"Yazılım Geliştirme Pratik ve Eğitim İçeriği"

314Kachu

Üye
8 Eyl 2009
228
167
Seni seçtim 3.14Kachu

Herkese merhaba,​

Yazılım geliştirme alanında pratik yapmak ve kendinizi geliştirmek için iki adet site.​

Python Tutor: Learn Python, JavaScript, C, C++, and Java programming by visualizing code

Yazılan kodun mantığını kavramak amacıyla hazırlanan ve​

Yazılan kodların arka planda nasıl çalıştığını açıklayan bir site.​

Python, JavaScript, C, C++ ve Java gibi programlama dilleri ile çalışılabilir.​

NeetCode.io

Algoritma ve veri yapıları gibi bir çok bilgiye ulaşabilir ve pratik yaparak öğrenebilirsiniz.​

Faydalı olması dileği ile.
Saygılar.

Son düzenleme:

Arunes

Yeni üye
2 Ocak 2023
1
0
Güzel siteler lakin bir profesyonelden eğitim almak ve ihtiyaç doğrultusunda kurs izlemek daha mantıklı olacaktır.
--Yaşa--

Helmsys

Yazılım Ekibi Kıdemli
16 Mar 2022
1,481
1,640
Yazılan kodların arka planda nasıl çalıştığını açıklar.
Şu cümle bana yorumlanan dilin nasıl yorumlanıp makine diline çevrildiği, derlenen dillerinde nasıl derlendiğini anlatan bir kaynak gibi geldi.

Ama gördüğüm normal düzeyde programlama bilen bir insanın yazdığı kodu okumasından farksız olması.

Bu yola yeni yönelmiş insanlara yazılan kodun mantığını kavratmak amacıyla hazırlanan bir site deseydiniz hiçbir kelime etmezdim.

Elinize sağlık.

314Kachu

Üye
8 Eyl 2009
228
167
Seni seçtim 3.14Kachu
Şu cümle bana yorumlanan dilin nasıl yorumlanıp makine diline çevrildiği, derlenen dillerinde nasıl derlendiğini anlatan bir kaynak gibi geldi.

Ama gördüğüm normal düzeyde programlama bilen bir insanın yazdığı kodu okumasından farksız olması.

Bu yola yeni yönelmiş insanlara yazılan kodun mantığını kavratmak amacıyla hazırlanan bir site deseydiniz hiçbir kelime etmezdim.

Elinize sağlık.
Merhaba,
gerekli düzenlemeyi yaptım. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.
Saygılar.

alexandre20

Katılımcı Üye
13 Tem 2022
812
609
Yazılan kodların arka planda nasıl çalıştığını açıklayan bir site.
Şu cümle bana yorumlanan dilin nasıl compilation sırasında tokenize edilip parse edildiğini, nasıl bir asbtract syntax tree'ye dönüştürüldüğünü, sonra nasıl cpu tarafından direkt çalıştırılabilecek komut setlerine dönüştürüldüğünü, hatta daha alt seviyede o instruction'ların RAM'e yüklenmesini, instruction pointer, stack pointer gibi register'lardaki sayıların tek tek o adreslerdeki komutları cpu'da çalıştırdığını, hatta daha da alt seviyeye inecek olursak her opcode'un kendine ait bit dizilerine sahip olduğunu, ve o bitlerin sırasının farklı transistörleri farklı kombinasyonlarda açıp kapattığını, ve mantık kapılarından geçerek doğru yere elektriği iletmesi gerektiğini, hatta ve hatta elektronların nasıl titreşip sürüklendiğini falan anlattığını düşünmüştüm.

ancak yanılmışım, site sadece breakpoint koyulmuş debugger gibi satır satır kodun nasıl çalıştığını gösteriyor :/

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.