Little Endian ve Big Endian Nedir?

ωσитαѕ

Kıdemli Üye
1 Eki 2017
3,874
483
6
Little Endian ve Big Endian Nedir?

djGUzA.png

Big Indian dizinde bulunan en önemli veriyi ilk sıraya alır ve doğrudan depolmaya gönderir.
Arapça gibi dilleri kullanan Big İndian bir sayı gizlemenin doğal bir yolu haline getiriyor.

Little İndian ise dosyanın sayısal değeri arttıkça hanenin sol kısmına sayılar eklediğiniz için kullanabilirsiniz. Bu algoritma sayesinde iki haneli bir sayının eklenmesi tüm basamaklarını deponun sağ tarafında depolanmasına yarar. Küçük endian tarzında depolanan bir sayıda, en az önemli baytlar oldukları yerde kalabilir ve daha yüksek bir adreste sağa yeni basamaklar eklenebilir. Bu, bazı bilgisayar işlemlerinin daha basit ve daha hızlı gerçekleştirilebileceği anlamına gelir.

djGUzA.png

Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Her iki algoritma da dijital algoritmalarda ve depolamalarda aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Risc tabanlı bilgisayarlar, Motorolla mikro işlemcileri big Indian yapısını kullanmaktadır. Yanı sıra TCP/IP portları da Big Indian yapısının algoritmasını kullanmaktadırlar.

İntel işlemciler (CPU) gibi çalışan progr*****ların dosya boyutu küçüktür. Ve Little Indıan yapısını kullanmaktadırlar.
Yanı sıra iki algoritmayı karışık bir şekilde kullanılan;

Karma Indian yapısı da bulunmaktadır. Örneğin 16 bitlik bir kelimenin sıralaması ile 32 bitlik bir kelimenin bit sıralaması birbirinden tamamen farklıdır. Karma Indianlar hem big hem de little ile modunda çalışabilir.

Küçük Bir Örnek

Örneğin, 0x12345678hala 0x12345678. Burada bitkinlik kavramı yok. Bununla birlikte, bu 4 baytlık değeri belleğe kaydetmekten bahsediyor olsaydık, o zaman ve ancak o zaman sonu belirtmemiz gerekirdi.

Little-endian kullanarak daha önce bahsedilen değeri hafızaya saklasaydık, aşağıdakileri elde ederiz. Her 2 onaltılık harfin 1 baytı temsil ettiğini unutmayın.
Bu değeri Litle İndian olarak atasaydık;

78 56 34 12

Olarak bir çıktı verecekti ve bu şekilde kayıt edilecekti.
Big İndian olarak kayıt edildiğinde ise;

12 34 56 78

Arasındaki farka baktığınız zaman iki algoritma da tamamen birbirinin zıttıdır.

Y5Y4V1.gif

Y0jrDN.gif

Moderatör tarafında düzenlendi:

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
Cevap: Little İndian ve Big İndian Nedir?

Indian değil endian.

Arapçada sayılar bizde nasıl yazılırsa öyle yazılır, sağdan sola yazılmaz.

Big endian'ın diğer adı olan "network order"ı da eklersen güzel olur.

RISC işlemci mi kaldı yahu? Günümüzden bahsediyorsan genelde taşınabilir ARM mimarisi kullanan işlemciler Big Endian, diğer işlemciler little endian kullanır. Hayır Intel işlemci kullanan bilgisayarların "dosya boyutu" kesinlikle endianness için sebep değildir, yanlış çevirmişsin.

Sadece TCP/IP değil, bütün genelgeçer network protokolleri big endian olarak sayıları kodlar. Bundan dolayı "network order" denmiştir zaten.

"Bitkinlik kavramı" garip olmuş. Bunları tam türkçeleştirirsen "sonu küçük, sonu büyük" diye çevirirsin.

Minuteman

Üye
29 Kas 2020
96
1

Indian değil endian.

Arapçada sayılar bizde nasıl yazılırsa öyle yazılır, sağdan sola yazılmaz.

Big endian'ın diğer adı olan "network order"ı da eklersen güzel olur.

RISC işlemci mi kaldı yahu? Günümüzden bahsediyorsan genelde taşınabilir ARM mimarisi kullanan işlemciler Big Endian, diğer işlemciler little endian kullanır. Hayır Intel işlemci kullanan bilgisayarların "dosya boyutu" kesinlikle endianness için sebep değildir, yanlış çevirmişsin.

Sadece TCP/IP değil, bütün genelgeçer network protokolleri big endian olarak sayıları kodlar. Bundan dolayı "network order" denmiştir zaten.

"Bitkinlik kavramı" garip olmuş. Bunları tam türkçeleştirirsen "sonu küçük, sonu büyük" diye çevirirsin.

aynen öyle üstad, ben de öyle yazmıştım ama silmişler yorumlarımı. kim sildiyse not da yazmamış bana. konu sahibi sildi sanırım. neden silindiğini nereden öğrenebilirim?

ωσитαѕ

Kıdemli Üye
1 Eki 2017
3,874
483
6

aynen öyle üstad, ben de öyle yazmıştım ama silmişler yorumlarımı. kim sildiyse not da yazmamış bana. konu sahibi sildi sanırım. neden silindiğini nereden öğrenebilirim?

Ben eleştirilere açığım ama sadece mantıklı olan eleştirilere açığım. Foruma yeni üye olduğunuz anlaşılıyor. Konu sahibinin veya herhangi bir moderatör yorumlarını silemez. Bölüm modlarına başvurunuz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.