Donanım Fan veya disk sorunu

Germiyan'

Kıdemli Üye
4 Mar 2009
2,217
1
Merhaba arkadaşlar bilgisayarımın fanlarının (özellikle birinin, diğeride ilk defa dün çalışmadı sanırım) doğru çalışmadığından şüpheleniyorum. Ayrıca bazen disk %100 oluyor. Disk sorunu özellikle fan sorunu olunca ortaya çıktı. Şuan resimdeki gibi fanın biri çalışıyor ve disk sorunu yok. Sizce tahminim doğrumu fanı değiştirmeli miyim? Fanın birinde dengesizlik olduğu bana temizletirken söylenmişti.
cache-v2

hayalet18

Kıdemli Üye
3 Şub 2015
2,327
2
ERMENISTAN
germiyan
disk sorunu eğer bad sektör yoksa yazılımsal sorundandır arka plan uygulama vb kapat sorun düzelir, fana gelecek olursak masaüstü pc mi leptopmu, masaüstü ise veya leptop ise fanında ses varsa çalışırken ses yapıyor veya zorlanıyorsa değiştirmeni öneririm, msi afterburner ile fan kontrolude yapabilirsin, fanı yağlı kontak sprey ile temizleyin

Germiyan'

Kıdemli Üye
4 Mar 2009
2,217
1
germiyan
disk sorunu eğer bad sektör yoksa yazılımsal sorundandır arka plan uygulama vb kapat sorun düzelir, fana gelecek olursak masaüstü pc mi leptopmu, masaüstü ise veya leptop ise fanında ses varsa çalışırken ses yapıyor veya zorlanıyorsa değiştirmeni öneririm, msi afterburner ile fan kontrolude yapabilirsin, fanı yağlı kontak sprey ile temizleyin

Cihaz laptop, disk sorunu şuan yok. Dün akşam fanlar çalışmadı büyük ihtimal ve iki oyunda denedim 10 fps'e kadar düştü. Şuan bir fan kesinlikle çalışıyor ancak diğerinin hala çalışmadığını düşünüyorum.

Memati'

Basın&Medya Direktörü
7 Nis 2020
2,291
3,529
Merhaba, Fan da sıkıntı olduğu aşikar ama diskle pekte bir alakası yok gibi. Fanlar akıllı mı? Yani sadece yük binince mi devreye giriyor?

HACKER98TR

Yeni üye
27 Kas 2020
35
0
Türkiye
Fanlar kısadevre yapıyor olabilir, kablo bağlantılarında da sorun çıkmış olabilir. Yazılımsal bir durum olacağını zannetmiyorum. Disk %100 mevzusu klasik win10'da görünüyor. Webde baya kaynak var o nunla alakalı

Ariss

Kıdemli Üye
8 Mar 2016
4,583
114
uzay
Merhaba,

Normal bilgisyar tamirci halleder o kadar detaylı bir işlem değil. Şuna dikkat et çoğu bilgisyar tamircisi donanım çalıyor maalesef bu bir gerçek. Bu yüzden çoğunlukla servise gönderiyorlar

hayalet18

Kıdemli Üye
3 Şub 2015
2,327
2
ERMENISTAN
Germiyan'

benim tavsiyem hp ye gönderin sıfır orjinal fan takar arızalarını düzgünce yazın gerekli sorunları çözer fiyat verir ödeme gerçekleştirirsin , göndermeden önce hp ile iletişime geç gönder derse gönder yoksa izmir tek servisim var orayada gönderebilirsin

Germiyan'

Kıdemli Üye
4 Mar 2009
2,217
1
Germiyan'

benim tavsiyem hp ye gönderin sıfır orjinal fan takar arızalarını düzgünce yazın gerekli sorunları çözer fiyat verir ödeme gerçekleştirirsin , göndermeden önce hp ile iletişime geç gönder derse gönder yoksa izmir tek servisim var orayada gönderebilirsin

Büyük ihtimal İzmir'deki teknik servise vereceğim. Bu servis direk hp'ye mi bağlı yoksa bir şahsa mı ait?

https://www.google.com/maps/uv?pb=!...hUKEwiqoMSG_u3tAhVUBhAIHYpYBJwQoiowCnoECBcQAw

Son düzenleme:

MekoR

Katılımcı Üye
6 Şub 2010
660
6
Merhaba,
Fan arızası genelde donanımsal olmaktadır değiştirmen veya baktırman şart.Ancak BIOS menüsüne girip fan'ların voltaj değerlerini kontrol et. Tamir esnasında hasar görmüş olabilir.

Suskun

Kıdemli Üye
23 Ocak 2012
2,766
680
Germany
Merhaba,
Öncelikle, görünüşe göre disk'te bir sıkıntı yok fandan kaynaklı bir sorun bir bilgisayar tamircisine göndermen daha iyi olacaktır. :diablo

İyi Forumlar.

Germiyan'

Kıdemli Üye
4 Mar 2009
2,217
1

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.