Yazılımcı Gözünden 2021 Yılının Dilleri

codescaptain

Yeni üye
18 Ocak 2021
12
0
Ankara
Herkese Merhaba,
Geceye ufak bir bilgi bırakmak istedim. Yazılıma yeni başlayacak hevesli arkadaşlara veya zaten başlamış ve facebook, instagram clone ları yapan arkadaşlar için :siritan2 . Aşağıdaki liste benim görüşümdür güzel insanlar. Yaklaşık 5-6 senelik ufak bir tecrübe diyebiliriz. Muhtemelen daha önce böyle bir konu açılmıştır ama dediğim gibi benim listem daha kişisel :mahcup:

2021 Yılında Öğrenilebilecek Diller

1-)JavaScript
Neden Js ? Net cevap genel tanımları dışında kesinlikle esnekliği. Mobil, masaüstü, web, ne ararsanız JavaScript (yada Vanilla JS mi diyelim? :siritan2 ) ile yapabilirsiniz.
JavaScript, öncelikle tarayıcıda çalışan bir front-end dil olmasına rağmen, ölçeklenebilir ağ uygulamaları oluşturmak için Node.js aracılığıyla sunucu tarafında da kullanılabilir. Node.js, Linux, SunOS, Mac OS X ve Windows ile uyumludur.

2-)Swift
iOS Geliştiricilerin en önemli adresi desek yanlış olmaz sanırım. Evet biliyorum React Native, Flutter var diyorsunuz. "Ama" var. StackOverflow da iş ilanlarına bakmanız yeterli olacaktır.

3-)Scala

Scala, işlevsel bir programlama dili olarak, mühendislerin kodlarının kalitesini saf matematiğe benzeyecek şekilde yükseltmelerine olanak tanır.

4-)Go
Düşük seviyeli bir dil olan Go, sistem programlama alanına girmek isteyen mühendisler için idealdir.

5-)Python
Eh haliyle Python bilmeyen yoktur sanırım THT' de. Siber güvenliğin vazgeçilmezi olur kendisi.

6-)Elm
Elm, JavaScript'i derleyerek çalışma zamanında sıfır hata ile hızlı çalışan kullanıcı arabirimleri oluşturmak için idealdir.

7-)Ruby
Aktif topluluğa ve basit sözdizimine ek olarak Ruby, harika teknoloji işletmeleriyle olan ilişkisi sayesinde öğrenilmesi gereken iyi bir dildir.

:cool:C#
C ++ gibi, C # (C Sharp olarak telaffuz edilir), C'nin temelleri üzerine inşa edilmiş genel amaçlı, nesne yönelimli bir dildir.

9-)Rust
Rust, bu listedeki diğer diller arasında biraz daha yeni. Stack Overflow'un 2020 Geliştirici Anketinde , Rust geliştiriciler arasında üst üste beş yıl en sevilen programlama dili olduğunu unutmamak gerekir.

Vepers

Kıdemli Üye
26 Ara 2015
2,297
30
21
İstanbul
Kod:
[COLOR="Red"]Elinize emeğinize sağlık konuyu renklendirip resim eklerseniz çok şık gözükücektir.
[/COLOR]
Herkese Merhaba,
Geceye ufak bir bilgi bırakmak istedim. Yazılıma yeni başlayacak hevesli arkadaşlara veya zaten başlamış ve facebook, instagram clone ları yapan arkadaşlar için . Aşağıdaki liste benim görüşümdür güzel insanlar. Yaklaşık 5-6 senelik ufak bir tecrübe diyebiliriz. Muhtemelen daha önce böyle bir konu açılmıştır ama dediğim gibi benim listem daha kişisel

2021 Yılında Öğrenilebilecek Diller

JavaScript

javascript-logo-transparent-logo-javascript-images-3.png

Neden Js ? Net cevap genel tanımları dışında kesinlikle esnekliği. Mobil, masaüstü, web, ne ararsanız JavaScript (yada Vanilla JS mi diyelim? ) ile yapabilirsiniz.
JavaScript, öncelikle tarayıcıda çalışan bir front-end dil olmasına rağmen, ölçeklenebilir ağ uygulamaları oluşturmak için Node.js aracılığıyla sunucu tarafında da kullanılabilir. Node.js, Linux, SunOS, Mac OS X ve Windows ile uyumludur.

Swift

swiftui-96x96_2x.png

iOS Geliştiricilerin en önemli adresi desek yanlış olmaz sanırım. Evet biliyorum React Native, Flutter var diyorsunuz. "Ama" var. StackOverflow da iş ilanlarına bakmanız yeterli olacaktır.

Scala

scala-logo.png

Scala, işlevsel bir programlama dili olarak, mühendislerin kodlarının kalitesini saf matematiğe benzeyecek şekilde yükseltmelerine olanak tanır.

Go

og_image

Düşük seviyeli bir dil olan Go, sistem programlama alanına girmek isteyen mühendisler için idealdir.

Python

5848152fcef1014c0b5e4967.png

Eh haliyle Python bilmeyen yoktur sanırım THT' de. Siber güvenliğin vazgeçilmezi olur kendisi.

Elm

1024px-Elm_logo.svg.png

Elm, JavaScript'i derleyerek çalışma zamanında sıfır hata ile hızlı çalışan kullanıcı arabirimleri oluşturmak için idealdir.

Ruby

ruby-a-programmers-best-friend-indeed.png

Aktif topluluğa ve basit sözdizimine ek olarak Ruby, harika teknoloji işletmeleriyle olan ilişkisi sayesinde öğrenilmesi gereken iyi bir dildir.

C#

c-logo-icon-18.png

C ++ gibi, C # (C Sharp olarak telaffuz edilir), C'nin temelleri üzerine inşa edilmiş genel amaçlı, nesne yönelimli bir dildir.

Rust

1024px-Rust_programming_language_black_logo.svg.png

Rust, bu listedeki diğer diller arasında biraz daha yeni. Stack Overflow'un 2020 Geliştirici Anketinde , Rust geliştiriciler arasında üst üste beş yıl en sevilen programlama dili olduğunu unutmamak gerekir.

Son düzenleme:

codescaptain

Yeni üye
18 Ocak 2021
12
0
Ankara
Çok teşekkür ederim güzel insan :) Aslında burada StackOverflow 'u ve kendi tecrübelerimden yola çıktım :D c ailesi hakkında bilgim olmadığı için burada ki güzel insanlara yanlış bir bilgi vermek istemedim

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.