Yazılım Geliştirme Günlüğü: Adım Adım Kod Dünyasına (Python)

TurkGokay

Uzman üye
4 Ara 2022
1,022
544
Kemalizm
Merhaba yazılım öğrenmeye merak salmış dostlarım!

Bu konuyu açarak, yazılım geliştirme serüvenimde yaşadığım deneyimleri ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Eğer siz de yeni başlayanlardansanız ve yazılım dünyasına bir adım atmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz!

Bu konunun altına her gün yazılım konusundaki ilerlememi atacağım. Bu hem beni motive edecek, hem de disiplinimi koruyacağım. Aynı zamanda sizlere de yardım etmiş olacağım.

Bunu yaparken, büyük heyecan ve mutluluk duyacağımı bilmenizi isterim.

Her yorumun altına kaynakları ve o gün ne öğrendiğimi açıklamasıyla birlikte yazacağım. Umarım faydalı bir konu olur, iyi günler dilerim.

1071104107638689872.gif

TurkGokay

Uzman üye
4 Ara 2022
1,022
544
Kemalizm

Print Komutunu Kullanmak:

Python'daki "print" fonksiyonu, ekrana metin veya değerlerin yazdırılmasını sağlayan temel bir işlevidir. Programlarınızı geliştirirken sonuçları gözlemlemek, hata ayıklama yapmak veya kullanıcılara bilgi sunmak için yaygın olarak kullanılır.

Print fonksiyonunu kullanmak için, fonksiyon adını ve parantez içinde yazdırılacak metni veya değerleri belirtmeniz gerekiyor. İşte basit bir örnek:

Python:
print("turkhackteam.org")

Bu kod, "turkhackteam.org" metnini ekrana yazdırır.

5aE7rL.png

Değişkenleri Yazdırmak:

Değişkenleri de print fonksiyonu ile ekrana yazdırabilirsiniz.

Python:
ad = "TurkGokay"
yas = 30

print("Merhaba, benim adım" + ad)
print("Yaşındayım:" + yas)

Bu kod, "ad" ve "yas" adlı değişkenleri kullanarak ekrana metin ve değişken değerlerini yazdırır.

5aE7rL.png

Farklı Veri Türlerini Yazdırmak:

Print fonksiyonunu kullanarak farklı veri türlerini ekrana yazdırabilirsiniz.

Python:
sayi = 42
pi_sayisi = 3.14159
dogrumu = True

print("Bir sayı:" + sayi)
print("Pi sayısı:" + pi_sayisi)
print("Doğru mu?" + dogrumu)

Bu kod, sayıları, ondalık sayıları ve bool (doğru/yanlış) değerlerini ekrana yazdırır.

5aE7rL.png

Formatlı Yazdırma:

Print fonksiyonunu kullanarak metin içinde değişken değerlerini formatlı bir şekilde yazdırabilirsiniz. Bunun için farklı yöntemler kullanılabilirsiniz. En yaygın olanı
"f-string" kullanmaktır.

Python:
isim = "TurkGokay"
yas = 18

print(f"Merhaba, benim adım {isim} ve yaşım {yas}.")

Bu kod, değişken değerlerini metin içinde süslü parantezler içinde kullanarak formatlı bir çıktı üretir.

5aE7rL.png

Evet, bu dersimiz bu kadardı, umarım yardımcı olabilmişimdir.
Aynı üstte yazdığım gibi bunu yaparken çok büyük heyecan ve mutluluk duydum.
Yarın görüşmek üzere değerli dostlarım!

1071104107638689872.gif

34hb0s8.png

TurkGokay

Uzman üye
4 Ara 2022
1,022
544
Kemalizm
Değişkenlerin Tanımı:
Bir değişken, bir isimle belirtilen ve bir değeri veya nesneyi saklamak için kullanılan bir veri yapısıdır. Değişkenler, veri işlemi sırasında bilgileri geçici olarak saklamak veya kullanmak için kullanılır.

5aE7rL.png

Değişken İsimlendirme Kuralları:

Python'da değişkenler için bazı kurallar vardır:

Değişken isimleri harf (A-Z veya a-z), rakam (0-9) veya alt çizgi (_) ile başlamalıdır.
Değişken isimleri yalnızca harf, rakam ve alt çizgi içerebilir.
Büyük ve küçük harf farklılıklarına duyarlıdır, yani "TurkGokay" ve "turkgokay" farklı değişkenlerdir.
Python'da özel anlam taşıyan anahtar kelimeler (reserved keywords) değişken adı olarak kullanılamaz.

5aE7rL.png

Değişken Türleri:
Python'da değişkenlerin türleri otomatik olarak belirlenir. Bu nedenle bir değişkene bir değer atadığınızda Python, değişkenin türünü belirler. Örneğin:

Python:
x = 5          # x bir tam sayı (int) değişkenidir.
y = 3.14       # y bir ondalık sayı (float) değişkenidir.
isim = "Akın"  # name bir dize (string) değişkenidir.

5aE7rL.png

Değişkenlere Değer Atama:
Değişkenlere değer atama işlemi, eşittir (=) işareti kullanılarak yapılır. Değişkenin adı sol tarafta, atanan değer veya nesne sağ tarafta bulunur.

Python:
x = 10       # x değişkenine 10 değeri atanır.
isim = "Akın"  # name değişkenine "Akın" dizesi atanır.

5aE7rL.png

Değişkenlerin Değerini Okuma:
Değişkenin içeriğini okumak için sadece değişken adını kullanabilirsiniz.

Python:
print(x)  # x'in değerini ekrana yazdırır (10).

5aE7rL.png

Değişkenlerin Değerini Güncelleme:
Bir değişkenin değerini daha sonra değiştirebilirsiniz.

Python:
x = 20  # x'in değerini 20 olarak günceller.

5aE7rL.png

Değişken Türü Dönüşümü:
Bazı durumlarda değişken türünü dönüştürmek isteyebilirsiniz. Bu işlem, tür dönüşüm fonksiyonları ile yapılır.

Python:
num_str = "123"    # Bir dize
num_int = int(num_str)  # Dizeyi tam sayıya dönüştürür (123).

5aE7rL.png

Özel Değişken Türleri:
Python'da bazı özel değişken türleri bulunur, örneğin:
Listeler (lists): Bir sıralı veri koleksiyonu.
Demetler (tuples): Değiştirilemeyen sıralı veri koleksiyonu.
Sözlükler (dictionaries): Anahtar-değer çiftlerini içeren bir veri yapısı.

5aE7rL.png

Evet, bu dersimiz bu kadardı, umarım yardımcı olabilmişimdir.
Aynı üstte yazdığım gibi bunu yaparken çok büyük heyecan ve mutluluk duydum.
Yarın görüşmek üzere değerli dostlarım!

1071104107638689872.gif

34hb0s8.png

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.