WHM Panel Virüs Programı

SessizKalpler

Kıdemli Üye
17 Ocak 2016
4,911
21
.
WHM Panel Virüs Programı / SessizKalpler​

Merhaba arkadaşlar ben SessizKalpler bu konu çerçevesinde Hosting yada Serverlarında WHP panel kullanan arkadaşlar için nasıl Antivirüs bileşenini kullanarak dosyalarını güvenli tutabileceklerini anlatacağım. Virüslerin son günlerde nerede olacağı belli olmuyor belki bilgisayarınız belki serverınız belki televizyonunuz hangi platformda olursa olsun virüs koruma yazılımı kullanmanın faydası var üstelik Web sayfanızı barındırdığınız ve geniş kitlelere hitap ettiğiniz bir alanda virüslerin kulaç atmasını istemezsiniz. Bazı arkadaşlarımız neler olabilir diye sormuştur en kötü olasılıkları sayar isek barındırma alanınızdaki veriler silinebilir hedefe gönderilebilir yada bozulabilir yetkili sayfalarındaki panel bilgileri hedefe ulaştırılabilir veritabanınız kötü niyetli kişinin eline geçebilir. Peki hosting virüsleri nerelerden bulaşabilir aslında bunun cevabı apaçık lisanssız crack bir şekilde yüklenmiş ücretli scriptler başta geliyor crack işlemini yapan kişinin niyetini bilemediğimiz için çoğu zaman içerisine ajan yazılımlar enjekte edebiliyor, Bazen de illa korsan olması da gerekmiyor İnternette üzerinden kaynak kodlarını incelemeden yüklediğimiz scriptler de sıkıntı çıkartabiliyor her şeyin niyet olduğunu unutmamak lazım bu durumda internet üzerinde karşılaştığımız her dosyayı hostingimize sokmamakta fayda var. Yeterli açıklamadan sonra Virüs Programımızın nasıl kurulacağını artık geçiş yapabiliriz.

MvVMl6.png

WHM panelinize giriş yapmanız gerekiyor kullanıcı adı ve şifreyi yazıp giriş yaptıktan sonra Öncelik olarak virüs taraması yazılımımızı kurmamız lazım ben koruma yazılımı olarak “Clamav” kullanacağım kurmak için panelin ana sayfasına geliyorum daha sonra son menü kolunun da bulunan “Manage Plugins” Türkçe anlamıyla Eklentileri Yönet seçeneğine bastıktan sonra alt alta sıralamış bir şekilde eklentiler diziliyor aralarından “Clamav” eklentisini gördükten sonra altında bulunan “Install and keep updated” yani Yükle ve güncel tut butonuna basıyorum yüklü değil ise yüklüyor güncel değilse güncelliyor. Bu işlemin ardından kayıt etmek için altta bulunan mavi Save butonuna basıyorum indirme ve kurulum işleminin bitmesi için birkaç dakika beklemek gerekiyor. Kurulum bittikten sonra eklentimizin etkinleşebilmesi için paneli yeniden başlatmak yani çıkıp giriş yapmamız gerekiyor çıkıp giriş yapma işlemini tamamladıktan sonra Eklentiler bölümüne “ClamAV Scanner Configuration...”

Pr1bYQ.png

Türkçe anlamı ile CamAV Tarama Ayarları adlı bir seçenek gelmektedir burayı kullanmamızın sebebi WHM panelimizin CamAV yazılımını engellememesi ve taramasına izin vermesi için gerekli yetkileri vermemiz lazım. Ayarlara girince karşımıza dört adet tik gelir bunlar Ana Sayfayı tarama izni, Mail tarama izni, FTP açık bölümleri tarama izni, Depolama alanını tarama izni bu izinleri vermek için kutucuklara tik attıktan sonra altında bulunan Save butonu ile kayıt ediyoruz gerekli izinlerde verildiğine göre herhangi bir sorun olmadan artık Virüs Programımız çalışabilir tarama yapmak için WHM panelin ana sayfasına gelince Virüs Scanner yani Virüs Tarayıcı adından bir bileşen gözükür bu bileşeni kullanarak gönül rahatlığı ile tarama yapıp dosyalarınızı güvenli bir biçimde koruyabilirsiniz.

vp6BmR.png

Evet arkadaşlar bir konunu daha sonuna geldik anlatım tamamen bana aittir konu içerisinde resimler internet üzerinden alınmıştır umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir başka bir konumda görüşmek üzere bu konu içerisinde WHM panelinize Virüs Tarama yazılımı kurulumunu olabildiğince ayrıntılı bir şekilde anlattım giriş kısmında Hosting içersin de neden koruma yazılımı kullanmanız gerektiğinden örneklendirmeler ile bahsettim ben SessizKalpler sağlıcakla kalın iyi forumlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.