Yayılmakta olan SMS virüsü

Zody4Q

Üye
13 Ara 2020
145
42
Bugün elime ulaşan bir ekran görüntüsünde gönderilen SMS'te bulunan linke tıklanıldığında telefon faturasında fazladan ücret kesildiğini yani faturanız üzerinden bir harcama yapılarak faturanıza yansıtılmasına sebep oluyormuş. Ekran görüntüsünü ekliyorum.
Linkin kısaltılmış bir link mi veya domaini alınmış bir site mi bilmediğim için önlem almak açısından linki sansürledim.
İddialara göre linke tıklanıldığında faturaya para yansıtıyormuş ve aynı zamanda telefonun rehberindeki herkese bu mesaj gönderiliyormuş. Böyle birşey mümkün mü? Sadece bir linke tıklayarak fatura kesileceğini çok sanmıyorum ve aynı şekilde otomatik olarak rehberdeki kişilere bu mesajın gönderileceğini ama bu tür taktiklere daha önce rastlamadığım için çok yorum yapmayacağım.

'ReDLiNe

Global Moderatör
23 Haz 2015
7,810
3,759
23
Ankara
Bugün elime ulaşan bir ekran görüntüsünde gönderilen SMS'te bulunan linke tıklanıldığında telefon faturasında fazladan ücret kesildiğini yani faturanız üzerinden bir harcama yapılarak faturanıza yansıtılmasına sebep oluyormuş. Ekran görüntüsünü ekliyorum.
Linkin kısaltılmış bir link mi veya domaini alınmış bir site mi bilmediğim için önlem almak açısından linki sansürledim.
İddialara göre linke tıklanıldığında faturaya para yansıtıyormuş ve aynı zamanda telefonun rehberindeki herkese bu mesaj gönderiliyormuş. Böyle birşey mümkün mü? Sadece bir linke tıklayarak fatura kesileceğini çok sanmıyorum ve aynı şekilde otomatik olarak rehberdeki kişilere bu mesajın gönderileceğini ama bu tür taktiklere daha önce rastlamadığım için çok yorum yapmayacağım.
Sansüre bakıldığında link kısaltılmış olarak görülmekte. Muhtemel oto alışveriş sistemi entegre edilmiş siteye. Ancak denildiği gibi faturaya yansıyacağını pek sanmıyorum phishing olabileceğinden şüpheliyim. Dikkatli olmakta fayda var

darksideofwww

Katılımcı Üye
28 Tem 2022
915
515
dsowww
Phishing linkidir masklenmistir tıklamayınız mesajlara itibar etmeyiniz spam olarak işaretleyip engelleyin

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.