''Alamanca soru kalıpları''

"KARAHANLI"

Kıdemli Üye
17 Mar 2022
2,607
3,346
Россия
SF1MQR.webp

Selamlar alamancayı an itibariyle 33 ders saatini gelmiş bulunmaktayım alamanca zor eglenmek güzel de olsada tr de iş imkanları aşırı fazla gelirleri asgariden cok yüksek bu yüzden bu seriyi devam ettirmeye karar verdim
önceki konularda herhalde alfabe vs şeyleri ögrendik diye tahmin ediyom bu konu mahalle ev telefon addresse sorma söyleme gibi soru kalıplarını ele alıcaz
sınırlar her zaman cignenmek icin vardır

:D

Mein benim
Gasse=Sokak
Straße= Cadde
Stadtviertel=Mahalle
Hausnummer=Ev numarası

ilk kalıplardan başlıyom alamancanın mantıgı ezber degil ezber yöntemi ille olmaz
karışık caalışma yöntemi ezberleri unuttmak aşırı basit
# ilk kalıp
Wie ist Ihre Telefonnumer/Handynummer
Wie ist Ihre Email Addresse?
Email adresiniz nedir (saygı)
Artıkel konusu karışık ezber yöntemi deil karışık mantık yöntemi ile calışmakta fayda var

Ben bi örnek söyleyem
Meine Telefonnummer ist 0564532154345 tel kafadan bişi
Handynummer kalıbı da aynı diyelim Meine Handynummer ist 0564532154345
tabi defterimden bakmak biraz karışık geliyor bana cünkü bir yerden sonra akılda kalıcı oldugu icin
deftere bakmak biraz unutganlık oluyor daha ana dil seviyesi degil tabi
2 kalıp
Mein Haus ist in der Türkei in Izmır 20110 Güzelbahce. Hausnummer 21 turquei kalıbı fransızcadan kalmadır
Wie ist Ihre Adresse?
Ev adresiniz nedir?
Wie ist Ihre Hausnummer?
Sokak numaranız nedir (Almanca'da ev Numarasi denir)

telefon no icinse sayıları bilmek aşırı derece önem arz eder
telefon addresse cevap söyleme sayılar

Meine Telefonnummer
0=null 5=fünf 3=drei =1=eins 8 acht 0 null vs diye gidiyor yazmakla üşendim
Wie ist deine instagram Addresse? (Instagram adresin nedir?) insta vs fecabook tg gibi
kısa soru kalıpları ve aşırı kolay sadece istek

Schönen Tag und auf Wiedersehen
bi kaynak belirticem ilerki konularda Böyle kısa of topic konuları acmıyı planyom
:)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selam, öncelikle elinize sağlık uğraş vermişsiniz, lakin diğer Dillere önem gösterirken Öz Dilimiz olan Türkçe Dilimizi özen ile kullanmamız gerektiğini'de unutmayınız. Alamanca gibi bir kelimenin Türkçe Dilimizde bir varlığı yoktur.

10 Ağu 2022
167
100
SF1MQR.webp

Selamlar alamancayı an itibariyle 33 ders saatini gelmiş bulunmaktayım alamanca zor eglenmek güzel de olsada tr de iş imkanları aşırı fazla gelirleri asgariden cok yüksek bu yüzden bu seriyi devam ettirmeye karar verdim
önceki konularda herhalde alfabe vs şeyleri ögrendik diye tahmin ediyom bu konu mahalle ev telefon addresse sorma söyleme gibi soru kalıplarını ele alıcaz
sınırlar her zaman cignenmek icin vardır

:D

Mein benim
Gasse=Sokak
Straße= Cadde
Stadtviertel=Mahalle
Hausnummer=Ev numarası

ilk kalıplardan başlıyom alamancanın mantıgı ezber degil ezber yöntemi ille olmaz
karışık caalışma yöntemi ezberleri unuttmak aşırı basit
# ilk kalıp
Wie ist Ihre Telefonnumer/Handynummer
Wie ist Ihre Email Addresse?
Email adresiniz nedir (saygı)
Artıkel konusu karışık ezber yöntemi deil karışık mantık yöntemi ile calışmakta fayda var

Ben bi örnek söyleyem
Meine Telefonnummer ist 0564532154345 tel kafadan bişi
Handynummer kalıbı da aynı diyelim Meine Handynummer ist 0564532154345
tabi defterimden bakmak biraz karışık geliyor bana cünkü bir yerden sonra akılda kalıcı oldugu icin
deftere bakmak biraz unutganlık oluyor daha ana dil seviyesi degil tabi
2 kalıp
Mein Haus ist in der Türkei in Izmır 20110 Güzelbahce. Hausnummer 21 turquei kalıbı fransızcadan kalmadır
Wie ist Ihre Adresse?
Ev adresiniz nedir?
Wie ist Ihre Hausnummer?
Sokak numaranız nedir (Almanca'da ev Numarasi denir)

telefon no icinse sayıları bilmek aşırı derece önem arz eder
telefon addresse cevap söyleme sayılar

Meine Telefonnummer
0=null 5=fünf 3=drei =1=eins 8 acht 0 null vs diye gidiyor yazmakla üşendim
Wie ist deine instagram Addresse? (Instagram adresin nedir?) insta vs fecabook tg gibi
kısa soru kalıpları ve aşırı kolay sadece istek

Schönen Tag und auf Wiedersehen
bi kaynak belirticem ilerki konularda Böyle kısa of topic konuları acmıyı planyom
:)
Elinize sağlık hocam devamını bekliyoruz eğer biterse ben farklı dil ile açarım.

"KARAHANLI"

Kıdemli Üye
17 Mar 2022
2,607
3,346
Россия
Zor bir dilmiş
Bizde adres bilgisinde kapı numaramız
Ev no deriz
Adamlarda ev numarasına bak
*Hausnummer=Ev numarası*
Yorucu bir dil heralde
mantıgı anlaşılınca zor deil zehir
Selam, öncelikle elinize sağlık uğraş vermişsiniz, lakin diğer Dillere önem gösterirken Öz Dilimiz olan Türkçe Dilimizi özen ile kullanmamız gerektiğini'de unutmayınız. Alamanca gibi bir kelimenin Türkçe Dilimizde bir varlığı yoktur.
okeyy

Elinize sağlık hocam devamını bekliyoruz eğer biterse ben farklı dil ile açarım.
teşekkür ederim ara sıra notlarımda paylaşıcam ama olurr :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.