DirectX Ve OpenGL

Hacker683

Yeni üye
10 Tem 2007
10
0
[FONT=Tahoma, sans-serif]Bilindiği üzere DirectX 10 ciddi yenilikler getiriyor ve performans artışı vaad ediyor yani artık daha düşük bir donanımla aynı işlemi yapabileceğiz diğer yandan bunun kötü yönleri de yok değil öncelikle DirectX 10 destekli bir grafik kartı şart ve Windows Vista da gerekiyor ki bu aslında çok normal ancak sistem terfisi gerçekten kötü bir haber ki ayrıca şunu unutmamak lazım ki DirectX 10 oyunları tam manada oynamak istiyorsan gerçekten güçlü bir grafik kartı şart yapılan testlerde üst seviye kartların dahi zorlandığından söz ediliyor ki bu da gerçekten garip bir durum yani DirectX 10 oyunu adam akıllı oynamak istiyorsak para ya kıymamız gerekiyor ki çoğumuzun yapmak istemiyceği bir şey.[/FONT]

[FONT=Tahoma, sans-serif]İşte tam bu noktada OpenGL bir kurtarıcı oluyor diyebiliriz ve evet DirectX 10 daha iyi bir görüntü ve daha fazla teknoloji sunsada OpenGL Linux,Mac Os,Windows Xp vb işletim sistemlerinde kullanılıyor yani OpenGL söz konusu olursa donanım terfisine ve işletim sistemi değişikliğine gerek kalmıycak ki buda gerçekten iyi bir haber.[/FONT]

[FONT=Tahoma, sans-serif]İşte tam bu noktada üreticilerin OpenGL'ı kullanması ve DirectX 10'a dur demesi lazım ki bu şart gibi gözülüyor çünkü sistem terfisi yapmak herkes için söz konusu değil.[/FONT]

[FONT=Tahoma, sans-serif]Eğer oyunlar OpenGL ile yapılırsa DirectX 10 ile yapılmış bir oyundan daha iyi olurmu gibi bir soruya cevap ise aslında evet sonuçta OpenGL'da yerinde saymıyor ve sürekli gelişiyor yani gereken yapılırsa sorun yok demektir ki bence yapılmalı çünkü DirectX 10 kullanılarak yapılmış bir oyun Windows Vista hariç diğer işletim sistemleridne çalışmıycak ve piyasada bir tekel söz konusu olcak ve insanlar Windows Vista kullanmaya mahkum edilecek ki bence bu hiç de makul olmayan bir şey sonuçta şahıs istediği işletim sisteminde mümkün olduğunca oyun oynayabilmeli yani bir şeye bağımlı kalmamalı.[/FONT]

[FONT=Tahoma, sans-serif]Bu duruma bir dur demek artık şart oldu.[/FONT]

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.