Yazılıma Başlamak İçin Uygun Donanım Rehberi

M.i.M

Yeni üye
30 Ağu 2021
1
1
Hepinize selamlar dostlarım ben M.i.M. Bu yazımda size yazılıma başlamak için uygun sistem önereceğim. Bu arada bu benim THT´deki ilk yazım olacak.

Öncelikle selamlar dostlarım, biliyorsunuz pandemi´nin hayatımıza girmesi ile dolar arttı ve artmaya devam ediyor. Ve aynı zaman´da parçaların´da fiyatları artıyor. Bende biraz piyasa araştırması yaptım ve 4000 TL altı bir sistem toplamaya çalıştım. Ve size Madde Madde sıraladım. Umarım beğenirsiniz. Neyse şimdi konumuza geçelim(FİYATLARDA YÜKSELİP ALÇALMA OLABİLİR KUSURA BAKMAYI!)

Dostlarım yazılımla uğraşacaksanız kullanacağınız bilgisayarın hızlı olması gerekir, çünkü yüzlerce hatta binlerce satır kod yazacaksınız ve bu kadar kodu yazarken bilgisayarınızın bu kodları okuyup işlemesi gerekecek. Bu yüzden bilgisayarınızda en az 16 Gb ram olmasınız tavsiye ederim. Ve işlemcinizin´de en az 6 çekirdek ve üstü olmasını tavsiye ederim. Birde kesinlikle M.2 veya Sata SSD kullanmanızı önemle tavsiye ederim. Çünkü normal bir HDD ile 10 dakikada yapılacak işler, SSD ile 5 dakikaya hatta M.2 bir SSD kullanırsanız 2.5 dakikalara düşebilir. Tabi bu bir Örnektir, (YAPACAĞINIZ İŞE GÖRE BU SÜRE DEĞİŞİR!)

Dostlarım yazılım işi için ekran kartı çoğunlukla gerekmez, tabi oyun yapmak istiyorsanız bu kural değişir fakat biz bu konumuzda oyun yazılımlarını bu işin içine katmadan yazıyoruz. Bu konu ile ilgili yakında bir yazı yazacağım. Neyse konumuza dönelim.

Dostlarım Ram konusunda yukarıda´da belirttiğimiz gibi en az 16 GB ram olmasınız tavsiye ederiz. Ve en az 3000 MHz olmasınız tavsiye ederiz. Tabi daha yüksek bir ram kullanmak yararınıza olacaktır.

Dostlarım İşlemci konusunda en az 6 çekirdek ve 3.0 Ghz üstü bir işlemci olmasını tavsiye ederiz. Ve birde Amd kullanmanız yararınıza olacaktır. Fiyat performans konusunda rakibi İntel´i geçmiş durumda. Ve Amd işlemcilerin çoklu işlemlerde İntel işlemcilere göre daha başarılı olduğunu biliyoruz. Ve bizde yazılımla uğraşacağımız için bu noktada size Amd işlemcileri tavsiye edebiliriz. Ve bizde bu sistem´de Amd bir işlemci kullandık.

Dostlarım SSD konusuna gelirsek en başta´da söylediğimiz gibi yazılım işi için hız hayati öneme sahiptir. Burada SSD hayat kurtarıyor. Seçtiğiniz anakart´a göre değişkenlik gösterir ama M.2 destekleyen bir anakart kullanırsanız yararınıza olacaktır. Burada bizim tavsiyemiz M.2 disk kullanmanız, fakat anakartı´nız desteklemiyorsa sata SSD kullanabilirsiniz. Ama kesinlikle HDD kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Depolama için kullanabilirsiniz.

Gelelim Anakarta. Anakartınız sistemde kullanacağınız parçalara göre değişkenlik gösterir mesela İntel ile Amd Farklı tip soket yapılarına sahiptir. Bu yüzden anakart seçerken dikkat etmenizde fayda var.

Ve Powersupply konusunda 500 watt ve 80+ sertifikalı bir power seçmenizde fayda var.

Son olarak Dış kasa kaldı bu konuda siz hangisini isterseniz onu alabilirsiniz, fakat dikkat etmeniz gerekir. Çünkü Bazı anakart´lar bazı kasa modellerine uymaya bilir. Bu noktada seçtiğiniz kasanın anakart tipini destekleyip desteklemediğine dikkat edin.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
BU YAZIMDA SİZLERE BİLDİĞİM BİLGİLERİ AKTARMAYA ÇALIŞTIM. UMARIM BEĞENMİŞSİNİZDİR. BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM ALLAHA EMANET OLUN

SAĞLICAKLA,M.i.M

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.