Yazılım | Programlama Yazılım öğrenmek gerekiyor mu ?

vasifsiz01

Üye
18 May 2020
51
1
Geçen şunu okudum birinin sözünün alıntısı." Yapay zekalar zaten istediğiniz kodları yazarken sizin yazılım öğrenmenize gerek yok " diye bir şey. Kabaca mantığı buydu sözün. Bende yeni öğrenen birisiydim ama aklımı kurcaladı. Gerçekten doğru mu bu ? Benim şu saatten sonra öğrenmem benim bir işime yarar mı yoksa boşa vakit kaybı mı ? Fikirlerinizi merak ediyorum.

Butcherb3y

Uzman üye
1 Eyl 2022
1,604
1,189
Anıtkabir
Geçen şunu okudum birinin sözünün alıntısı." Yapay zekalar zaten istediğiniz kodları yazarken sizin yazılım öğrenmenize gerek yok " diye bir şey. Kabaca mantığı buydu sözün. Bende yeni öğrenen birisiydim ama aklımı kurcaladı. Gerçekten doğru mu bu ? Benim şu saatten sonra öğrenmem benim bir işime yarar mı yoksa boşa vakit kaybı mı ? Fikirlerinizi merak ediyorum.
Bence öğrenmek gerekiyor zaten şuan yapay zeka doğru düzgün yazmiyo detaylı Bilgi vermeye uğraşıyon bide ve zaten yapay zeka sanmıyorum illegal bir iş için kullanacak bir araç yazmaya olanak tanıyacağını örnek pythonda web hacking de kullanacağın bı arac yazacaksın bunu yapay zeka yapmaz diye düşünüyorum

BeoWulf007

Kıdemli Üye
19 Haz 2013
2,762
507
24
Praise The Fool
Yapay zeka daha PI sayısını hesaplayan algoritmayı yazamıyor, kafasından kütüphane uyduruyor, method uyduruyor, basit sorularda takılıyor ve bol bol özür dileyip aynı hatayı tekrar söylüyor :ROFLMAO: büyük ve kompleks projelere hiç girmiyorum... YZ gerçekten korutucu bir şekilde ilerliyor ve günümüzdeki hali de gerçekten hayret verici seviyelerde ama henüz yazılımcıları işsiz bırakacak seviyede değil, kimseyi değil. İyi bir yardımcı sadece, Google'lamanın yerini aldı bir nevi. Senin yerine sitelere girip, o sitelerdeki verileri önüne seren zeki gibi gözüken ama aslında o kadar da zeki olmayan bir yazılım. Ne kadar süre o inanılmaz seviyeye gelir onu da bilmiyorum veya gelebilir mi ama şuan kötü orası kesin.
Tabii şöyle de bir şey var ki programcı var yazılımcı var veya mühendis var. Sen sürükle bırak programcısı isen, daha kullandığın dilin temeline hakim değilsen, optimizasyon, veri yapıları, ileri düzey algoritma bilgisine sahip değilsen kısaca hazır basit işlemler yapan CRUD programcısı isen senin yerini çok çabuk doldururlar. Mühendis kafasında ilerlemen lazım. Derin komplike, kolayca doldurulamayacak alanlarda ilerlemen lazım. Eğer Yapay Zeka öyle bir raddeye gelir ki her istediğimizi yazabilir bir hale gelirse inan zaten tek sıkıntı yaşayan meslek Yazılım olmayacak :ROFLMAO: hiçbirimizin fiziksel işlerden başka işi kalmaz gibi. Artık çuvalı sırtlar inşaatta amelelik yaparız.

teux

Katılımcı Üye
23 Ocak 2023
959
1,334
Yapay zekayla yazabileceğiniz kod sınırlıdır karmaşık algoritmaya sahip bir kod yazmak istediğinizde direk patlar. Söyleyen kişi yüksek ihtimalle reels videosu falandır tepki çekmeye çalışmıştır veya yorumlarda 20 yıllık seniorlardan küfür yiyip hit almak için yapmıştır 🤣

vasifsiz01

Üye
18 May 2020
51
1
NVIDIA CEO'su: "Çocuklarınıza Bilgisayar Okutmayın" link şöyle bunu okumuştum. Acaba ben mi yanlış anlamışım

Yapay zekayla yazabileceğiniz kod sınırlıdır karmaşık algoritmaya sahip bir kod yazmak istediğinizde direk patlar. Söyleyen kişi yüksek ihtimalle reels videosu falandır tepki çekmeye çalışmıştır veya yorumlarda 20 yıllık seniorlardan küfür yiyip hit almak için yapmıştır 🤣
NVIDIA CEO'su: "Çocuklarınıza Bilgisayar Okutmayın" link şöyle bunu okumuştum. Acaba ben mi yanlış anlamışım

Extazİ

Moderatör
20 Haz 2021
2,581
1,527
Front-End-Teşkilat-ı Mahsusa
Merhabalar Yapay zekayı kod kullanarak yapayıyorsunuz ayrıca yapay zeka kod yazıyor olabilir fakat o kodları kullanmıyorlar kısacası evet öğrenmen senin işine çok yarar şirketlerde yapay zekayı kullanarak yazılımcı çalışmıyor.

BeoWulf007

Kıdemli Üye
19 Haz 2013
2,762
507
24
Praise The Fool
Yanlış anladığın bir şey yok, varsayımlar ve varsayımlar. Yıllardır aynı şeyler. Böyle tartışmalarla sadece vakit kaybediyoruz. Şöyle olacak böyle olacak demeyi çok iyi biliyorlar ama olan bir şey yok. Sebeplerini ve gerekçelerini bilmiyorum ama böyle diyen insan çok işte. İnsanlar ikiye ayrılıyor bu konuda ve sana şöyle söyleyeyim şuan kesin olan bir şey var ki günümüzde YZ iyi kod yazmanın ucuna bile yaklaşamıyor. Gelecekte şöyle olacak böyle olacaklarla hayat gitmez. Örneğin attığın sayfanın yorumlarında çok güzel bir örnek var, Translate araçları yıllardır var ve google da bu çeviri araçlarına Yapay Zeka katalı çok eskilere dayanıyor GPT'den bile önce hâlâ doğru düzgün çeviri diye bişi yok. Tercümanlık da bitmedi.
Günün birinde şöyle olacak, YZ böyle olacak gibi felaket senaryoları ile ilerlersen hayatın hiçbir alanında çalışmaman gerek. Keza Yapay Zeka o kadar ileri seviyelere ilerlese hangi meslekte başarılı olmayacak? Sadece bilgisayar bilimleri mi kalkacak ortadan? Sadece fiziksel aktivite gerektiren uğraşlarda bocalar onun için de robotik teknolojiler var! Yukarıdaki mesajda da dediğim gibi eğer YZ analatik düşünme kısmını bir insanı aratmayacak şekilde veya çok daha iyi seviyelere getirirse zaten insanın düşünmesi gereken ve/veya yaratıcılık gerektiren her şeyi Yapay Zeka ele alacaktır. Eğer korkun Yapay Zekanın çok zekileşmesi ile yine tekrardan dediğim gibi gelecekte neredeyse iş kalmayacak bunu sadece Bilgisayar Bilimleri üzerinden düşünmek Tamamen saçmalık.

Eğer bol keseden sallamak bedava ise ben de sana CEO gibi bir karanlık mesaj vereyim;
Meslek edinmeye falan çalışma, git film izle, yemek ye, oyun oyna. 10 yıl içinde robotik teknoloji ve Yapay Zekanın evirimi ile dünyada hiçbir iş kalmayacak BOŞUNA DERS ÇALIŞMAYIN. Bu bizim işimiz. Yapay zeka'yı insan zekası seviyesine getireceğiz ve robotlarla birlikte tüm dünyadaki meslekler artık insan gerektirmeyecek. İnsanlığa geçmiş olsun.
Biraz daha sallayayım mı?
Yapay Zeka ve veri mühendisliği falan öğrenmeyin! 10, 15 yıla var olan mühendisler öyle bir Yapay Zeka yazacak ki yapay zeka artık kendi kendini geliştirebilecek...

vasifsiz01

Üye
18 May 2020
51
1
Yanlış anladığın bir şey yok, varsayımlar ve varsayımlar. Yıllardır aynı şeyler. Böyle tartışmalarla sadece vakit kaybediyoruz. Şöyle olacak böyle olacak demeyi çok iyi biliyorlar ama olan bir şey yok. Sebeplerini ve gerekçelerini bilmiyorum ama böyle diyen insan çok işte. İnsanlar ikiye ayrılıyor bu konuda ve sana şöyle söyleyeyim şuan kesin olan bir şey var ki günümüzde YZ iyi kod yazmanın ucuna bile yaklaşamıyor. Gelecekte şöyle olacak böyle olacaklarla hayat gitmez. Örneğin attığın sayfanın yorumlarında çok güzel bir örnek var, Translate araçları yıllardır var ve google da bu çeviri araçlarına Yapay Zeka katalı çok eskilere dayanıyor GPT'den bile önce hâlâ doğru düzgün çeviri diye bişi yok. Tercümanlık da bitmedi.
Günün birinde şöyle olacak, YZ böyle olacak gibi felaket senaryoları ile ilerlersen hayatın hiçbir alanında çalışmaman gerek. Keza Yapay Zeka o kadar ileri seviyelere ilerlese hangi meslekte başarılı olmayacak? Sadece bilgisayar bilimleri mi kalkacak ortadan? Sadece fiziksel aktivite gerektiren uğraşlarda bocalar onun için de robotik teknolojiler var! Yukarıdaki mesajda da dediğim gibi eğer YZ analatik düşünme kısmını bir insanı aratmayacak şekilde veya çok daha iyi seviyelere getirirse zaten insanın düşünmesi gereken ve/veya yaratıcılık gerektiren her şeyi Yapay Zeka ele alacaktır. Eğer korkun Yapay Zekanın çok zekileşmesi ile yine tekrardan dediğim gibi gelecekte neredeyse iş kalmayacak bunu sadece Bilgisayar Bilimleri üzerinden düşünmek Tamamen saçmalık.

Eğer bol keseden sallamak bedava ise ben de sana CEO gibi bir karanlık mesaj vereyim;
Meslek edinmeye falan çalışma, git film izle, yemek ye, oyun oyna. 10 yıl içinde robotik teknoloji ve Yapay Zekanın evirimi ile dünyada hiçbir iş kalmayacak BOŞUNA DERS ÇALIŞMAYIN. Bu bizim işimiz. Yapay zeka'yı insan zekası seviyesine getireceğiz ve robotlarla birlikte tüm dünyadaki meslekler artık insan gerektirmeyecek. İnsanlığa geçmiş olsun.
Biraz daha sallayayım mı?
Yapay Zeka ve veri mühendisliği falan öğrenmeyin! 10, 15 yıla var olan mühendisler öyle bir Yapay Zeka yazacak ki yapay zeka artık kendi kendini geliştirebilecek...
Güzel bir bakış açısı. Cevabın için teşekkür ederim.

Gauloran

Moderasyon Ekibi Lideri
7 Tem 2013
8,192
653
karmasık projelerde yalan yanlis seyler uretebilir oyle sanildigi gibi muazzam kod yazmiyor. ayrica sana farkli bir dusunme bakis acisi katar algoritma mantigini ogrenmek.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.