WordPress'de Yazının Görüntülenme Sayısı Nasıl Gösterilir?

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,801
1,458
Shibuya
oMRkfe.png

WordPress'de Yazının Görüntülenme Sayısı Nasıl Gösterilir?

Web sitelerimizde paylaşyığımız yazıların, sayfaların veya kaetgorilerin kaç görüntülenme aldığını, kaç kişinin ziyaret ettiğini merak edebiliyoruz. Google Analytics veya benzer web site ziyaretçilerini gösteren yazılımlar sayesinde canlı veya süre seçerek web sitemize gelen ziyaretçileri görebiliyoruz, ancak görüntülenme sayısını web sitemizde göstermek istediğimiz zaman harici programlar işe yaramıyor.

WordPress altyapısını kullanarak kurduğumuz web sitemizde, gelen ziyaretçilere yazılarımızın görüntülenmesini göstermek için single.php ve function.php dosyalarına yapılan değişiklikler sayesinde buna imkan sağlayabiliriz, ancak bu değişikler kodlama ile yapılacağından uzun ve fazla işlem gerekecek. Bu sebepten dolayı bu konuda eklenti ile görüntülenme sayısını göstereceğiz.

TXOzAO.png

1. Adım: Klasik olarak eklenti yükleme işlemlerini gerçekleştireceğiz.WordPress panelimize giriş yaptıktan sonra sol bölümden Eklentiler >>> Yeni Ekle kısmına geliyoruz. Sağ üst köşede yer alan arama kısmına ''Post Views Counter'' Yazıyoruz. Çıkan ilk eklentiyi şimdi kur butonuna bastıktan sonra etkinleştir diyerek etkinleştiriyoruz. Bulamayanlar buradan eklenti sayfasına erişebilir: Tıklayınız.

2XZV8d.png

5aE7rL.png

2. Adım: Eklentimizi yükleyerek aktifleştirdikten sonra sol alana yeni bir yazı geliyor. Ayarlar => Post Views Counter yazısına tıklıyoruz.

Ln485e.png

5aE7rL.png

3. Adım: Eklentimizin ayrlarını aşağıdaki açıklamalra bakarak değiştirebilirsiniz. Ben aşağıdaki resimde görmüş olacağınız gibi ayarlarımı olduğu gibi bırakıyorum ve display alanıan giriyorum.

9fPFhc.png

Post Type: Görüntülenme sayısının nerede görüneceğini seçin.

Counter Mode: Ziyaretçi sayacının çalışam türü.

User Type: Görülenme sayısının hangi ziyaretçilere görünmeyeceğini seçin.

Position: Görüntülenme sayacının nerede görüneceğini seçin.

Display Style: Bu alandan isterseniz icon seçebilirsiniz.

Count Interval: Sayacın sayım aralığını girin.

Exclude Visitors: Buradan istersek botlara görünmemesini vs. Sağlayabiliriz.

5aE7rL.png

4. Adım: Display alanıan geldiğimizde ilk olarak bizi "Post Views Label" alanı karşılıyor. Ben bu alanın adını görüntülenme sayısı olarak değiştiriyorum. Görüntülenme sayısının önünde yer alan cümle alanı. Post Type ve diğer alanalrıda ayarlıyoruz ve değişiklikleri kaydet butonuna tıklıyoruz. Display Style bölümünü kendinize göre ayarlayın. Ben kullanmış olduğum temada daha güzel gözükeceğini düşünüyorum :)

hWoHsu.png

5aE7rL.png

Aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi eğer ki sayfalar olarak seçersek aşağıdaki resimdeki gibi görünüyor.

ivDu6O.png

Yazı sayfalarında ise aşağıdaki görseldeki gibi görünüyor :)

olJOZC.png

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.