XOX Oynayan Yapay Zeka

whatamnotsaying

Katılımcı Üye
29 Mar 2020
408
5
Oyunumuz: https://www.w3schools.com/code/tryit.asp?filename=GNZHKSWUU4H6

Direkt kodları verip geçmek istemiyorum. Benim gibi matematiği berbat olan birinin bile öğrenmesiz yapay zekayı nasıl yaptığını ve yaparken zorlanıp zorlanmadığını vs anlatmak istiyorum kısaca.

Öncelikle yenilmez bir yapay zeka elde edene kadar beynim çöküp çöküp duruyordu bu kadar basit bir şey olmasına rağmen. Haliyle kendime şunu sordum: "sen xox oynarken sırasıyla nelere dikkat ediyorsun?" bu soruya cevap verip koda dökmek istemiştim yani kendime özeniyordum.

1-)Oyunu bitirecek hamlem varsa bitir
2-)Rakibimin oyunu bitirecek hamlesi varsa engelle
3-)Rakibimin oyunu bitirecek hamlesi yok ama ileride bana tuzak atabilecek bir hamlesi varsa engelle o çaresiz tuzağı yemeden önce
4-)Tuzak atabiliyorsan tuzak at
5-)Tuzakta atamıyorum o yüzden saldıracak bir hamle yap ki o engellemeyle vakit kaybetsin
6-)Eh hiçbir şey yok sadece ileriye yatırım yapmak için rastgele bir yere oyna işte

Bunu koda dökmeye çalıştım. 32432432 kere denemem sonucu yapay zekam yenilemez hale geldi ancak hala bu maddeleri tastamam uygulamıyordu(mesela tuzak atmıyor) o kadar uğraşmak istemedim farklı yerlere odaklanmak istedim mesela şu sıralar sos oynayan yapay zekayla ve öğrenmeli hale çevirme üzerine uğraşıyorum.

Haliyle matematiğiniz berbat olsa bile kendinize özenerek bu işi öğrenmesiz yapay zekada olsa halledebiliyorsunuz. Ama illaki eninde sonunda matematik gerekecek aslında şu an bile matematik kullanmış oluyorum evet kabül trigonometri gibi lise konularına ihtiyacımız yok. Okuduğun için teşekkürler :)

Son düzenleme:

Ariss

Kıdemli Üye
8 Mar 2016
4,584
113
uzay
Paylaşım için teşekkürler.

d6f80ad5031f.png

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.