Yazılım | Programlama Java mı React Native mi ?

karnelroot

Üye
25 Mar 2019
54
0
Lefkoşa
Merhaba bir süredir yazılımla ilgileniyorum orta seviye html,css,js biliyorum. En son bilgilerim ile bir web oyunu geliştirmeye başlamıştım,
ardından electronjs ile tanışarak oyunu webden çekip desktop oyununa çevirmiştim. Şimdide oyunu geliştirerek mobile dönüştürmeyi düşünüyorum. hali hazırda js bilgim olduğu için react-native ile yoluma devam etmek istedim ama malesef react-native çok kapsamlı gelmedi bana. Sizce react-nativeden devam mı etmeli yoksa java ya mı geçmeliyim?

Voldemort

Üye
30 Nis 2020
220
1
Merhaba react native veya java seçmek kişiden kişiye ve projeden proje ye göre değişir ama dediğin gibi java daha kapsamlıdır tavsiyem java olur, zamanın yoksa react native de işini görür daha kapsamlı olduğu için java yı tercih ederdim iyi forumlar

MendeburMarul

Katılımcı Üye
17 Haz 2020
659
0
Andromeda
java guclu bir dildir. Ancak modil oyun gibi seylerde javaya benzer olan kotlin dilinizi kullanmanizi oneririm, hem golangada bir bakin. O dilde cok guzel mobil uygulamalar yapilmistir. oyununuzun mantigini bize soylerseniz daha iyi bir oneridede bulunabiliriz,

iyi forumlar.

CH4M3

Uzman üye
19 Ağu 2017
1,926
16
php island
java guclu bir dildir. Ancak modil oyun gibi seylerde javaya benzer olan kotlin dilinizi kullanmanizi oneririm, hem golangada bir bakin. O dilde cok guzel mobil uygulamalar yapilmistir. oyununuzun mantigini bize soylerseniz daha iyi bir oneridede bulunabiliriz,

iyi forumlar.

GoLang fazla kapsayıcı bir dil değildir (Kapsayıcı olup olmadığını, piyasadaki insanların yazdıklarından yola çıkarak söylüyorum. Herhangi bir dayanağım yok.). Kötü bir yazılım dili değil, şu an piyasada adı dolaşıyor fakat GoLang öğrenmek yerine Java veya Kotlin öğrenmesini tavsiye ederim.

yukarıda bir arkadaş belirtmiş. Java mı React Native mi? sorusunun cevabı projeden projeye değişir. Mobil uygulama mı yapacaksın? Her iki platformda kullanılsın istiyor musun? Yapacağım işe en uygun dil hangisidir? Hangi dilin ekosistemi, topluluğu, desteği daha geniştir? Yazılım dili güncel tutuluyor mu? Yazılım dilinin piyasadaki yeri nedir? Bu gibi soruları sormak lazım. Yazılım diline göre proje yapılmaz. Projeye göre yazılım dili seçilir.

MendeburMarul

Katılımcı Üye
17 Haz 2020
659
0
Andromeda
GoLang fazla kapsayıcı bir dil değildir (Kapsayıcı olup olmadığını, piyasadaki insanların yazdıklarından yola çıkarak söylüyorum. Herhangi bir dayanağım yok.). Kötü bir yazılım dili değil, şu an piyasada adı dolaşıyor fakat GoLang öğrenmek yerine Java veya Kotlin öğrenmesini tavsiye ederim.

yukarıda bir arkadaş belirtmiş. Java mı React Native mi? sorusunun cevabı projeden projeye değişir. Mobil uygulama mı yapacaksın? Her iki platformda kullanılsın istiyor musun? Yapacağım işe en uygun dil hangisidir? Hangi dilin ekosistemi, topluluğu, desteği daha geniştir? Yazılım dili güncel tutuluyor mu? Yazılım dilinin piyasadaki yeri nedir? Bu gibi soruları sormak lazım. Yazılım diline göre proje yapılmaz. Projeye göre yazılım dili seçilir.

Geri dondun ha abi? bi ara senin PP yi kullaniyordum,

her neyse. GoLang ile olusturulmus guclu bir programmi onermemi istiyorsunuz: Bot Maker For Discord, taratin google playde bulursunuz.

Google adli firmanin yapay zekasinin %66 gibi bir kismini golangin olusturdugundan haberiniz varmi?

peki. Anladik projeye gore yazilim dili secilir ancak mobil oyun projelerinde ( arkadasin soylediklerinden anliyorumki, hem masaustu hem webde gelistirmis) go daha mantikli olur. Ancak mobil uygulamada kotlin daha mantikli bence.

CH4M3

Uzman üye
19 Ağu 2017
1,926
16
php island
Geri dondun ha abi? bi ara senin PP yi kullaniyordum,

her neyse. GoLang ile olusturulmus guclu bir programmi onermemi istiyorsunuz: Bot Maker For Discord, taratin google playde bulursunuz.

Google adli firmanin yapay zekasinin %66 gibi bir kismini golangin olusturdugundan haberiniz varmi?

peki. Anladik projeye gore yazilim dili secilir ancak mobil oyun projelerinde ( arkadasin soylediklerinden anliyorumki, hem masaustu hem webde gelistirmis) go daha mantikli olur. Ancak mobil uygulamada kotlin daha mantikli bence.

Yanlış hatırlamıyorsan zaten yapay zekadan yola çıkarak ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmış ve publice açılmış bir dildi. Buradaki önemli nokta şu, Google neden bütün sistemini Go ile yazmıyor? Çünkü bazı noktalarda kısıtlayıcı kaldığı için bu kısıtlamalardan ötürü C++ dili kullanıyorlar hala. Yoksa Go dili çok harika bir yazılım dili bence. Gerçi benim söylediğime göre aşağıdaki grafikte Java ile Go neredeyse başa baş... yine konudan sapmışım. :D

Neyse neden Go öğrenmeliyiz adlı bir yazı var. Okumak isteyen: https://medium.com/@kevalpatel2106/why-should-you-learn-go-f607681fad65

main-qimg-ff6d15d1bb52e331d40ab5fd04f9c684

Şunun da altına çizeyim. Öğreneceğin ve kullanacağın dilin piyasada yeri olup olmadığına dikkat et. Ölü bir dili öğrenirsen sana fazla ekmek kazandırmaz.

MendeburMarul

Katılımcı Üye
17 Haz 2020
659
0
Andromeda
Yanlış hatırlamıyorsan zaten yapay zekadan yola çıkarak ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmış ve publice açılmış bir dildi. Buradaki önemli nokta şu, Google neden bütün sistemini Go ile yazmıyor? Çünkü bazı noktalarda kısıtlayıcı kaldığı için bu kısıtlamalardan ötürü C++ dili kullanıyorlar hala. Yoksa Go dili çok harika bir yazılım dili bence. Gerçi benim söylediğime göre aşağıdaki grafikte Java ile Go neredeyse başa baş... yine konudan sapmışım. :D

Neyse neden Go öğrenmeliyiz adlı bir yazı var. Okumak isteyen: https://medium.com/@kevalpatel2106/why-should-you-learn-go-f607681fad65

main-qimg-ff6d15d1bb52e331d40ab5fd04f9c684

Şunun da altına çizeyim. Öğreneceğin ve kullanacağın dilin piyasada yeri olup olmadığına dikkat et. Ölü bir dili öğrenirsen sana fazla ekmek kazandırmaz.

o zaman gel gelelim windowsa, neden tamamen c ile yazilmiyor? veya c# ile?

Phoique 7

Katılımcı Üye
14 Mar 2017
505
1
Manisa
Yorumlardakine ek olarak bizzat tecrübe ettik. React Native yetersiz olduğu konu yok arkadaşlar. Performansın ön planda ise native yaz kardeşim. Görüyorsun react native native hissi veren ama tam olarak native olmayan bir yapı. O yüzden dedikleri gibi projeye göre değişir ama javascripte hakim isen ve react ile uğraşmış isen react native tavsiye ederim. Backend servisi de yazmak zor gelirse firebase ile başlangıç yaparsın olur biter.

Ghost Killer

Özel Üye
13 Ocak 2019
11,238
7,708
Merhaba, benim tavsiyem java ama tabi yazacağın programdan programa değişir, ancak java daha kapsamlı bir dil tavsiyem kesinlikle javadır. Başarılar, iyi forumlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.