Virtual Machine (Sanal Makine) Nedir?

rootibo

Kıdemli Üye
13 Mar 2023
2,168
1,459
Sanal-Makine-.jpg

Sanal makine (Virtual Machine (VM) ) mevcut işletim sisteminizde başka bir işletim sistemlerini çalıştırmaya izin veren sistemdir. Sanal işletim sistemi, bilgisayarınızda başka bir program gibi çalışır.

Windows 10 veya alternatif Linux işletim sistemleri gibi diğer işletim sistemlerini test etmek için idealdir. Örneğin, Windows programlarını bir Mac’te sanal makine ile çalıştırabilirsiniz.

Sanal Makine Nedir?​

Sanal makine, sanal bir bilgisayar gibi davranan bir programdır. Mevcut olan işletim sisteminizde çalışır ve misafir işletim sistemlerine sanal donanım sağlar. Konuk işletim sistemi, ana bilgisayar işletim sisteminizdeki bir pencerede çalışır, tıpkı bilgisayarınızdaki diğer herhangi bir program gibi. Konuk işletim sisteminin bakış açısından, sanal makine gerçek ve fiziksel bir bilgisayardır.

Sanal makinenin CPU, bellek, sabit sürücü, ağ arabirimi ve diğer aygıtlar dahil olmak üzere sanal donanımı yönetir.

Sisteminizde birçok sanal makineye sahip olabilirsiniz. Yalnızca onlar için mevcut olan depolama alanıyla sınırlıdır. Birkaç işletim sistemi kurduktan sonra, sanal makine programınızı açabilir ve ön yüklemek istediğiniz sanal makineyi seçebilirsiniz. Konuk işletim sistemi başlar ve ana işletim sisteminizde bir pencerede çalışır, tam ekran modunda da çalıştırabilirsiniz.

Sanal Makineler İçin Öneriler​

Güncel olmayan bir işletim sistemi gerektiren yazılımı kullanın: Yalnızca Windows XP’de çalışan önemli bir uygulamanız varsa, bir sanal makineye XP yükleyebilir ve uygulamayı oradan çalıştırabilirsiniz. Bu, yalnızca Windows XP ile çalışan bir uygulamayı gerçekten bilgisayarınıza yüklemeden kullanmanıza olanak tanır.

Başka bir işletim sistemi için tasarlanmış yazılımı çalıştırın: Mac ve Linux kullanıcıları, Windows yazılımını uyumluluk baş ağrısı olmadan bilgisayarlarında kullanmak için bir sanal makinede Windows çalıştırabilirler. Maalesef oyunlar problem. Bir VM’de sorunsuz bir şekilde çalışmayacaktır.

Birden fazla platformda test yazılımı: Bir uygulamanın birden çok işletim sisteminde çalışıp çalışmadığını test etmeniz gerekiyorsa, her birini bir sanal makineye kurabilirsiniz.

Sunucuları birleştirme: Birden fazla sunucu çalıştıran işletmeler için, sanal makinelere bazılarını yerleştirebilir ve tek bir bilgisayarda çalıştırabilirler. Her sanal makine yalıtılmış bir kapsayıcıdır, bu nedenle aynı işletim sisteminde farklı sunucuların çalıştırılmasıyla ilgili güvenlik sorunu oluşturmaz. Sanal makineler fiziksel sunucular arasında da taşınabilir.

Popüler Sanal Makine Programları​

VirtualBox, Windows, macOS ve Linux üzerinde çalışan harika, açık kaynaklı bir uygulamadır. VirtualBox hakkındaki en iyi parçalardan biri, ticari bir sürüm olmamasıdır. Bu, enstantane gibi gelişmiş özellikler de dahil olmak üzere tüm özellikleri ücretsiz olarak alacağınız anlamına gelir. Bu, sanal bir makinenin durumunu kaydetmenize ve gelecekte test etmek için harika olan bu duruma dönmenize olanak tanır.

VMware Player, Windows ve Linux için iyi bilinen bir VM programıdır. VMware Player, ücretli ticari uygulama olan VMware Workstation‘ın ücretsiz karşılığıdır, VirtualBox ile VMware Workstation’ın tüm gelişmiş özellikleri elde edemezsiniz. Ancak, hem VirtualBox hem de VMware Player temel özellikleri ücretsiz sunan sağlam programlardır.

bubinick

Üye
3 Haz 2023
54
23
22
Bursa
Makale tamamen makine çevirisi sanırım. Anlam kayması var ve okurken dönüp kontrol ettiğim kısımlar oldu.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.