Windows 10 Unutulan Kullanıcı Şifresini Sıfırlama (Programsız) [ALINTI]

Öncelikle herkese iyi forumlar dilerim az önce okuduğum ve işinize yarayacağını düşündüğüm bir metni sizlerle paylaşmak istiyorum. Metin ve görseller bana ait değildir. Kaynak linki yazının sonuna koyuyorum. Herkese iyi forumlar
du3azgg.png

Bilgisayarımızda kullanıcı şifresini unutmak hepimizin başına gelmiştir. Windows 7 ve daha önce kullanılan işletim sistemlerinde de karşımıza çıkan bu şifre sıfırlama işlemi, bu kez daha basit bir yolla karşımıza çıkıyor. Eskiden başlangıç Cd veya Dvdsi ile şifre kırma işlemi yapıyorduk. Bu kendini zamanla USB belleğe bıraktı. Şimdi ise Windows10 boot USB belleği olmasına gerek kalmadan Kullanıcı şifresini sıfırlayacağız. Bizzat kendim denedim ve başarılı oldum.

Windows 10 Unutulan Kullanıcı Şifresini Sıfırlama İşlemleri​

1- Windows 10’da başlangıçta F8 tuşu çalışmıyor. Bunu çalıştırmak için birkaç işlem yapılması gerekiyor. Kullanıcı şifresi girdiğimiz kısımda sağ altta “Erişim Kolaylığı” simgesi bulunuyor. Bu simgenin komut satırı olarak kullanmasını sağlayacağız.

2- Kullanıcı Şifresini girme ekranında iken “Shift” tuşuna basılı iken “Bilgisayarı Yeniden Başlat” komutu veriyoruz. Shift tuşunu ekran kayboluncaya kadar bırakmayın.

3- Karşımıza “Bir Seçenek Belirleyin” başlığından çok seçenekli bir ekran gelecek. Buradan “Sorun Gider” ardından “Gelişmiş Seçenekler” seçeneğini seçin. Ardından “Komut İstemi” seçeneği seçilerek bilgisayar yeniden başlamak üzere kapanacaktır.

Bir Seçenek Belirleyin > Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler > Komut İstemi

sifresifirlama02.jpg
Şifre Sıfırlama
4- Bilgisayar yeniden başladıktan sonra komut satırı ekranı karşımıza gelecek. Burada işlemlerimizi Window’un Kurulu olduğu dizinde yapmak. Örneğin “C:” yazıp “Enter” tuşuna basarsanız Windows’un kurulu olduğu “C:\>” dizinine geçecektir. Emin değilseniz geçtiğiniz dizinde “dir” komutu yazarak dizinde bulunan dosya ve klasörleri listeleyebilirsiniz.

5- Listelediğiniz dizinde Windows klasörünü gördüyseniz “cd windows” yazıp “Enter” tuşuna basarak klasörün içine girin. Windows klasörünün içinde “cd system32” yazıp “Enter” tuşu ile system32 klasörüne girin.

6- System32 klasörünün içerisinde iken “ren utilman.exe utilman.bak” yazıp “Enter” tuşu ile utilman.exe doyasının adını utilman.bak olarak değiştiriyoruz.

sifresifirlama01.jpg
Şifre Sıfırlama
7- Ardından “copy cmd.exe c:\yedek” yazıp “Enter” tuşuna basıyoruz. Burada cmd.exe dosyasını yedek klasörünün içerisinde yedekliyoruz.

8- Komut satırına yine “ren cmd.exe utilman.exe” yazıp enter tuşuna basıyoruz. Burada cmd.exe olan dosyanın adını utilman.exe olarak değiştiriyoruz.

9- Komut satırı penceresini kapatıp, karşımızdaki ekranda devam diyoruz. Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

10- Bilgisayar yeniden başladıktan sonra kullanıcı ekranı karşımıza geliyor. Burada “Erişim Kolaylığı” simgesine tıklayıp Komut satırı ekranını açıyoruz.

11- Komut satırına “net user (Kullanıcı Adınıza ne ise) 1234” şeklinde şifremizi yeninden yazıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken yer ise, kullanıcı adınız 2 kelime arasından boşluk içeren karakterlerden oluşuyorsa “net user “Turgut ayaz” 1234” şeklinde yazıp “Enter” tuşu ile onaylamak. Komut başarıyla tamamlandı yazısından sonra komut satırı penceresini kapatıp, oluşturduğunuz kullanıcı şifresini girebilirsiniz.

12- Windows açıldıktan sonra Denetim Masasından şifrenizi yeniden değiştirebilir, şifre işleminizi tamamlayabilirsiniz.

13- Komut satırı ile adını değiştirdiğiniz “utilman.exe” ve “cmd exe” dosyalarını yine aynı şekilde başlangıç ekranında komut satırında işlemlerin tam tersini uygulayarak eski haline geri alabilirsiniz. Önce yedek klasörüne kopyaladığınız “cmd.exe” dosyasını system32 klasörüne kopyalayıp, “utilman.bak” olarak adını değiştirdiğiniz dosyayı da “utilman.exe” olarak adını değiştirdiğinizde dosyalarınız eski haline dönmüş olacaktır.

Kısaca kodları sırası ile yazmak gerekirse;​

1- C: ⏎

2- cd windows ⏎

3- cd system32 ⏎

4- ren utilman.exe utilman.bak ⏎

5- copy cmd.exe c:\yedek ⏎

6- ren cmd.exe utilman.exe ⏎

7- Restart

8- net user admin 1234 ⏎

KAYNAK : LİNK

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.