➽|VBulletin Config.php Ayarları Ve Veritabanı Hatası Çözümleri➽|

EASA

Katılımcı Üye
17 Tem 2016
841
0
Config.php
Merhabalar Arkadaşlar :)
Son 1 Haftadır Vbulletin Hakkında Çok Soru Alıyorum Bunları Biraz Azaltmak
Sorunlarınızı Çözmek İçin Bazı Database Hataları Çözümlerini Gösterecem

Not:Vbulletin MyBB Hata Alırsanız Konu Altında Belirtin
Yardımcı Olacağım

Herhangi bir sebepten ötürü forumunuzda veritabanı hatası alabilirsiniz, işte bu hataların %99 unu çözen yöntemi deneyin, bu işlemi vBulletin dosyaları ile birlikte gelen ve install klasörü içinde bulunan mysql-schema.php isimli dosya ile yapacağız, bu dosya veritabanınızdaki diğer eklentilerden dolayı yanlışlıkla silinen, bozulan, hasar gören tüm tabloları ve sütunları optimize ederek onarır, adımları okuyarak sıra sıra yapın

(Herkesin dil dosyası aynı olmadığı için ingilizce olarak anlatacağım, onun için forumu ingilizce yapın)

1. Admin panelinize giriş yapın

2. FTP'ye forumun bulunduğu dizine install isminde boş klasör oluşturun

3. İçine kullandığınız versiyonun mysql-schema.php isimli dosyasını atın

4. Admin paneline dönerek sol taraftaki ayarların en altındaki Maintenance (Bakım) kısmına tıklayın

5. Açılan ayarlardan Repair / Optimize Tables seçeneğine tıklayın

6. Sağ taraftaki sayfanın en altındaki Fix Unique Indexes butonuna tıklayın

7. Tıkladıktan sonra

All unique indexes checked and corrected as necessary.

Click the Proceed button to return to the main repair page.

diye bir mesaj alırsanız işlem bitmiştir, alttaki proceed butonuna basarak tekrar Repair / Optimize Tables sayfasına gelin

8. Bu seferde tabloları onarım yapacağız, en üst sağ taraftaki Check All kutusunu işaretleyerek tüm tabloları seçili hale getirin

9. Options kısmına gelip Optimize Tables ve Repair Tables seçeneklerinin yes (evet) olduğuna emin olun

10. Şimdide Continue butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın

11. Tüm bu işlemler bittikten sonra gerekli tüm sayaçları güncellemenizde fayda vardır.

12. install klasörünü komple silmeyi unutmayın.

Vbulletin 5 Config ayarları!
Yeni Vbulletin'de iki adet config.php dosyası bulunuyor ve kurulum için her ikisini de düzenlememiz gerekiyor. Config dosyalarının biri upload klasörü ana dizininde diğeri de core/includes klasörünün içerisinde sizi bekliyor.
Not2: Kurulumun daha başında sorun yaşamak istemiyorsanız config dosyalarını tarayıcı kurulum menüsünden değil el ile dosyadan düzenlemenizi öneririm. Doğrudan tarayıcıdan denediğimde config.php oluşturma aşaması hep hata vermişti ve kurulumun bir sonraki aşamasına geçememiştim. Config.php oluşumu için config.php.bkp ve new dosyalarını 777 izinle bile denemiş ama yine sorun yaşamıştım ki internette de pek çok yerde kurulum için el ile config düzenlemeyi öneriyorlar.
Config.php.bkp için yapılacak düzenleme!
Upload klasörü ana dizindeki config.php.bkp dosyasının uzantısından .bkp kısmını siliyor ve dosyayı şu şekilde düzenliyoruz.

Kod:
//    ****** System Paths ****** // This setting allows you to  change the name of the admin folder $config['admincpdir'] =  '/home/kullanıcı/public_html/forum/core/admincp';
Kullanıcı yazan kısıma host kullanıcı adınız gelecek. Fakat işi sağlam yapmanız için aşağıdaki kodları server.php isimli bir dosya oluşturup host alanınızda core/admincp klasörüne atmanızı ve buradan tam yolu öğrenmenizi öneririm. Server.php içeriği;

Kod:
<?php echo dirname(__FILE__); ?>

Server.php'yi core/admincp klasörüne attıktan sonra internet tarayıcınızdan domain/forum/core/admincp/server.php adresine gidin ve karşınıza çıkan yolu yukarıdaki ilgili alana yazın.

Kod:
// This Setting allows you to change the cookie prefix $config['cookie_prefix'] = 'bb';

cookie prefix'de bb yazıyordu değiştirmedim ve herhangi bir sorun yaşamadım.
// This setting is for where your vbulletin core folder is $config['core_path'] = realpath(dirname(__FILE__)) . '/core';

Yukarıdaki kısmı /core olarak ayarlayın ve öyle bırakın diğer yöntemlerde siteye erişilemiyor.
Ana dizin config dosyasında üç kısmı düzenliyoruz. Tabi bu 5.0.5 sürümü için geçerli. Bir önceki sürümlerin config.php dosyalarında birkaç teferruat daha var. Onlarıda diğer config'deki bilgilerle kıyaslayıp ayarlayabilirsiniz.
Core/includes/config.php.new için yapılacak düzenleme!
İlk config dosyasını düzenleyip host alanına yolladık sıra geldi includes klasöründeki dosyaya.. Önce dosyanın uzantısından .new kısmını siliyor ve sonra aşağıdaki düzenlemeleri yapıyoruz.

Kod:
//    ****** DATABASE TYPE ****** // WARNING: As of PHP 5.5.0 mysql  library support is depricated. So if you are using PHP >= 5.5.0 use  mysqli $config['Database']['dbtype'] = 'mysql';
Mysqli çok fazla kullanılmıyor bende zaten kurulumu mysql olarak ayarladım ve sql kaynaklı sorun yaşamadım. Eğer host panelinizden mysqli database oluşturabiliyorsanız mysqli'de deneyebilirsiniz. Riske girmem diyorsanız açtığınız sql formatı için mysql seçimi yapın. (Mysqli hakkında pek bir bilgim yok.)

Kod:
//    ****** DATABASE NAME ****** $config['Database']['dbname'] = 'kartal_frm';
Tahmin edebileceğiniz gibi database adını yazdık.

Kod:
//    ****** TABLE PREFIX ****** $config['Database']['tableprefix'] = 'bjk';
Database tablo öneki kurulum aşamasında istediğinizi seçebilirsiniz ben bjk olarak belirlemiştim kurulum sonrasıda db tablo önekleri bjk olmuştu.
Kod:
//    ****** MASTER DATABASE SERVER NAME AND PORT ******  $config['MasterServer']['servername'] = 'localhost';  $config['MasterServer']['port'] = 3306;
Kurulumu host alanına yaptığım için servername localhost yazdım sizde bu bilgileri aynen girin.

Kod:
//    ****** PATH TO ADMIN & MODERATOR CONTROL PANELS ******  $config['Misc']['admincpdir'] = 'admincp'; $config['Misc']['modcpdir'] =  'modcp'; $config['Misc']['cookieprefix'] = 'bb';
Yukarıdaki kısımda da admincp, modcp kısımlarını değiştirmiyoruz. Vbulletin 5'de admin ve mod klasör yollarının değiştirilmesini pek önermemişler bende değiştirmemiştim o yüzden orijinal haliyle kaldılar.
Cookie prefix kısmını da bb olarak bırakıyoruz çünkü bu kısmı değiştirdiğimde cookie sorunu yaşamış yani forumda online olamamıştım.
Kod:
[COLOR=DarkOrange]//    ******** FULL PATH TO FORUMS  DIRECTORY ****** //    Example Unix: //       $config['Misc']['forumpath'] = '/home/users/public_html/forums'; //     Example Win32: //      $config['Misc']['forumpath'] = 'c:\program  files\apache group\apache\htdocs\vb3'; $config['Misc']['forumpath'] = '/home/kullacınıadı/public_html/forum';[/COLOR]

Bu bölümde forum yolunu belirtiyoruz. Bunun için önceki server.php dosyasını kullanabilirsin ki zaten oradan admincp yolunu bulmuştuk gerisi kolay..
Eğer Vbulletini lokal olarak bilgisayarınıza kurmuyorsanız admincp için bulduğunuz yolu buraya yazıyorsunuz tabi forum kısmından sonrasını core/admincp'yi silerek.

Kod:
/[COLOR=Orange]/    ******** FRONTEND (SITE) URL ****** $config['Misc']['baseurl'] = 'http://www.siteadresim.com/forum';[/COLOR]
Bu bölüme de forum url'nizi giriyorsunuz. Ben forumu forum klasörüne kurmuştum sizde ona göre ayar çekeceksiniz.
Config düzenlemeleri bu kadar!.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.