Unpacking Trojan

Maveraün Nehr

Blue Expert / Head of Malware Team
25 Haz 2021
976
1,865
41.303921, -81.901693
hmm ne dediğinden hiçbir şey anlamadım .NET Reflector programında öyle bir seçenek yok üstelik konuda .NET Reflector'un desteklediği diller diye bir kısım yazmış arkadaş orada büyük saçmalamış o kısmı düzenleyin isterseniz XML kütüphanesini ss alıp koymuş oraya :( İşte deneme yanılma yapmayın diye bu şekilde söylüyorum. Hızlı olmanız gereken bir ortamla karşılaştığınız zaman (CTF veya zararlı vakası) deneme yanılmaya ayıracak vaktiniz olmayacak
Var MC++ diye bir seçenek mevcut. Başka söylemek istedikleriniz varsa yararlanmak isteriz.

xxtra

Yeni üye
27 Haz 2022
47
43
Var MC++ diye bir seçenek mevcut. Başka söylemek istedikleriniz varsa yararlanmak isteriz.
SS atıp beni bilgilendirir misiniz nerede bu seçenek? .NET Reflector, .NET mimarisi üzerinde yazılmış bir araç olmasından ziyade sadece .NET mimarisi ile yazılan uygulamaların içeriğini okuyabiliyor. Farklı çalışan PE dosyaları gibi .NET de farklı bir anatomiye sahip olduğu için .NET Reflector içerisinde zaten MC++ diye bir seçenek olması zaten çok saçma olacaktır takdir edersiniz ki...

Maveraün Nehr

25 Haz 2021
976
1,865
41.303921, -81.901693
SS atıp beni bilgilendirir misiniz nerede bu seçenek? .NET Reflector, .NET mimarisi üzerinde yazılmış bir araç olmasından ziyade sadece .NET mimarisi ile yazılan uygulamaların içeriğini okuyabiliyor. Farklı çalışan PE dosyaları gibi .NET de farklı bir anatomiye sahip olduğu için .NET Reflector içerisinde zaten MC++ diye bir seçenek olması zaten çok saçma olacaktır takdir edersiniz ki...

casteknik

Yeni üye
23 Tem 2019
49
25
Demek ki junk kodlar, string'ler eklesem, analizler bir halta yaramayacak. Onu öğrendim. Gelişmeniz dileği ile...

borekaenxd97

Blue Tim Emektar
24 Nis 2020
218
342
Ey Türk Gençliği!
Eline emeğine sağlık.
Teşekkür ediyorum.
Teşekkürler hocam.
Eline emeğine sağlık
Teşekkür ederim.
Eline sağlık//
#NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE#
Teşekkür ederim.
Eline emeğine sağlık. İyi bir anlatım olmuş. :)
Teşekkür ediyorum, beğenmenize sevindim.
Elinize sağlık hocam güzel anlatım
Teşekkür ederim.
Şans eseri discordda yapım aşamasını izleme imkanı buldum. Kolay bir iş değil gerçekten elinize emeğinize sağlık.
Çok teşekkür ediyorum.
Nice shot. Ancak çok fazla tool kullanmaktan kafan patlamıyor mu hocam :)
Teşekkür ediyorum. Araçların hepsine hakim olunmadığı için analiz sırasında da araştırma yapılıp öğreniliyor. Bu yüzden kafa patlamıyor diyebilirim :)
Teşekkür ediyorum.
Konu yine çok sığ. Bu foruma analiz raporu okumak için gelmiştim ancak burada ciddi eksik görüyorum eskilere hiç inmeyeceğim bu sebeple... Özellikle yetkili arkadaşlardan seçtim analiz raporlarını forumda belli bir yere gelmiş insanların tecrübeli olduğunu düşünerek. Konuları çok sığ geçiyorsunuz arkadaşlar mesela arkadaş önce .NET olduğundan şüphelendi dosyanın???? neden bunu yaptın? neden boşa zaman kaybettin? x32dbg üzerinde açıp string avına çıksan direkt göreceksin dosyanın py2exe işlemine sokulduğunu...
Öncelikle foruma analiz raporu okumak için geldiysen amacımıza ulaşmışız diyebilirim. Mükemmel biz analiz gerçekleştirdim şeklinde bir ifade kullanmadım zaten yazımda. Adı üstünde analiz olduğu için üstünkörü geçmek yerine okuyucuları her seviyeden baz alarak açıklama gereği duydum. Eleştirinin dilini ise daha düzgün bir şekilde ifade edersen anlaşabileceğimizi düşünüyorum.

Eline sağlık blue cu :)
Teşekkür ediyorum.

xxtra

Yeni üye
27 Haz 2022
47
43
Tamam, bu kadar detaylı inceleyip moralini daha çok bozmak istemiyordum ama madem öyle başlayalım...
Öncelikle TrID diye bir program kullanmışsın en son 2019 yılında çıkmış çağ öncesi sayılabilecek bir programı kullanarak başladın bunun yerine Detect It Easy gibi hala geliştirilmeye devam eden bir scanner yazılımını tercih etmelisin.

"RAT zararlımız 4444 portu üzerinde 127.0.0.1 (localhost) üzerine çalıştırılıyor." gibi bir cümle kurmuşsun ve bunu "strings" kısmındaki yazılara dayanarak kurmuşsun? orada 1337 1453 gibi sayılar da olsaydı her bir port üzerinden bağlantı kuruyor mu diyecektin?

pyc2byte code işleminden sonra neden kodu decompile etmedin? Şuanda yaptığın şey yazılımı paketten çıkarttın ve disassemble işlemine soktun. Disassemble işleminden sonra yine python vm üzerinden yorumlandığı için bu python bytecode'ları bunu da uncompyle6 ile decompile edip daha temiz ve okunabilir bir sonuç elde edebilirdin.

İlk başta direkt dosyanın .NET olmasından şüphelenmene daha girmiyorum zaten üstteki arkadaşla detaylıca konuştuk.

Yorumladığın kaynak kodlarını da sadece instruction operand üzerinden yorumlamışsın kodların opcode'larının ne anlama geldiğini bilmiyorsun çok yüksek ihtimalle çünkü gördüğüm kadarıyla yine string yorumlamışsın ben mesela bir py yazsam ve sonra exe'ye dönüştürsem içine de tamamen şahsi gıcıklığına zararlı yorumlayabileceğin stringler koysam fakat programın dinamik anlamda hiçbir zararı olmasa demek ki onaydan geçemeyecek...

Konu dışı olacak ama...
PS:
Attığım birkaç yorum da silinmiş sanırım neden silindiğini yetkili bir arkadaş bana özelden iletebilir mi??

borekaenxd97

Blue Tim Emektar
24 Nis 2020
218
342
Ey Türk Gençliği!
Tamam, bu kadar detaylı inceleyip moralini daha çok bozmak istemiyordum ama madem öyle başlayalım...
Öncelikle TrID diye bir program kullanmışsın en son 2019 yılında çıkmış çağ öncesi sayılabilecek bir programı kullanarak başladın bunun yerine Detect It Easy gibi hala geliştirilmeye devam eden bir scanner yazılımını tercih etmelisin.

"RAT zararlımız 4444 portu üzerinde 127.0.0.1 (localhost) üzerine çalıştırılıyor." gibi bir cümle kurmuşsun ve bunu "strings" kısmındaki yazılara dayanarak kurmuşsun? orada 1337 1453 gibi sayılar da olsaydı her bir port üzerinden bağlantı kuruyor mu diyecektin?

pyc2byte code işleminden sonra neden kodu decompile etmedin? Şuanda yaptığın şey yazılımı paketten çıkarttın ve disassemble işlemine soktun. Disassemble işleminden sonra yine python vm üzerinden yorumlandığı için bu python bytecode'ları bunu da uncompyle6 ile decompile edip daha temiz ve okunabilir bir sonuç elde edebilirdin.

İlk başta direkt dosyanın .NET olmasından şüphelenmene daha girmiyorum zaten üstteki arkadaşla detaylıca konuştuk.

Yorumladığın kaynak kodlarını da sadece instruction operand üzerinden yorumlamışsın kodların opcode'larının ne anlama geldiğini bilmiyorsun çok yüksek ihtimalle çünkü gördüğüm kadarıyla yine string yorumlamışsın ben mesela bir py yazsam ve sonra exe'ye dönüştürsem içine de tamamen şahsi gıcıklığına zararlı yorumlayabileceğin stringler koysam fakat programın dinamik anlamda hiçbir zararı olmasa demek ki onaydan geçemeyecek...

Konu dışı olacak ama...
PS:
Attığım birkaç yorum da silinmiş sanırım neden silindiğini yetkili bir arkadaş bana özelden iletebilir mi??
Üslubunu eleştiri şeklinde değil de tartışma çıkarır biçimde yazmanın sebebini anlayamıyorum fakat bunu uygun bir dille aktardığın takdirde seninle iletişim kuracağım. Fakat kısa bir özet geçeyim sana istersen. Zararlı yazılım analizi ile ilgili burada aktarırken her şeyin bilinmesi mümkün değil veya her ifadeyi doğru yorumlamak mümkün olmayabiliyor. Bende bunların hepsini kusursuz yaptığımı iddia etmiyorum, adı üstünde analiz olduğu için elimden geldiği biçimde yapıp buraya aktarmaya çalışıyorum.
Elinize sağlık.
Teşekkür ediyorum.

'Seth

Uzman üye
22 Haz 2019
1,457
786
root

Konu dışı olacak ama...
PS:
Dostum, neden bukadar yükseliyorsun ki?
Hocamında söylediği gibi eleştriye açık ama, eleştrinin de bir adabı, üslubu var.
İnsanlar kusursuz değildir zamanla hatalarını düzeltir.
Bi matematik öğrencisi gelip problem çözemediğinde senin başında; "Saçma saçma işlemler yapıyorsun, bunu yapmanın mantığı ne ?, şunu yapmadın bunu yapmadın"
Tarzında konuşsa ne düşünürsün?, Ve dikkat ettiysen bu üslubuna rağmen forumda herkes senle tatlı dille konuştu.

@borekaenxd97 eline sağlık hocam..

borekaenxd97

Blue Tim Emektar
24 Nis 2020
218
342
Ey Türk Gençliği!
Dostum, neden bukadar yükseliyorsun ki?
Hocamında söylediği gibi eleştriye açık ama, eleştrinin de bir adabı, üslubu var.
İnsanlar kusursuz değildir zamanla hatalarını düzeltir.
Bi matematik öğrencisi gelip problem çözemediğinde senin başında; "Saçma saçma işlemler yapıyorsun, bunu yapmanın mantığı ne ?, şunu yapmadın bunu yapmadın"
Tarzında konuşsa ne düşünürsün?, Ve dikkat ettiysen bu üslubuna rağmen forumda herkes senle tatlı dille konuştu.

@borekaenxd97 eline sağlık hocam..
Değerli yanıtın için teşekkür ediyorum @skrosman

xxtra

Yeni üye
27 Haz 2022
47
43
Ben yine ne dedim anlamıyorum sakince tane tane nerelerde yanlış yapıp düzeltmen gerektiğini söylüyorum olay yine yükseldiğime ve tartışma çıkartır gibi yazdığıma geliyor. Aşağıda da birbirinize destek oluyorsunuz burada eleştiri yapmışım adam hala eline sağlık yazıyor sen de teşekkür ediyorsun konu altında. Şimdi hangisi daha çok işine yaradı insanların takdirini kazanmak için mi makale yazıyorsun yoksa insanlara bir şey öğretip kendini de eleştirilerle geliştirmek için mi? Moderatör arkadaş da bana uyarıyı bırakıp pm gelirse kendisi hakkında da yapıcı eleştirilerde bulunabilirim eleştiriyi kabul edemeyen bir megaloman değilse? konu sahibi arkadaş için de aynı şeyi düşüneceğim artık...

icehead

Uzman üye
19 Şub 2022
1,137
833
Yine forumun balta girmeyen ormanından fırlayan baltacılar forumu baltalıyor.
yahu madem siz çok iyisiniz,çok bilgilisiniz açın bir tane konu biz de okuyalım görelim neler yapabiliyorsunuz.
konularınıza bakacak kadar zamanım yok fakat eminim ki 1-2 tane dandik konu vardır onun haricinde de multi olduğunuz hiç anlaşılmıyor(!)
internet alemi ne garip değil mi? gerçek hayatta bir garson dahi olamayacak hayattan kopuk adam gelmiş burada neler yapıyor...

Maveraün Nehr

25 Haz 2021
976
1,865
41.303921, -81.901693
Arkadaşlar iyi veya kötü haklı veya haksız buraya bir şeyler öğrenmeye öğrendiklerimizi öğretmeye geldik. Hepimiz insanız biliyorsunuz beş parmağın beşi bir değil... Bu yüzden hatalarımız olacaktır. Evet eleştiri de önemli bizi yükseğe çıkaracak olan aciklarimizin kapanmasıdır. Değerli değersiz yorumlarınızı dikkate alıyoruz hepinize teşekkürler, sevgiler. Daha fazla uzatmanın anlamı yok. Malum bugün bayram pazartesisi artık yoğun tempo başladı herkese iyi çalışmalar 💐

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.