XP KURULUM (Resimli ama biraz küçük)

BiRkan2

Uzman üye
1 Tem 2007
1,670
49
119
Prison Break
bazi arkadaslarimizin xp kurulumunu bilmedigini dusunerek bu dokuman i hazirladim.
kuracaginiz xp nin suan itibari ile piyasada enson sp2 oldugunu dusunerek eger sp2 monte edilmis bir cd ile yaparsaniz cok verim alabileceginizi dusunuyorum.
cd yi boot olarak actiktan sonra..
(eger hard disk bos ise formatlanmis ise ya da ilk satin alinmis ise otomatik olarak asagidaki islemler baslayacak)
(eger hard disk te daha once kayitli bir isletim systeminiz var ise cd boot olunca karsiniza devam etmek icin herhangi bir dus a basiniz yazisi cikacak)
xp system imizi ve driverlerimizi tariyor. bu islem bitmemesi demek yada donmasi demek donanimda bir sorunumuz var demektir genelde ram uygun degilse bu islem sona ermez.
burdaki resimde enter a basip geciyoruz.
burdaki resimde F8 e basip sartlari kabul ettigimizi belirtiyoruz.
burdaki resimde eger onarma yapmak istiyorsak daha detayli anlatim icin http://www.forumtr.com/showthread.php?t=42040 yoksa yani onarma yapmayacaksak normal kurulum icin enter a basiyoruz.
burdaki resimde bazan eger hard disk iniz C:\ D:\ diye 2 parcaya yada 3 5 herne parcaya ayrili ise okadar hepsi gorukecek ve hangisine kurmamiz gerektigini secmemizi isteyecek eger D:\ ye kurmak istiyorsak klavye yon tusu ile D:\ nin uzerine gelip enter a basiyoruz. c:\ ise c:\ yi secip enter.
burdaki resimde ntfs mi fat32 mi hizli format mi normal format mi atmamiz gerektigini soruluyor. ben genelde ntfs ve hizli yi seciyorum tercih size kalmis. en altta systeminizi ntfs e cevirebileceginizi gosteren sik ve mevcut system imi tut secenegi (hangi system oldugunu bilmeyebilirsiniz hard disk in o sebeble o secenek orda) secip enter e basiyoruz.
suan format atiyor ve system dosyalarini yuklemeye hazir hale getirmeye hazirliyor.
xp miz yukleniyor.
kimsenin pek bilmedigi bir sirri veriyim size burda shift+10 tusuna basarak cmd ye ulasabilirsiniz
wink.gif
task icin cmd de taskmgr yazmaniz yeterli.
burda dil secenekleri. xp niz zaten size uygun olan en iyi ayarlari yapacagi icin direk ileri (next) deyip gecin burayi.
burda bilgisayariniza isim vermenizi istiyor .

burda gecerli xp anahtarimizi giriyoruz.
burda bilgisayariniza isim vermenizi istiyor eger ag bilgisayari iseniz agdakilerden farkli bir isim vermeye ozen gosterin. isterseniz ayni anda administrator e de sifre koyabilirsiniz.
saat yani yerel tarih ve saat ayarlariniz var, kendinize uygun olan yeri secin.
kurulum devam ediyor
internet ayarlari eger kendiniz ip yazacaksaniz alttaki costum u secin yoksa ustteki otomatik secenek zaten varolan en iyi secenegi yapacak size. bir not eger ethernet kartinizi tanimadiysa xp bu pencere gelmez. modem penceresi gelir oraya sehir kodunuzu yazip enter a basip gecersiniz diger bilgileri doldurmaniza gerek yok.
burasi ag bilgileri eger internet cafenize ya da evinizde bikac bilgisayar ve ya sirket bilgisayari vs.. icin kuracaksaniz butun calisma guruplarina ayni ismi verin. ben evdeki ve isyerimdeki bilgisayarlara ayni gurup ismini veriyorum boylece birbirleri arasindaki iletisim daha kolay ve cabuk oluyor. isim verip ileri ye basiyoruz.
xp kurulumu nerdeyse bitti bitecek az kaldi. :p
kurulum bitti simdi bilgisayar ilk acilim icin kendini hazirliyor, bazan burasinin gecmesi uzun surebilir.
ekran ayarini xp otomatik ayarlamis tamam deyip geciyoruz. guzel bir olay i burda da goruyoruz xp ekran karti driverini tanimasa bile 16 bit 32 bit de kullanma imkani taniyor size.

xpinstall259uw.gif

evett kurulum bitti ben kendime 3 user olusturmustum. hangisiyle acmam gerektigini soran menu.
ilk acilis ekran im. eger xp tur u atmak istiyorsaniz sag alt kosedeki icon a basin ve sesli olarak neler yapabileceginizi turlayin.

GeNeRaL-33

Uzman üye
19 Tem 2007
1,365
37
255.244.233.1
YARARLI PAYLASIMLARDAN BIRI XP KURMAYI BILMEYEN ARKADASLARARA YOL GOSTERECEK BIR DOKUMAN HAZIRLAMISSIN ARKADASIM EMEGINE SAGLIK

YANLIZ XP YI KURDUKTAN SONRA ANAKART CDSINDEKI SES DRIVERLARINI EKRAN KARTI DRIVERLARINI KURMANIZ GEREKLI

NOT: HDD FORMATLANDIKCA YASLANIR.! O YUDEN GEREKMEDIKCE FORMATLAMATYALIM PCLERI YAVASLIK VARSA VIRUS VARSA BUNLARI PROGRAMLARLA HALLEDIN CIDDI PROBLEM OLMADAN FORMATLAMAYIN BADSEKTOR(BOZUKYOL) OLUSABILIR.

-TR.HACKSTAR-

Son düzenleme:

freewalle

Yeni üye
12 Ağu 2007
10
0
selam arkadaslar bana allah rızası için kurulum vs. ögreticek varsa mnsden ulasırsanız sevınırım [email protected] arkdaslar inanın bılgılenmeyı ıstııyorum yardım edecek arkadaslar ilgilenirlerse sevınırım...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.