Ubuntu Server Kurulumu Videolu Anlatım

P4RS

Özel Üye
8 Ocak 2017
5,156
58
Ankara
Merhabalar TürkHackTeam ailesi, bugün sizlere "Ubuntu Server Kurulumu" konusunu anlatacağım fakat bu konum diğer konularımdan biraz farklı olacak çünkü videolu anlatımı da var :)) Videolu anlatım en altta bulunuyor arkadaşlar oradan da kurulumunu yapabilirsiniz ya da yazılı şekilde anlatımımdan da yararlanabilirsiniz. Hadi başlayalım...
İlk olarak konu başlıklarına bakalım;

Konu Başlıkları
Ubuntu Server Nedir?
Ubuntu Server Kurulumu
Ubuntu Server Kurulum Videosu

NaKJWN.png

Ubuntu Server Nedir?

Ubuntu Server, sunucular için geliştirilen Linux kabuğunu kullanan bir işletim sistemidir. Ubuntu dağıtımında ki özelliklere ek olarak bazı servis ve özellikler barındırmaktadır içerisinde. Sunucu sistemlerin çalışmaktadır. Ücretsiz bir dağıtımdır. Microsoft Hyper-V ve birçok ürünü de desteklemektedir ayrıca Ubuntu Server çok fazla tercih edilmektedir.

NaKJWN.png

Ubuntu Server Kurulumu

İlk olarak VMware Workstation'ı açalım ve Create a New seçeneğine tıklayalım.

MaKB2a.jpg

Buradan üstte ki seçeneği seçip devam edelim.

C60C1U.jpg

Burada .İSO dosyasının yolunu vermemiz gerek o yüzden de Browse diyoruz.

a6B259.jpg

İndirdiğimiz .İSO dosyasını seçip diyoruz ve devam ediyoruz.

S0xKL1.jpg

Burada bilgilerinizi doldurup devam edebilirsiniz.

H26VLy.jpg

Burada makinemizin ismini vereceğiz istediğinizi yazabilirsiniz.

Azy8y0.jpg

Burada minimum olarak 15 GB vermek yararınıza olur ben 50 GB verdim ve üstte ki seçeneği seçip devam ediyoruz.

NH1MON.jpg

Burada Customize Hardware seçeneğine tıklıyoruz.

0aW2Nx.jpg

Burada en az 2 GB Ram veriniz ve işlemci çekirdeği olarakta 1-1 verebilirsiniz ben 2-2 verdim.

73I88O.jpg

Finish diyerek işlemimizi bitiriyoruz.

z6BRQz.jpg

Makinemiz kendisi açılacaktır 5-10 saniye sürebilir bekleyiniz ve dil menüsü gelecektir. English seçeneğini seçip devam ediyoruz.

R7xVRU.jpg

Burada klavye ayarları yapacağız ben Türkçe ve Q klavye kullanıyorum o yüzden en üstte ki seçeneğe bir kere tıklıyoruz.

Cxb6S8.jpg

Turkish bulup Enter'a basıyoruz.

Sb3Q6B.jpg

Q klavye kullandığım için direk devam ediyorum.

4fTM42.jpg

IP adresi yapılandırması menüsü burasıdır kendisi otomatik olarak yapılandırdığı için ellemeden geçebilirsiniz.

Re47LN.jpg

Proxy kullanıyorsanız ekleyebilirsiniz ben kullanmadığım için direk devam ediyorum.

JT5STH.jpg

Burası Update ayarları vb. verilerin çekileceği ana sitedir. Burası varsayılan sitedir ve burada devam etmesini öneriyorum.

4U91OA.jpg

Resimde de anlattığım gibi LVM olarak devam etmenizi öneririm yeni bir disk eklemek isterseniz makineyi kapatmadan ve sorun yaşamadan ekleme yapabilirsiniz.

20cIB7.jpg

Buradan da direk devam ediyoruz.

7PO5eO.jpg

Kendisi bizim için en ideal parçalamayı yaptı zaten devam ediyoruz.

zfVMec.jpg

Bizlere bölümlemeyi kaydedeceğini söylüyor ve izin istiyor devam diyoruz.

7T5x94.jpg

Burada ki bilgiler önemli Ubuntu Server'a giriş yaparken kullanacağız.

yOH3Pb.jpg

SSH desteğini isterseniz ekleyin istemezseniz eklemeyin opsiyonel burası.

JAx48O.jpg

Burada yeni versiyonda gelen özellkileri gösteriyor.

TGde1S.jpg

Kurulum başladı arkadaşlar

86BSyI.jpg

Ve bitti :) Yeniden başlatalım.

8d0HM7.jpg

Şimdi giriş bilgilerimizi yazalım ve sisteme giriş yapalım. Yaptıktan sonra bu şekilde oluyor.

8BWcIN.jpg

Eveet geldik videolu anlatıma buyurun arkadaşlar;

Ubuntu Server Kurulum Videosu

zaO00J.png

[ame="https://www.youtube.com/watch?v=4JoKkFkOEWk&t="]https://www.youtube.com/watch?v=4JoKkFkOEWk&t=[/ame]

giphy.gif

Konum bu kadardı arkadaşlar bilgilendiyseniz ne mutlu bana başka konularda görüşmek üzere sağlıcakla kalın...

Son düzenleme:

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33
SSH'ı sanırsam bilerek açmamışsın, Putty vb. araçlarla ssh bağlansak güzel olurdu, genelde provider'lar bu şekilde açıp ssh & vnc yoluyla teslim ediyorlar, başarılı bir çalışma olmuş white :)

H A

Katılımcı Üye
10 Tem 2019
850
27
KIBRIS
Sabitlik bir konu çok emek harcanmış çok iyi çok aydınlantıcı olmuş gördüğüm konuların en iyilerinden tebrikler pars.

P4RS

Özel Üye
8 Ocak 2017
5,156
58
Ankara
SSH'ı sanırsam bilerek açmamışsın, Putty vb. araçlarla ssh bağlansak güzel olurdu, genelde provider'lar bu şekilde açıp ssh & vnc yoluyla teslim ediyorlar, başarılı bir çalışma olmuş white :)

Güzel yorumunuz için teşekkürler hocam :) Evet ben bilerek açmadım kurulum videosu olduğu için sadece videoda da yazılı anlatımda da siz açabilirsiniz dedim yani kullanıcının yapacağı işlemlere kalmış bir şey açık olarak kullanılması dediğiniz gibi daha doğru :) Yanılmıyorsam daha sonradan kurulum olarakta
Kod:
sudo apt-get install openssh-server
sudo apt-get install openssh-server[/CODE] olarakta kurulum yapılmaktaydı.

Sabitlik bir konu çok emek harcanmış çok iyi çok aydınlantıcı olmuş gördüğüm konuların en iyilerinden tebrikler pars.

Yorumunuz için teşekkürler beğenmenize sevindim :)

Son düzenleme:

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33
Güzel yorumunuz için teşekkürler hocam :) Evet ben bilerek açmadım kurulum videosu olduğu için sadece videoda da yazılı anlatımda da siz açabilirsiniz dedim yani kullanıcının yapacağı işlemlere kalmış bir şey açık olarak kullanılması dediğiniz gibi daha doğru :) Yanılmıyorsam daha sonradan kurulum olarakta
Kod:
sudo apt-get install openssh-server
sudo apt-get install openssh-server[/CODE] olarakta kurulum yapılmaktaydı.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=2OL6iGO4YEY[/ame] dediğim olay burada oluyor aslında, tekrardan tebrik ederim güzel bir konu olmuş :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.