Windows Phone Neden Gelişmiyor/SessizKalpler

SessizKalpler

Kıdemli Üye
17 Ocak 2016
4,911
23
.
Windows Phone Neden Gelişmiyor/SessizKalpler​

phone2.png

Windows phone işletim sistemi Microsoft tarafından telefonlar için geliştirilmiş ama ilgi görmeyen işletim sistemlerinden biridir. Grafik olarak Windows 8 ara yüzüne oldukça benzemektedir. Gelişmemesinin sebeplerinden birinin ara yüzü olduğu düşünülmektedir çünkü insanlar bu duruma kolay bir şekilde uyum sağlayamamaktadırlar. Bununla birlikte Telefona hakimlik olmaması da en büyük kayıplardan biridir. Yani telefon kullanımı kısa bir sürede öğrenilememektedir. Bütün bunların yanında güncelleme almamasında işletim sisteminin gelişmeyip aynı kalmasına sonuç veriyor şuana kadar güncelleme almadı demek yalan olur en son Windows phone 8.1 güncellemesini aldı ve bununla birlikte kendini saldı diyebiliriz. İşletim sisteminin artık güncellemeyi bırakmasının sebebi de gelişmediğini kabullenen Microsoft’un Windows 10 phone işletim sistemini sürmesi ve tüm geliştiricilerini 10’a doğru yöneltmesidir. Üstelik Windows 10 phone sadece 1GB ram’a sahip telefonlarda çalışmaktadır buda demektir ki onlarca telefon işletim sisteminden mahrum kalacak ve Windows phone’a mahkum bırakılacaktır.

Mağaza da yeterli uygulama bulunmaması da Wp’u yerinin dibine sokmaya yetmektedir. Kazanç sağlamayacağını kabul eden geliştiriciler resmen Wp’u es geçmekte ve diğer işletim sistemlerine yönelmektedir. Bunu gören kullanıcılar işletim sisteminden olabildiğince soğumaktadır. Kendi geliştiricisinin bile ümidi kestiği bir işletim sistemi yaşar mı orası bilinmez ama ömrünün bu gidişle devam edeceğini söylemek neredeyse imkansızdır. Mağaza da bulunan birkaç uygulamanın yarısı gibi bir çoğunluğunun da ücretli olması nefret kavramını dahi ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca Android işletim sisteminde olduğu gibi dışarıdan uygulama yüklemek neredeyse imkansızdır. Buda demektir ki ücretli uygulamaları para verip alacaksın. Oyun bakında inceler isek yukarıda bahsettiğim mantık bu kısımda da geçerlidir Oyun geliştiricileri kazanç elde edemeyeceğini düşünüyor bu platforma oyun geliştirmiyor bu durumda mağazada birkaç tane Microsoft tarafından geliştirilen oyun ve birkaç tanede kullanıcıları tarafından geliştirilen ilkel düzey de oyunlar bulunmaktadır. Sosyal medya açısından Facebook twitter vb. uygulamalar bulunmaktadır bunun bulunmasının sebebinin de dev bir firmanın hiçbir işletim sistemini küçümsememesi ve değer vermesi olarak düşünebiliriz. Bu arada İnstagram uygulamasını dahi beta olarak yayınlamasına ne demeli evet neredeyse söz bulamıyoruz.

Bileşenler açısında da oldukça yetersiz kalmaktadır bileşen demişken mesela alarm kuracaksın ve sevdiğin bir müziğin çalmasını istiyorsun bu durumda alarm müziklerini bir klasöre kopyalamak gerekli. Kopyalamak demişken de Dosya yöneticisi sonradan geliştirilmiş bir uygulamadır yani mağazadan indirmek gerekiyor. Evet saymakla bitiremeyeceğim daha bir çok kusuru bulunan bir işletim sistemini kullanmak ister misiniz bilmem ama %3’lük bir kısım kullanıyor. Ne yazık ki %3’lük kısmın içerisinde ben de yer alıyorum çünkü 2-3 sene önce ara yüze alıştım ve insan alışınca bir kere bırakmak istemiyor önümüz deki birkaç yıl daha kullandıktan sonra bende bırakırım zaten insanlarda artık bırakmaya başladı. İşletim sistemi de o zamana kadar da büyük ihtimal desteği keser ve fişi çekerler bu arada yine çok az bir olasılık var ki işletim sistemi belki kendini aşar çünkü ihtimal ve olasılıkların döndüğü bir dünyada yaşıyoruz başka bir konumda görüşmek üzere ben SessizKalpler konumu okuduğunuz için teşekkür ederim bu konuda tamamen tarafımca yazılmıştır en ufak bir alıntı dahi bulunmamaktadır iyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:

HocaXD

Uzman üye
18 Mar 2017
1,875
0
Roma
Hocam bence gelişmemesinin nedeni Microsoft'un daha farklı teknolojilere odaklanması

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.