Yapay zeka yazılım işlerini bitirirmi?

1wexter1

Katılımcı Üye
24 Eyl 2021
922
648
Uzayda1yer
Normalde yakın tarihte yazılım sektörüne etki edeceğini düşünmüyordum fakat devin ai gibi bir yapay zeka ile de bu fikrim büyük ölçüde değiştirdi şuan için Yazılım işini tamamen insan elinden alabileceğini düşünmüyorum ama yazılım sektörünü ciddi manada daraltıp yazılımcılara da farklı meslek grupları açacağına inanıyorum(tüm yazılımcılar mesleğinden olmayacak kendini geliştiren ve yenilikçi olabilen yazılımcılar için sorun olmayacaktır)

Howert

Katılımcı Üye
15 Mar 2022
581
221
root@Howert
Bitirmesi çok zor sonuçta yapay zekayıda yazılımcılar geliştiriyor ama yeteri kadar iyi değil promptları düzgün anlayamıyor. Eğer önü bir yolla kesilmezse muhtemelen 10-20 yıla birçok mesleğin yerini alacak gibi duruyor.

I AM EAC0D3Rx

Uzman üye
17 Eyl 2023
1,785
979
Matrix
"Bitmez, yapay zekayı da yazılımcılar yazıyor" diyenlere gülüyorum. Tüm dünyada ki yazılımcılar tek bir yapay zeka üzerinde mi çalışacak? Bahsedilen olay hali hazırdaki şirket bünyelerindeki yazılımcıları etkilemez, geri kalanı da boşta kalır. Yapay zekaya istediğini yaptırabilecek olan, bir yazılımcıya neden ücret ödesin? Grafiker, tasarımcılık bunlar da son buluyor. En basitinden bir Canva'da bile, ücretli iş yapan bir tasarımcıdan daha iyi tasarımlar yapabiliyorsun. Kartvizit tasarımı, logo tasarımı gibi.

Dolyetyus

Özel Üye
21 Nis 2020
1,209
690
Hem evet, hem hayır.

Uzun lafın kısası, şu an 20 yazılımcının 1 ayda bitireceği bir projeyi 2-3 sene sonra 2 yazılımcı 1 haftada bitirecek. Şirketler de fazlalık olan yazılımcılara ya yeni görevler verecekler (yapay zeka teknisyenliği, prompt mühendisliği falan) ya da işten çıkaracaklar.

Bilgisayarlar çıkmadan önce bilgisayar (computer) isimli bir meslek vardı. Matematikçiler, hesapları elle yapardı ve kaydını tutardı falan. Sonra 40'larda bilgisayarların yavaş yavaş bu işi otomatik olarak yapmaya başlaması nedeni ile bu mesleği computer olan insanlar işşiz kalmaya başladı. Ancak bu sefer de bilgisayarları programlayan ve düzgün çalıştığından emin olacak bazı kişilere ihtiyaç olunca bazı matematikçiler meslek değişikliği yaptılar. 5-10 sene sonra belki yazılımcılık tamamen kaybolmayacak ama şüphesiz ki şekil değiştirecek. Daha yapay zeka yazılımcıların işlerini ellerinden almaya başlamadan önce sektör böyleyse, 5-10 sene sonrasını düşünemiyorum tabi. En mantıklısı şu an ya yazılımda usta olmak ya da bilişimdeki başka alanlara yönelmek bana göre.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.