyacı olan eşyalarmış. Vakit kaybetmeden başlıyalım. VPN vb kurulumunu bilgiğinizi farz ederek o kısımları geçiyorum.

KhJDZS.gif

İlk başta makina hakkında bilgi edinmemiz gerekiyor.
Bash:
nmap -sC -sV 10.10.13.185
unknown.png

Evet gördüğümüz üzere 2 adet port açık. Birisi 22 SSH portu. Diğeri ise 80 HTTP portu. Evet ayrıca makina hakkında bazı fikirlerimiz oluştu. Simdi web sayfasını görüntiliyelim.
unknown.png

Burada bize şifresini kaybetiğinni söyliyor ve bizden yardım istiyor. Simdi biraz bu sayfayı karıştıralım. Sayfanın kaynak kodlarını bulup incelediğimizde...
unknown.png

Rick'in kullanıcı adını bulduk "R1ckRul3s". Simdi bir admin paneli gibi bir panele erişim sağlamaya çalıştığımızda kullanıcı adı bulmak için ekstra bir çaba harcamıyacağımı bilmek beni mutlu etidiyebillirim.

Simdi ise gizli olan dosyaları veya dizinleri bulmamız için bruteforce saldırısını uygulamamız gerekiyor.
unknown.png

Burada ilk saniyelerde toplam 3 adet dizin buldu. Bunlar sırasıyla robots.txt, portal.php son olarakta assets. Arka planda çalıştırmaya devam ediceğim. Belki başka dizinlerde bulur. İlk başta robots.txt adlı dosyayı ziyarete gidiyorum.

unknown.png

Burada bir yazı karşıma çıktı fakat bir anlam verebildiğim söylenemez. Belki işime yarıyabillir. Simdi ise 2 inci sıradaki portal.php adlı sayfaya gidiyorum.
unknown.png

Burada benden Username yani kullanıcı adı istiyor. Hatırlarsınız ana sayfanın kaynak kodlarında Rick'in username'i diye bir yazı vardı. Muhtemelen onu burada kullanıcağım. Ardından bundan önce robots.txt dosyasında bulduğum yazıyıda şifre olarak denedim ve bir panel açıldı.
Gördüğünüz üzere komut yazabileceğim bir kutucuk var. Fakat kaynak kodları karıştırdığımda "Vm1wR1UxTnRWa2RUV0d4VFlrZFNjRlV3V2t0alJsWnlWbXQwVkUxV1duaFZNakExVkcxS1NHVkliRmhoTVhCb1ZsWmFWMVpWTVVWaGVqQT0==" diye bir yazıya ulaştım. Bu'da simdilik burada kalsın belki ileride işime yarar.

unknown.png

Simdi bu komut kutucuğuna temel Linux komutlarını girdim ve sasırtıcı şekilde çalıştığını gördüm.
unknown.png

Ayrıca gobuster'e geri dönecek olursak toplam 3 adet daha yeni dizin bulmuş fakat zaten biz bu dizinleri Komut Panel'inde görebilliyoruz. Bahsetiyim dizinler denied.php, clue.txt ve son olarakta /server-status. Fakat ilginçtirki Komut Panel'inde login.php diye bir dosya olduğunu görüyorum. Laikin bu dosyaya erişmeye çalıştığımda beni tekrardan portal.php'e yönlendiriyor. Ayrıca diğerlerinden farklı olarak bir txt dosyası daha bulduk. "Sup3rS3cretPickl3Ingred.txt" simdi bu txt dosyasını incelememiz gerekiyor.
unknown.png

Tarayıcı üzerinden dosyayı açtığımda "mr. meeseek hair" böyle bir metin ile karşılasıyorum. Galiba ilk malzemeyi buldum. Ve suanda fark etiğim bir şeyi'de sizinle paylaşmak isterim. Komut Panelin'de gördüğüm "clue.txt" adlı dosyanın içerisine girdiğimde bana dosya sisteminin içerisine bakmam gerekdiğini söylüyor. Normalde ilk başta dosya dizilimini açıp ardından dosyalarına bakmaya çalıştım fakat uyguladığım komutlar tek seferlik olduğundan dolayı aynanda iki komut kullanmak gibi bir yönteme başvurdum.
Kod:
cd /home/rick; ls
Komut panel'ine bu komut'u girdiğimizde.
unknown.png

Ve sanırsam ikinci malzemeyi bulduk. Fakat kullandığımız komutlar tek seferlik geçerli olduğundan gene söyle bir komut kullanmamız gerekecek
‘second ingredient’ içinde bulunan yazıyı almamız için.
Bash:
cd /home/rick;cat ‘second ingredient
Lakin cat adlı komut'un devre dışı olduğu ile karşılasıyoruz.
unknown.png

Ama cat yerine bir sürü alternatifimiz var. Tac, nl ve less'i kullanabillirsiniz. Ben less'i kullanıcağım.
Bash:
cd/home/rick; less ‘second ingredient’

unknown.png

Sonuç olarak 2'inci malzememizi'de bulduk. Fakat 3'üncü maalzemeye geldiğimizde normal bir user'ın erişibildiği yerlere baktım fakat bir sonuç alamadım. Muhtemeln bir root dizisinin içerisinde. En basit'inden baslamaktan zarar gelmez diyerek /root dizisinin içerisine bakalım.
Bash:
sudo ls -al /root
unknown.png
Birazcık urasmış olsam dahi sonunda aradığımız dosyaya ulaştık. Dosyanın içerisine baktığımızda " fleeb juice"in son malzeme olduğunu görebilliriz.

unknown.png

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.