Türkler İçin İngilizce Dersleri | English Lessons For Turks #2

Eagleweb

Kıdemli Üye
8 May 2021
2,120
1,151
localhost/e8
Merhaba,
Geçenlerde başlattığım ders serimin buğün ikinici konusunu anlatacağım herkese iyi okumalar.
Haydi Başlayalım ;

qludCv.png

logo.png

qludCv.png

Geniş Zaman (Simple Present Tense )

Dostlar İngilizcede zaman vardır bunlar ; Geçmiş zaman, Şimdiki zaman, Geniş zaman, Gelecek zamandır. anlatmaya geçmeden önce dostlar geniş zaman'ın en dikkat çeken özelliğine bakalım bu da; Geniş zaman Düz cümlede "I-You-We-They" 'den sonra Eylem (Fiil) yanına ek almadan yalın bir şekilde gelirken "He-She-İt" için ise Eylemden sonra "s" eki gelir.
Bunun Nedeni Dostlar ; "He-She-İt" 'ten sonra "s" koyulmadığı taktirde cümle geniş zaman anlamından çıkarak Dilek anlamı veren "-Se, -Sa" yapısına dönüşür. Bunu engellemek amacıyla sadece He-She-İt için Eylemden sonra "s" gelir. Dostlar Örneğin ;

• He speaks English. (O İngilizce Konuşur.)

d5z54ug.gif

Diğer bir husus ise dostlar, Geniş zaman eki "Do" 'nun Türkçe karşılığı "r" 'dir ve düz cümlede gizlenir. Ancak E/H (Evet-Hayır soru cümlesi) ve Generalli soru cümlelerinde ortaya çıkar. He-She-İt
için soruda eylemin sonundaki "s" Do'nun yanına gelerek dostlar "e" kaynaştırma harfiyle "Do + e + s" olur. Olumsuz cümlede ise dostlar, Do "not" ile birleşerek "Don't" olur. "Does" 'da aynı şekilde "Doesn't" olur dostlar.

Düz cümle yapısı :
HTML:
I-You-We-They  + Eylem (Fiil) + Geri kalanı (zaman, mekan vb.)

Ama dostlar bu cümle yapısı he-she-it değişir degişen tek şeyi ise "s " gelir fiilin sonuna Örnek ; She speaks english.

E/H Soru cümlesi yapısı :
HTML:
Do + I-You-We-They + Fiil (Eylem)
Does + He-She-It + Fiil (Eylem)

Olumsuz cümle yapısı :
Dostlar yukarıda da söyledim ama burada da anlattım...
HTML:
I-You-We-They + don't + Eylem
He-She-It + doesn't + Eylem

Geniş zaman yazım kuralları :

• a- Dostlar, -ch, -tch, -ss, -sh, -x, -zz, o ile biten eylemler sonuna "es" takısı alır. Örneğin Dostlar ; "Watch-Watches" "Pass-Passes" "Rush-Rushes"

• b- Dostlar, eğer bir eylem sessiz harften sonra "y" ile biterse -y "i" dönüşür ve sonuna "es" takısı alır. Örneğin ; "Study-Studies" "Hurry-Hurries" "Dry-Dries"
ancak sesli harften sonra "y" gelirse sadece eylemin sonuna "s" takısı alır dostlar. Örneğin ; "Play-Plays" "Enjoy-Enjoys"

HTML:
NOT <br>
Dostlar, Geniş zaman genel cümlelerde kullanılır ve sonucu değişmeiyen konularda (Bilimsel),
Değişmez

• c- Genel, degişmiyen kurallarda geniş zaman kullanılır Örneğin dostlar ;

HTML:
Water boils at 100°C (Su 100°C'de kaynar.) <br>
In winter it snows (Kışın kar yağar.)

Özet Dostlar

lswel4p.png

bopcd2a.gif

Dostlar, Bugün Bu Kadar...

7h458cd.gif

Moderatör tarafında düzenlendi:

3vn2odzn

Uzman üye
17 Ocak 2019
1,182
230
Loxcey Sixs
7 yıldır okulda gördüğüm ingilizceyle geldiğim nokta B1. Eğer ben 7 yıl boyunca ingilizce eğitimi veren herhangi bir yerde eğitim alsaydım eminim ki şuan ana dilim gibi konuşuyor olurdum. Keşke ekstra eğitime gerek kalmadan devletin verdiği derslerle ingilizceyi öğrenebilsek. Sanki yılda 300-400 kelimeyi ezberlememiz için belirtse ve ingilizce kitaplarında doğru dürüst konu anlatsa dünyanın sonu gelecek. Emeğine sağlık bu sorunla kendi başına mücadele edip halkına ingilizce öğretmek için vakit ayıran dostum 🙏🏻

Eagleweb

Kıdemli Üye
8 May 2021
2,120
1,151
localhost/e8
7 yıldır okulda gördüğüm ingilizceyle geldiğim nokta B1. Eğer ben 7 yıl boyunca ingilizce eğitimi veren herhangi bir yerde eğitim alsaydım eminim ki şuan ana dilim gibi konuşuyor olurdum. Keşke ekstra eğitime gerek kalmadan devletin verdiği derslerle ingilizceyi öğrenebilsek. Sanki yılda 300-400 kelimeyi ezberlememiz için belirtse ve ingilizce kitaplarında doğru dürüst konu anlatsa dünyanın sonu gelecek. Emeğine sağlık bu sorunla kendi başına mücadele edip halkına ingilizce öğretmek için vakit ayıran dostum 🙏🏻
Merhaba,
Teşekkür ederim, var olasın. Elimden geldiğince Faydalı Konular açmaya çalışıyorum.

xmajestar

Katılımcı Üye
13 Ocak 2021
624
105
tzdata-TR
elinize sağlık yazmak yerine video ile anlatabilirsen varya bu formda öğrenmeyen kimse kalmaz Sade ve anlaşılır şekilde anlatımıssın :)

ıcmılızaY

Katılımcı Üye
28 Tem 2021
426
270
19
Belirsiz!
Merhaba,
Geçenlerde başlattığım ders serimin buğün ikinici konusunu anlatacağım herkese iyi okumalar.
Haydi Başlayalım ;

qludCv.png

logo.png

qludCv.png

Geniş Zaman (Simple Present Tense )

Dostlar İngilizcede zaman vardır bunlar ; Geçmiş zaman, Şimdiki zaman, Geniş zaman, Gelecek zamandır. anlatmaya geçmeden önce dostlar geniş zaman'ın en dikkat çeken özelliğine bakalım bu da; Geniş zaman Düz cümlede "I-You-We-They" 'den sonra Eylem (Fiil) yanına ek almadan yalın bir şekilde gelirken "He-She-İt" için ise Eylemden sonra "s" eki gelir.
Bunun Nedeni Dostlar ; "He-She-İt" 'ten sonra "s" koyulmadığı taktirde cümle geniş zaman anlamından çıkarak Dilek anlamı veren "-Se, -Sa" yapısına dönüşür. Bunu engellemek amacıyla sadece He-She-İt için Eylemden sonra "s" gelir. Dostlar Örneğin ;

• He speaks English. (O İngilizce Konuşur.)
  • He speak English. (O İngilizice Konuşsa.)

d5z54ug.gif

Diğer bir husus ise dostlar, Geniş zaman eki "Do" 'nun Türkçe karşılığı "r" 'dir ve düz cümlede gizlenir. Ancak E/H (Evet-Hayır soru cümlesi) ve Generalli soru cümlelerinde ortaya çıkar. He-She-İt
için soruda eylemin sonundaki "s" Do'nun yanına gelerek dostlar "e" kaynaştırma harfiyle "Do + e + s" olur. Olumsuz cümlede ise dostlar, Do "not" ile birleşerek "Don't" olur. "Does" 'da aynı şekilde "Doesn't" olur dostlar.

Düz cümle yapısı :
HTML:
I-You-We-They  + Eylem (Fiil) + Geri kalanı (zaman, mekan vb.)

Ama dostlar bu cümle yapısı he-she-it değişir degişen tek şeyi ise "s " gelir fiilin sonuna Örnek ; She speaks english.

E/H Soru cümlesi yapısı :
HTML:
Do + I-You-We-They + Fiil (Eylem)
Does + He-She-İt + Fiil (Eylem)

Olumsuz cümle yapısı :
Dostlar yukarıda da söyledim ama burada da anlattım...
HTML:
I-You-We-They + don't + Eylem
He-She-İt + doesn't + Eylem

Geniş zaman yazım kuralları :

• a- Dostlar, -ch, -tch, -ss, -sh, -x, -zz, o ile biten eylemler sonuna "es" takısı alır. Örneğin Dostlar ; "Watch-Watches" "Pass-Passes" "Rush-Rushes"

• b- Dostlar, eğer bir eylem sessiz harften sonra "y" ile biterse -y "i" dönüşür ve sonuna "es" takısı alır. Örneğin ; "Study-Studies" "Hurry-Hurries" "Dry-Dries"
ancak sesli harften sonra "y" gelirse sadece eylemin sonuna "s" takısı alır dostlar. Örneğin ; "Play-Plays" "Enjoy-Enjoys"

HTML:
NOT <br>
Dostlar, Geniş zaman genel cümlelerde kullanılır ve sonucu değişmeiyen konularda (Bilimsel),
Değişmez

• c- Genel, degişmiyen kurallarda geniş zaman kullanılır Örneğin dostlar ;

HTML:
Water boils at 100°C (Su 100°C'de kaynar.) <br>
İn winter it snows (Kışın kar yağar.)

Özet Dostlar

lswel4p.png

bopcd2a.gif

Dostlar, Bugün Bu Kadar...

7h458cd.gif
Emek Harcayarak Bilgilerini Paylaşıyorsun.
Ellerine Sağlık Güzel Kardeşim.
Başarılarının Devamını Bekleriz.
-
İYİ FORUMLAR. İYİ NÖBETLER.

Eagleweb

Kıdemli Üye
8 May 2021
2,120
1,151
localhost/e8
elinize sağlık yazmak yerine video ile anlatabilirsen varya bu formda öğrenmeyen kimse kalmaz Sade ve anlaşılır şekilde anlatımıssın :)
Merhaba,
Maalesef video çekemiyeceğim benimde aklımdan geçti, ama şöyle bir şey yapabiliriz anlattığım konu ile alakalı sade ve anlaşılır videolar bulursam paylaşırım. :)

Emek Harcayarak Bilgilerini Paylaşıyorsun.
Ellerine Sağlık Güzel Kardeşim.
Başarılarının Devamını Bekleriz.
-
İYİ FORUMLAR. İYİ NÖBETLER.
Merhaba,
Teşekkür ederim, var olasınız. İyi Forumlar.

Eagleweb

Kıdemli Üye
8 May 2021
2,120
1,151
localhost/e8
Merhaba,
Yeni konu açmak istemedim bu konu ile alakalı olduğu için dostlar örnek testler paylaşıcam istiyen arkdaşlarım bunları çözüp bana dm'den veya buradan yazabilir böyle bir yardımcı olmak isterim ; (Tasarım da pek yetenekli değilim, umarım faydası oluyordur görsellerin.)

1zgccyp.png

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.