Windows'taki XLoader Kötü Amaçlı Yazılım Artık MacOs'ta !

🅼 🆁 🆇

Uzman üye
26 Haz 2021
1,414
1,897
Bir Yerler
Windows'taki XLoader Kötü Amaçlı Yazılım Artık MacOs'ta !

Yıllardır Windows işletim sisteminde varlığını sürdüren XLoader adlı kötü amaçlı güvenlik yazılımı artık MacOS İşletim sistemindede görüldü.

Yıllar boyunca Microsoft firmasında varlığını sürdüren ve birçok Kimlik hırsızlığına sebebiyet veren XLoader isimli kötü amaçlı yazılım MacOS işletim sistemine taşındı.Bu kötü amaçlı yazılım kullanıcıları kandırarak parolalarına ve ekran görüntüsü gibi birçok şeye erişebiliyor.

MacOS'dada görülen bu kötü şöhretli yazılım,Windows işletim sistemine göre daha az tehdit barındırıyor.Ancak hergün büyüyen bu kötü amaçlı yazılımın Apple Silicon sürümleride çıkmış durumda.

MacOS sürümünde virüsü tespit eden firma “Windows ve macOS kötü amaçları yazılımları arasında bir boşluk olsa da, boşluk zamanla yavaş yavaş kapanıyor. Gerçek şu ki, macOS kötü amaçlı yazılımı git gide daha büyük ve daha tehlikeli bir hale geliyor” ifadelerini kullandı.

XLoader virüsü kullanıcının izni olmadan cihazda barınamıyor ve çalışamıyor.Bu sebepten dolayı XLoader virüsü kullanıcıların kötü amaçlı yazılımı çalıştırmalarına izin vermesi için sosyal manipülasyon veya sosyal mühendislik tekniklerine başvuruyorlar.

dxnxox7.png

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.