Windows PowerShell Nedir ? // atmaca7887

ZuL-RaA

Kadim Üye
9 Ara 2017
5,564
837
Semerkant
Windows PowerShell Microsoft Windows tarafından cmd.exe uygulamasına ek olarak geliştirilen bir kod kullanma uygulamasıdır.Cmd gibi kullanılır ama görünüm açısından farkları vardır ve bu uygulamada cmd ye ek komutlarda bulunur.
Not:Resim kalitesizliği için özür diliyorum grafikten pek anlamıyorum da. :)
AvO8ZL.png

Açık kaynak kodlu bir uygulamadır.Kaynak kodları bu sayfadadır.​

İlk olarak windows Xp ve Server 2003 için 1.0 versiyonu üretilmiş, daha sonraki yıllarda ise Windows 7 için 2.0 versiyonu üretilmiş, son sürüm ise core 6.0 'dır.Bu uygulama sistem değişikleri için kullanım için uygundur.Menüsü yoktur ama help yazarsak kullanım komutlarını görebiliriz.
WcUx4p.png

Burada '--More--' yazar Enter Yaparsak daha fazla kullanım bilgisi gösterir bize.Aslında cmd gibi bir uygulama kendisi.Amacı: PowerShell, komut satırı ve betik ortamı değindiği sorunlarını ortadan kaldırılır ve yeni özellikler ekleyerek iyileştirmek için tasarlanmıştır.

AvO8ZL.png

Komut örnekleri:

-get-help : Powershell’de kullanabileceğimiz komutların listesini verir.

-toupper() : Tümünü büyük yazacaktır.

-tolower() : Tümünü küçük yazacaktır.

-Get-WmiObject win32_bios –computername localhost: Wmi filter kullanarak, localde çalışmış olduğumuz pc ile alakalı bios bilgisini alabiliriz.

-Get-WmiObject –Class win32_computersystem : Bilgisayarın bağlı olduğu domain, ram miktarı, üretici firma hakkında bilgi verir.

AvO8ZL.png

Daha yeni bir uygulama ve gelişme aşamasındadır.O yüzden kullanmak zordur.
Ama bu makale işinizi görecektir diye umuyorum.İyi forumlar. :):

https://docs.microsoft.com/tr-tr/powershell/scripting/overview?view=powershell-6

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.