WordPress Admin Panel Yolu - URL'si Nasıl Değiştirilir?

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,801
1,458
Shibuya
logo.png

WordPress Admin Panel Yolu Nasıl Değiştirilir?

Web sitelerinde güvenlik her zaman önemlidir. Güvenliği olmayan bir web sitesine kötü niyetli kişiler erişim sağlayabilir ve web sitemizi bozabilirler. Özellikle kurumsal olarak görünen web sitesi kurduysanız ve müşterileriniz sizin için önemliyse, web sitenizin hacklendiğini gördüklerinde size karşı olan güvenleri bitecektir. WordPress altyapısıyla oluşturduğunuz web sitelerinde tek İP(Internet Protocol Address) adresinden giriş, güçlü şifre kullanımı vb. Güvenliği güçlendirmek amacıyla ek çalışmalar yapabilirsiniz, ancak kötü niyetli kişiler web sitesini düzenlemek için doğal olarak direkt admin paneline giriş yapmaya çalışacaktır.

Aşağıdaki yapacağımız işlem ile admin panel URL'sini default yerine tamemen kendimiz adlandıracağız. WordPress için varsayılan admin paneli siteadresi.com/wp-login.php'dir. Biz burada yer alan "wp-login.php" alanını değiştireceğiz. Bu sayede kötü niyetli kişilerin admin panelini bulmasını zorlaştıracağız.

0p18MW.png

1. Adım: WordPress panelimize giriş yapıyoruz.

Lwjlsh.png

5aE7rL.png

2. Adım: Eklentiler =>> Yeni ekle alanına tıklıyoruz.

G4N3cK.png

5aE7rL.png

3. Adım: Sağ üst köşede yer alan arama kısmına ''WPS Hide Login'' Yazıyoruz. Çıkan ilk eklentiyi şimdi kur butonuna bastıktan sonra etkinleştir diyerek etkinleştiriyoruz. Bulamayanlar buradan eklenti sayfasına erişebilir: Tıklayınız.

nfdfmu.png

5aE7rL.png

4. Adım: Ayarlarımızın bulunduğu alana gelen "WPS Hide Login" yazısına tıklıyoruz.

GJV9Nz.png

5aE7rL.png

5. Adım: Karşımıza 2 adet seçenek çıkıyor. Bunlar;

Login URL: varsayılan olarak WordPress kurulduğu zaman gelen wp-login.php sayfasını buradan değiştiriyoruz. Ben "chan" olarak değiştiriyorum.

Redirection URL: Wp-admin sayfasına gidildiğinde yönlendirilecek sayfayı buradan ayarlıyoruz. Ben özel bir index dosyası hazırlayıp oraya yönlendirme yapıyorum.

rj7LiL.png

5aE7rL.png

Bu ayarları kendinize göre değiştirdikten sonra olmuş mu bakınız. Ben siteadresi.com/chan/ adlı URL'ye gidiyorum. Aşağıda gördüğünüz gibi admin panelimiz sorunsuz bir şekilde açılıyor.

EJTXsE.png

5aE7rL.png

Şimdi Redirection URL kısmı için siteadresi.com/merhabaxkisi/ ayarladım. Yönlendirmeyi kontrol etmek için siteadresi.com/wp-admin/ sayfasına gidiyorum. Aşağıda gördüğünüz gibi sorunsuz bir şekilde yönlendirme yapılıyor.

ea2N42.png

Hitsuga

Üye
22 Nis 2016
124
2
Emeğine sağlık. Genelde ana sayfa yönlendirme veriyoruz ama bu gövde gösterisi de güzelmiş :D

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.