TSMC 3 nm Üretim Süreci İçin Tarih Verdi!

Gauloran

Moderasyon Tim Lideri
7 Tem 2013
8,369
5
942
Blackwell Academy
Hatırlayacağınız üzere TSMC 3 nm işlemci üretmek için toplamda 20 milyar dolarlık bir yatırım yapmıştı. Dünyanın önde gelen yonga seti üreticilerinden biri olan TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), bilindiği gibi Samsung ve Intel ile kıyasıya bir mücadele içerisinde.

8a1y5k.png

Söz konusu bu rekabette rakiplerini geride bırakmayı hedefleyen TSMC, 7 nanometre üretim sürecinin ardından, şimdi ise 3 nanometre üretim sürecine geçmeye hazırlanıyor. Apple’ın ve MediaTek gibi önde gelen şirketler için yonga setleri tasarlayan TSMC, yeni üretim sürecine önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde geçiş yapacak.

8a1y5k.png

tsmc-3-nm-uretim-sureci-icin-tarih-verdi-shiftdelete.jpg

8a1y5k.png

20 milyar dolarlık yatırım ile beraber özel bir üretim fabrikası kurma hazırlığında da olan teknoloji devinin yapmış olduğu açıklamaya göre, söz konusu bu fabrikanın 2021 yılında biteceğini müjdeledi. Daha sonrasında ise aynı yıl içerisinde 3 nm üretim süreci ile üretilen işlemciler için testlere başlayacak olan teknoloji devi, geliştireceği yeni nesil yonga setleri ile teknolojik bir devrime imza atmayı hedefliyor. 3 nm üretim tesisinin duyurulmuş olmasına ek olarak, henüz bu üretim mimarisi için bir sipariş alınmadığını da belirtmek gerekiyor. Beklentiler ise 3 nm işlemcilerin 2022 yılında başlayacağı yönünde. En güncel işlemciler ise şu an da 7 nm üretim sürecinde. Fakat, 3 nm üretim sürecinden önceki durağın 5 nm işlemciler olduğunu da özellikle belirtelim.

Kaynak: https://shiftdelete.net/tsmc-3-nm-uretim-sureci-icin-tarih-verdi

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.