Yazılım | Programlama Yapay Zeka

kapt4n16

Yeni üye
28 Ağu 2023
6
1
29
Gençler evde işe yarar otomasyon kurabileceğim omuz üstü konusabilen yani chat gpt baglayabilecegim mekanizmya sahip insan kafası büyüklükte elektronik cihaz arıyorum ve nasıl yaptırabilirim

yuathay

Katılımcı Üye
7 Mar 2023
377
4
180
Gitti
Gençler evde işe yarar otomasyon kurabileceğim omuz üstü konusabilen yani chat gpt baglayabilecegim mekanizmya sahip insan kafası büyüklükte elektronik cihaz arıyorum ve nasıl yaptırabilirim
yapay zeka analitik düşünmeyi öldürür zorda kalmadıkça yapay zeka ile çalışma herkes yapay zeka ile çalışırken sen beynini zorla
bir zaman sonra yapay zeka olmadan kod yazamaz hale geliriz buda yapay zekanın bildiklerinin dışına cıkamayacagımız manasına gelir korkunc bir durum

kapt4n16

Yeni üye
28 Ağu 2023
6
1
29
İşe yaramaktan kastınız nedir, alexa gibi mi yoksa fiziksel olarak işe yaraması mı? İnsan yüzüne mi benzeyecek, robotik bir yüze mi?
her ikiside olabilir

sesli komut sistemi televizyonu aç mutfagın ışıgı kapat gibi ayrıca chat gpt baglayarak istenilen biligiyi sesli olarak cevap verebilecek bi cihaz yapmayı düşünüyorum

ReoBlood

Katılımcı Üye
10 Ara 2017
843
9
57
Siyah Sancak
sesli komut sistemi televizyonu aç mutfagın ışıgı kapat gibi ayrıca chat gpt baglayarak istenilen biligiyi sesli olarak cevap verebilecek bi cihaz yapmayı düşünüyorum
Bilgim dahilinde genel bir cevap vereyim fikir olmasi acisindan. Eğer evdeki cihazlar akıllıysa uygulamaları ile entegreli bir yazilim yazmaniz gerekli, eğer akıllı degilse tuşların üzerine arduino veya raspberry pi ile kontrol edilebilen servo motor koymalisiniz. Isik, televizyon, bilgisayar, kapi gibi hangi buton veya ufak hareketle aktif olan yer varsa her yere bu servolari dizdikten sonra işin arduino/raspberry pi ve yazılım kısmı kalıyor. Kullanmanız gereken kütüphane veya kodlar: sesi komuta çevirme, yazıyı sese çevirme, yapay zeka entegre etme ve en sonunda bu verileri harekete gecirme. ChatGPT için ise API ile entegrasyon yapmalısınız çok komplike şeyler.

ChatGPT için sesli yazma eklentileri var bunlar da aklınızda bulunsun.

Eğer ki bu anlattıklarımı şuanda öğreniyorsaniz daha yolun çok başındasınız. Yapmanız gereken arduino veya raspberry pi sistemlerini öğrenmek, chat gpt entegrasyonu dışında bir çok şeyi sadece raspberry pi ile yapabilirsiniz zaten. Raspberry pi daha gelismis bir kart. Bu konulara hakim olduktan sonra Python gibi geniş kütüphaneye sahip yazılım dilini öğrenmelisiniz.

Sabrım yok veya çok uzun iş derseniz ise her bir işlemi ayrı ayrı videolardan adim adim yapıp tek noktada birleştirmeniz gerekir neticede yine bilgi gerekli. Ama öğrenmeniz daha önemli bence.

kapt4n16

Yeni üye
28 Ağu 2023
6
1
29
Bilgim dahilinde genel bir cevap vereyim fikir olmasi acisindan. Eğer evdeki cihazlar akıllıysa uygulamaları ile entegreli bir yazilim yazmaniz gerekli, eğer akıllı degilse tuşların üzerine arduino veya raspberry pi ile kontrol edilebilen servo motor koymalisiniz. Isik, televizyon, bilgisayar, kapi gibi hangi buton veya ufak hareketle aktif olan yer varsa her yere bu servolari dizdikten sonra işin arduino/raspberry pi ve yazılım kısmı kalıyor. Kullanmanız gereken kütüphane veya kodlar: sesi komuta çevirme, yazıyı sese çevirme, yapay zeka entegre etme ve en sonunda bu verileri harekete gecirme. ChatGPT için ise API ile entegrasyon yapmalısınız çok komplike şeyler.

ChatGPT için sesli yazma eklentileri var bunlar da aklınızda bulunsun.

Eğer ki bu anlattıklarımı şuanda öğreniyorsaniz daha yolun çok başındasınız. Yapmanız gereken arduino veya raspberry pi sistemlerini öğrenmek, chat gpt entegrasyonu dışında bir çok şeyi sadece raspberry pi ile yapabilirsiniz zaten. Raspberry pi daha gelismis bir kart. Bu konulara hakim olduktan sonra Python gibi geniş kütüphaneye sahip yazılım dilini öğrenmelisiniz.

Sabrım yok veya çok uzun iş derseniz ise her bir işlemi ayrı ayrı videolardan adim adim yapıp tek noktada birleştirmeniz gerekir neticede yine bilgi gerekli. Ama öğrenmeniz daha önemli bence.
Teşşekürler

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.