Windows Server “2012 R2” Server Manager

Rick Grimes

Kadim Üye
4 Şub 2015
5,959
19
TURAN
Windows Server 2012 sunucu işletim sistemi çıkış süresi üzerinden yaklaşık bir yılı aşkın bir süre geçti. Bu makalemizde de sizlerle Windows Server 2012 & R2 versiyonu üzerinde Server Manager konsolunu ve merkezi çoklu-sunucu yönetim fonksiyonlarını beraber inceleyeceğimiz bir seriye başlıyoruz.

Windows NT işletim sistemi ile çalışan arkadaşlarımız Server Manager yönetim konsolunu hatırlayacaklardır. NT domain yapısında PDC (Primary Domain Controller) ile BDC (Backup Domain Controller) arasında replikasyonu tetiklediğimiz, BDC rolünü PDC rolüne yükseltgeme (promote) yaptığımız ve aynı zamanda bilgisayar hesapları, paylaşımlar, servisler gibi yönetimsel fonksiyonları gerçekleştirmek için yaygın olarak kullandığımız bir yönetim konsoluydu.

Windows 2000 ile beraber yerini Computer Management, Active Directory yönetim araçları gibi yeni isim ve yapıda gelen MMC konsollara bırakmıştı. Windows Server 2008 ile beraber tekrar Server Manager adı ile sunucuların yönetiminde çok sık kullandığımız aynı isimde yeni bir konsol ile tanışmıştık. Windows 2008 ile gelen Server Manager konsolu; sunuculara ait rol ya da özellikleri (feature) yükleme, kaldırma, yönetme gibi fonksiyonları icra etmek için geliştirilen bir yönetim arabirimidir. Server Manager konsolu ile merkezi, tümleşik tek bir konsoldan çoğu yönetimsel faaliyeti yerine getirebiliyorduk. Windows 2008 öncesi sistemlerde farklı konsollardan gerçekleştirilen yönetim faaliyetler Windows 2008 ile beraber doğrudan Server Manager konsolundan yapılabilir hale gelmiştir.

res11.jpg

Server Manager konsolunun en büyük handikapı ya da kısıtı aynı anda tek bir sunucuyu yönetmeye izin vermesiydi. Ve uzaktan sunucuların rol ve özellik (feature) ekleme-kaldırma gibi fonksiyonellikleri desteklemiyordu. Windows Server 2012 & R2 işte bu noktada yeni bir vizyonla geliyor : Server Manager arabiriminden “merkezi çoklu-sunucu yönetimi” vizyonu. Bu sayede sistem yöneticileri Server Manager konsolunu kullanarak ağdaki çok sayıda sunucu sistemini tek merkezden ve tek bir konsoldan aynı anda yönetebiliyor olacaklar.

res12.jpg

Son yılların bilgi sistemleri endüstrisindeki yükselen trendlerde geçen yönetim konsepti ihtiyaçlarına göre yeniden dizayn edilerek ve yazılarak gelen Server Manager arabirimi Windows Server 2012 & R2’in en önemli yeniliklerinin başında geliyor.

Ve gerçekten bugüne kadarki tüm yönetim konsollarından tamamen farklı, şu ana kadarki yönetim konsollarında bulunmayan özellikleri barındıran yeni yönetim vizyonuyla geliyor.

Farkı sadece görünümünde değil, yönetim konseptinde de öncekilerden farklı.

Microsoft Windows Server 2012 & R2 ile sistem yöneticilerinin kendi masaüstlerinden ağdaki tüm sunucuları Server Manager konsolundan erişim yaparak ve uzaktan sunucuya bağlanarak, tek bir arabirimden yönetmelerini amaçlamıştır. Bu yaklaşım çoğu standart yönetimsel modelden (RDP vb. gibi uzak masaüstü ile sunucunun masaüstüne bağlanıp yönetim yapma) keskin bir biçimde ayrılmaktadır.

Windows Server 2012 & R2 işletim sistemine logon olduğunuz ilk açılışta Server Manager konsolu otomatik olarak açılacaktır. Server Manager konsolunu Windows 2008 ya da Windows 2008 R2’de olduğu gibi aşağıdaki şekilde de görülen görev çubuğundaki kısayola tıklayarak başlatabilirsiniz.

res13.jpg

Aynı zamanda Metro-UI tasarımlı Start menü arayüzünden de yine Server Manager kısayolunu kullanarak konsolu başlatabilirsiniz.

Not : Metro-UI Start menü arayüzüne ulaşmak için aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi gelen sağ ekran menüsünden Start linkine tıklamanız yeterlidir.

res14.jpg

res15.jpg

Server Manager konsolu ilk açıldığında çoğu şeyin değiştiğini göreceksiniz.

Microsoft Management Console (MMC) –tabanlı konsol yerini yepyeni bir arabirime bırakmış.
Windows Phone ve Windows 8 sistemlerinde kullanılan metro-style kullanıcı deneyimini ve arabirimini Server Manager’da da görüyoruz.

Windows Server 2008 işletim sisteminde ilk logon olunca karşımıza gelen “Configure Your Server” sihirbazı da Windows Server 2012 & R2 açılınca gelmiyor artık. Bu sihirbazın yerini alan bir özelliğe de henüz rastlamadık. Dolayısıyla ihtiyaç duyulan başlangıç yapılandırmalarını manuel olarak yapmanız gerekecektir.

“Welcome To Server Manager” başlıklı kısa bir karşılama ekranı şimdilik bizi karşılıyor. Buradan rol/feature ekleme, uzak sunucuları ekleme ve yönetme, sunucu grupları oluşturma gibi görevleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

res16.jpg

Server Manager konsolu Windows Server 2012 & R2’de de segmentlere ayrılmış olarak geliyor. Sol kısımda sunucular ve roller arası geçiş için kullanılan bir gezinti panosu mevcut. Burada eski Server Manager’dan farklı olarak ağaç-benzeri bir geçiş ya da yapı yok artık. Bunun yerine seçimi yapılan sunucu ya da role ait detayların sağ konsolda ana görünümde görüntülendiği bir tasarım yapılmış. Özellikle Windows Intune ile çalışan arkadaşlarımızın aşina olduğu yönetim konsollarına benzerlik gösteren bir yapı geldi.

Evet, makalemizin ilk bölümünde Windows Server 2012 ve Windows Server 2012 R2 ile Server Manager konsolu ve sistem yöneticileri için getirmiş olduğu yeni yetenekleri sizlerle paylaştık. Bir sonraki makalemizde Server Manager konsolu üzerinde detaylı uygulamalar ve yönetimsel özellikleri incelemeye devam edeceğiz.

Alıntıdır
Mesut Aladağ
Microsoft Platformları Alan Lideri

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.