Web Geliştirici Nasıl Olunur? Yol Haritası - 2021

Authors

Üye
1 Tem 2022
176
119
Türkiye Cumhuriyeti
Bugün farklı bir konu ile karşınızdayım hack konusundan ziyade web yazılımı alanında nasıl kendinizi nasıl geliştirebilirsiniz onu anlatacağım anlatım sırasında çeşitli yerlerden alıntılar yapacağım.

Sırası ile öğrenilmesi gereken diller:

HTML
CSS
PHP
JAVASCRİPT
JQUERY

Bootstrapı buraya dahil edecektim fakat daha sonra bunun bir dil olmadığını sadece bir kütüphane olduğunu düşündüm.
Bootstrap ile hazır form elemanlarını kullanabilir ve daha bir çok şeyi sadece classlar yardımı ile yapabilirsiniz.
Kütüphanelerin amacı budur.
İstisnasız yeni başlayanların ilk öğrenmesi gereken diller HTML ve CSS'dir.

*HTML:
Hiper Metin İşaretleme Dili web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart metin işaretleme dilidir. Dilin son sürümü HTML5'tir. HTML, bir programlama dili olarak tanımlanamaz. Zira HTML kodlarıyla kendi başına çalışan bir program yazılamaz.

*CSS:
Cascading Style Sheets, HTML'e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir işaretleme dilidir.
CSS ile renklendirmeler yapılabilir ve sayfa görünümü daha şık bir hale getirilebilir fakat programlama dili olmadığından dolayı dinamik bir websitesi yapılamaz.

*PHP:
PHP: Hypertext Preprocessor, internet için üretilmiş, sunucu taraflı, çok geniş kullanımlı, genel amaçlı, içerisine HTML gömülebilen betik ve programlama dilidir.
PHP ile dinamik bir websitesi yapılabilir form verileri alınabilir sayfalama yapılabilir yönetim paneli kodlanabilir sunucu taraflı çalıştığı için kodları tarayıcıda CSS ve HTML gibi gözükemez.

*JAVASCRİPT:
JavaScript, yaygın olarak web tarayıcılarında kullanılmakta olan dinamik bir programlama dilidir.
JS geniş bir dildir mobil,web yazılımları yapılabilir yaygın olarak web alanında kullanılıyor ayrıca JS sunucu ve tarayıcı tarafında da çalışabilen bir dildir.

*Jquery:
Bootstrap de öğrendikten sonra sitelerimizi daha hareketli hale getirmek için "Jquery" öğrenmeliyiz. Javascriptin üzerine çıkartılmış ve javascripti daha etkin kullanabilmek için gereken bir kütüphane. Javascriptle yüzlerce binlerce yazılacak kod yerine jquery ile çok daha az bir kodla javascript işleri halledilebilir.

*AngularJs:
Jquery'nin de daha da gelişmişi, daha az kodla daha çok iş yapabileceğimiz yeni bir kütüphanedir AngularJs kütüphanesi. Jquery'i bildikten sonra bilsen de olur bilmesen de olur ama zamanın varsa AngularJs'i öğren. Ama ilk aşamada AngularJs bilmek çok önemli değil ama bilmek çok artı katar.

*NodeJs:
son zamanlarda oldukça popüler olan ancak kurumsal firmaların hali hazırda olan projelerini taşımaları çok zor bir işlem olduğu için firmaların ne zaman bütün firmalar "NodeJs" e geçer bilinmez ama "NodeJs" ilerleyen zamanlarda parlayacak olan bir yıldız.

logo.png
Yazılım alanında gelişmek isteyenler önceliğiniz alanınızı belirlemek olmalı karışık kuruyemiş tarzında biraz mobil biraz web biraz bilgisayar programları geliştirmeniz mümkün değildir bu şekilde çalışma sizi yoracak ve kısa zamanda pes etmenizi sağlayacaktır
Alanınızı web yazılımı olarak seçtiğini varsayarak devam ediyorum
Web yazılımının temelini söylememe gerek yok diye düşünüyorum fakat yinede bilmeyenlerin olduğunu varsayarak en baştan anlatıyorum

HTML işaretleme dilini bilmeden farklı bir web dilini öğrenemezsiniz html tüm web dilleri ile iç içe çalışmaktadır bu dilde fazla zorlanacağınızı zannetmiyorum YouTube, Udemy gibi platformlarda detaylı bir araştırma sonucu çalışabileceğiniz güzel kanallar bulunmakta sizlere bir kaç kanal ve kurs linki bırakacağım göz atabilirsiniz

HTML Dersleri -1 / Giriş​

https://www.udemy.com/course/temel-html-html5-gelismis-html/
https://www.udemy.com/course/temel-html-yeni-baslayanlar-icin-bire-bir-egitim/

HTML Becerilerinizi test edebileceğiniz bazı web siteleri:

HTML Becerilerinizi Test Edin!
HTML - Test 1 (JavaScript)
Html Soruları 1. Testi Çöz
HTML - Test 2

Authors

Üye
1 Tem 2022
176
119
Türkiye Cumhuriyeti
Aklıma gelmişken hatırlatmalar yapacağım
Yeni başlayanların çoğu yazdığım kodu 1 saat sonra 2 saat sonra unutuyorum diyor ve pes ediyorlar
Yazdıkça aklınızda kalacak pratik yaptıkça aklınızda kalacak

İnsan beyni her bilgiyi kalıcı olarak hafızasında tutmaz pratik yaptığınız sürece kalıcı olmaya başlayacaktır sürekli yazın ve pratik yapın

Flack

Katılımcı Üye
5 Tem 2020
474
391
in Turkey
Eline Sağlık Back-end Birisi Olarak Söylüyorum Öncelikle Front-end Öğrenin Çok Daha Sağlıklı Olacaktır Sonra Back-end'e Geçersiniz Şimdiden Herkese Başarılar Dilerim

• Beğen
Tepkiler: gds

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.