ASUS dizüstü pc ağırlaştı ne yapabilirim?

Berkanbzkr

Yeni üye
20 May 2016
35
0
Bingöl
öncelikle merhaba bende ASUS dizüstü biligsayar var ve ağır çalışıyor oyunlarda takılma oluyor ki eskiden olmazdı hatta budün csgo yüklme ekranında takıldığı için bir hafta ceza yedim
win 10 işletim sistemi
intel core i5-4200H CPU 2.80 GHz
4 GB ram ama 3.45 kullanılabilir
NVidia GTX 850m ekran kartı var
ne yapabilirim önerinizi bekliyorum win 8 format mı çekeyim yoksa win 10 mu şimdiden teşekür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

bay404

Uzman üye
1 Mar 2020
1,671
42
Antalya
Merhaba değerli üye, hali hazırda Win10 olması format ihtiyacını değiştirmez. Önemli bilgileri yedekleyip format atınız ki biraz daha rahat çalışsın. O kadar güçlü bir sistem değil zaten format atmanız cihazı daha rahat çalışmasını sağlayacaktır. İyi forumlar geçirmeniz dileğiyle. :drunk

Theros

Uzman üye
21 Eki 2013
1,111
2
İstanßLue
Kullandığın sistem 4 gb 3.45 görüyor sen windows 10 pro 64 bit olanını kur benim görselle görünüşle pek işim olmaz performans olsun istiyorsan Bilgisayarım sağ tıkla > özeelikler > Gelişmiş sistem ayarları > performans seçeneği altında ayarlara tıkla > En iyi performans için ayarla seçeneğini seçmen yeterli onun dışında başka yapabilecdeğin pek birşey yok şu program gereksiz temizliyo bu program daha iyi performans veriyor gibi şeylere takılma formatın zararı var diyende yok diyende çok sen buna takılma windowsun stabil çalışmasını istiyorsan format atıcaksın bide açlışta kendiliğinden aktif olan programlarıda işine yaramıyanı devre dışı bırak

hayalet18

Kıdemli Üye
3 Şub 2015
2,327
2
ERMENISTAN
Berkanbzkr
1 bilgisayarı format at windows 10 temiz format at usb bellekten boot yap
2 leptop fan temizle , içindeki işlemci eski termal macun temizle ve termal pad varsa temizle , sıfır kaliteli termal macun sür ve termal pad koy
3 ram ve ssd eklemesi yap , işlemci 2 çekirdek 4 iş parçaçığı, bütçen varsa
işlemci listesi en alttaki 4 çekirdek 8 iş parçaçığı olan son 2 işlemci en iyisi takabilirsin
http://www.cpu-world.com/Related_CPUs/BGA1364_Haswell.html

30 Haz 2018
121
1
THT
Hayırlı akşamlar dostum, yedeklerini D: (DEPO) sürücüsüne yedekleyip veya bu bir harici diskte olabilir sonrasında format atabilirsin yada bilgisayara bir bakım yaparak hava kanallarındaki (fan vs.) tozlanmaları temizleyerek ısınmasını önleyebilir sonrasında bilgisayarın ağır çalışma sorununu ortadan kaldırabilirsin.Termal macun kontrolünü de mutlaka yap kolay gelsin

sαw

Katılımcı Üye
18 Ocak 2019
593
8
Antalya
öncelikle merhaba bende ASUS dizüstü biligsayar var ve ağır çalışıyor oyunlarda takılma oluyor ki eskiden olmazdı hatta budün csgo yüklme ekranında takıldığı için bir hafta ceza yedim
win 10 işletim sistemi
intel core i5-4200H CPU 2.80 GHz
4 GB ram ama 3.45 kullanılabilir
NVidia GTX 850m ekran kartı var
ne yapabilirim önerinizi bekliyorum win 8 format mı çekeyim yoksa win 10 mu şimdiden teşekür ederim.

Onun kalbini dinle , Çıt ; Çıt ediyorsa ölmüş demektir (HDD).

Hz. S4msunlu

siberdrone15

Kıdemli Üye
20 Ağu 2016
4,446
3
Laptop iç temizliği ve bakımı yaptırıp işletim sistemini tekrardan kurmak bilgisayarı rahatlatır diye düşünüyorum.
Bilgisayarin içi toz vs dolduktan sonra , fanın veya belli donanımların tam performansta çalışmadığı zamanlarda hangi optimizasyon programını kurarsan kur bir değişiklik sağlamaz. Önce fiziksel temizlik daha sonra yazılımlar kurman iyi olur.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.