Popüler Server Kontrol Panelleri

'Ra

Kıdemli Üye
21 Kas 2015
2,389
930
eFwAM4WXhu.png

Merhaba Türk Hack Team Üyeleri,

Bugün sizlerle beraber popüler server kontrol panellerini inceleyeceğiz bu konumuzda bu panellerin özelliklerinden tutun kurulumuna kadar olan kısımları göreceksiniz.

Konu ilerleyişimiz şu şekilde olacaktır ;

1 - Cpanel
2 - Plesk
3 - DirectAdmin
4 - Virtualmin
5 - Webmin
6 - Temel Yönetim Görevleri

2bWoAXtnij.gif

cPanel Nedir ?

qlNGCsEOn.png

Linux tabanlı hosting sistemlerde çalışan lisanslı server kontrol panelidir. Tarayıcı üzerinden yönetilen bu panellerde sitenizi yönetmek için gerekli olan her şey mevcuttur bunlar web sitenizin gereken tüm ayarlamaları dahil olarak sunabilir web sitenizin kaynak kodları da dahil her şeye bu panel üzerinden erişebilirsiniz.

cPanel'e Site Linki Üzerinden Giriş Yapma;

Normal bağlantılar için yani hostingler için : ratht + uzantı:2086 ( ratht.com:2086 )
SSL ile bağlanmak için : ratht + uzantı:2086 / ratht + uzantı/cpanel ( ratht.com/cpanel )
İp Adresi ile bağlanmak için ( bu bağlantı henüz hazır olmayan veya aktarma sürecinde olan bağlantılar içindir. Verilen ip adresi site üzerinden verileceği için ben rastgele yazıyorum ): 1.9.3.8:2083
VHM veya reseller hosting için : ratht + uzantı:2096

Özellikleri Neler?

cPanel'in en kullanışlı ve güzel olan özellikleri kısaca şunlardır ;

1 - Özel mail adresi oluşturabilmeniz [email protected] gibi
2 - Park veya subdomainler ekleyebilmeniz admin.ratht.com gibi
3 - Sitenin trafik ve disk kullanımlarının gösterilmesi
4 - FTP kolay erişimi
5 - Yedekleme ve yedeklerin geri alınmasının kolaylığı.
6 - WordPress gibi hazır paketlerin kurulumunun kolaylıkla yapılabilmesi.

cPanel İle Yapılabileceğiniz Şeyler ;

1 - Dosya yükleme veya silme işlemleri
2 - Hostinge bağlı e posta oluşturulması
3 - E-postaya yönlendirilme yapılabilmesi
4 - Cron işlemlerinin eklenip çıkartılması
5 - SSL Sertifikasının kolaylıkla uzatılması

2bWoAXtnij.gif

Plesk Panel Nedir ?

OEsf3Q9YP.png

Dünya çapında 32 dille ve 11 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan plesk panel her türlü hosting faaliyetini yürütebilir bunlar uygulama , her türlü sunucu besleme olarak devam edebilir

Plesk Panel İle Neler Yapılabilir ?;

1 - Düzenli yedeklemeler alınabilmesi
2 - yeni e-postaların açılma imkanı
3 - veri tabanı yönetimi
4 - disk ve trafik inceleyebilme
5 - dosya ekleme ve çıkartma

Tercih Edilmesinin Sebepleri ;

1 - Kolay kullanımı ;

öğrenmesi ve kullanmasının kolay olması panelin tercih sebeplerinin başında gelir

2 - İşletim sistemi ;

windows ve linux gibi işletim sistemlerinde rahatlıkla çalışması ve sistem değişikliği sırasında en az sorun çıkartması

3 - Mobil Uyum ;

Telefon veya bilgisayarla kolay erişim sağlanması ve bu cihazlarla bilgisayarda ki kadar rahat işlem yapabilmeniz

4 - Güvenlik ;

Kullanıcıların yetkilerini düzenlenebilmesi seçenekleri ve hackerlara karşı sorun çıkartabilecek bazı güvenlik duvarlarına sahip olması.

2bWoAXtnij.gif

DirectAdmin Paneli Nedir?

7mkj24hPZSQ.png

cPanel ve plesk panelinden sonra tercih edilen 3. panel diyebilir bu panel için aynı özellikler ve durumlar diğer 2 panelle aynıdır sadece tanıtımı değişir bu kısımda. Bu panel ucuz, hızlı ve kolay panel olduğu için diğer 2 panelden sonra rahatlıkla en çok kullanılan 3. panel olduğu söylenebilir.

Özellikleri Nelerdir ?

1 - Anti spam seçeneğinin bulunması
2 - Özel olarak tanımlanan kullanımları görme
3 - Veri tabanlarının yönetilmesi
4 - Ana bayiye ait alt bayi oluşturulması ve yönetilmesi
5 - Dosya işlemleri
6 - Alan adlarının yönetilmesi

Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?
1 - Hata sayfalarının kullanımı ve yönetilmesi
2 - Şifre ile dizin koruması
3 - Mail sistem filtreleri
4 - Anonim Ftp özelliği
5 - Basit MySQL Veritabanı oluşturulması

2bWoAXtnij.gif

Virtualmin Paneli

l_Spi.png

Ana sunucuyu yazılımlarla bölüp küçük gruplara ayırmasıyla bilinir. Bu sunucular daha sonra birbirinden bağımsız ve farklı olarak hostinglere bölünebilir tercih edilmesinin sebepleri arasında fiyat olarak ucuz olması başı çekiyor. Açık kaynaklı olarak yönetme yetkilerine sahip bir paneldir. Genel olarak linux tabanlı olarak kullanılır.

2bWoAXtnij.gif

Webmin Paneli Nedir ?

gUYwWtQ.png

İlk kes jamie tarafından geliştirilen webmin'in bu kadar yayılması ileri derece ve kapsamlı olarak genişletilen patch sayesindedir. Linux sistemlerinde son derece kolay olarak kullanılan webmin derin ve kapsamlı olmasına rağmen basit yönetilebilir olması sebebi ile çokça kişi tarafından kullanılmaktadır. Açık kaynaklı olmasından dolayı geliştirme aşamasında 3.parti yazılımların yazılarak programa katkısı unutmayan bir gerçektir.

Nedir Webmin'in Özellikleri ?

1 - Bsd-Like lisansı sayesinde ücretsiz ve açık kaynak kodlu olması
2 - tek bir web ara yüzü ile bir çok yönetimsel araçların kontrol edilmesi
3 - VPS ve VDS sunucularının düşük kaynak kullanımı ve kurulumunun kolay olması
4 - Cpanel veya diğer panellerle benzer noktalarının olması sayesinde yeni geçiş yapan kişilerin alışmasının kolay olması
5 - Desteklediği tüm linux sistemlerinde web üzerinden kolay olarak yönetilmesi

2bWoAXtnij.gif

Temel Yönetim Görevleri Nelerdir?

Genel olarak yönetim görevleri benzediği için 1 panel üzerinden anlatım yapacağım zaten çok farklılık olmadığı için diğer panellerde de aynı işlemi yaparak aynı sonuçlara varabilirsiniz. Bu tanıtacağımız panel cPanel olacaktır temel yönetim görevleri nedir ona bakacağız.

Bu site üzerinden cPanel demo sürümünü kullanabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz

1 - Domain ve Hostinglerin yönetilmesi ;

ilk adım genel olarak hosting ayarlarını kontrol etmek ve yönetmektir. Panel üzerinden alt domainler oluşturma veya silme işlemleri yapabilirsiniz

2 - Siteye özel e-posta kurulumu ;

cPanel kullanan işletmeler panel üzerinden sitelerine özel e-posta oluşturup yönetebilir.

3 - Veri tabanlarının oluşturulması ;

MySQL veya PostgreSQL gibi popüler olan veri tabalarını cPanel üzerinden oluşturarak kullanıcı izinlerini ayarlayabilirsiniz.

4 - Dosya sisteminin yönetilmesi ;

cPanel üzerinde olan dosya sistemi kullanıcının web site dosyalarına doğrudan erişim sağlar düzenleme, yükleme veya silme işlemlerinin bu sistem üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

5 - Yedekleme ve Geri yükleme işlemleri ;

cPanel kullanan işletmelerin genel olarak düzenli yedekleme yapması çok önemlidir cPanel bu yedeklemelerin ve zamanı geldiğinde geri yüklemenin kolaylığını sağlar

Bazı Örnekler Vermek Gerekirse ;

cPanel Yedekleme Nasıl Yapılır ;

ilk olarak size verdiğim demo sitesine giriş yapın yada kendi sitenizde ki cpanel'e giriş yapın

zD4eaNsPWn.png

Ardından dosyalar (Files) kısmından Yedekleme sihirbazını açın ( Backup Wizard )

apUsSfv.png

burada bize yedekleme mi yoksa geri yükleme mi yapacağımızı soruyor biz backup diyeceğiz yedekleme yapacağımız için

KWwEHVxfP.png

Ardından bize tüm dosyaların mı yedeklenmesini yoksa belirli kısımların mı yedekleneceğini soruyor gördüğünüz gibi 3 seçenek var ev dizini ,veri tabanı ve e-posta bilgileri, biz buradan tüm dosyaları alacağımız için full olanı seçiyoruz.

jrw-Z.png

daha sonra bize e-posta ile gönderim yapabileceğiniz söylüyor biz altta ki seçeneği seçerek yedekleme işlemini yapıyoruz.

Geri Yükleme aynı şekilde devam ediyor sadece

apUsSfv.png

burada yedekleme değil geri yüklemeyi seçiyoruz ardından açılan sayfada

iEUJaVzyWrgI.png

Bizim daha önce hangi kısmın yedeğini aldığımızı soruyor burada bizim seçeceğimiz hangi kısmın yedeğini aldıysak orası olacaktır ben yine ev dizinini ( Home Directory ) seçiyorum

zvLxf7bK.png

Bizden son olarak yedek dosyasını seçmemizi söylüyor bu site demo olduğu için yedekleme ve geri yükleme yapamıyoruz ama dediklerimi yaptıktan sonra sizi karşılayacak olan tek şey yedekleme veya geri yükleme bekleme yeridir ondan sonra sitemleriniz geri yüklenmiş veya yedeklenmiş olacaktır.

eFwAM4WXhu.png

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Umarım konuyu beğenmişsinizdir. İyi Forumlar.​

WHITERUBY

Uzman üye
20 Şub 2023
1,661
1,517
🔱
Eline sağlık, biz bunları sömürerek ve sürünerek öğrenmiştik.😁
Tabii burada admin type user ile hata verme olasılığı yok.

Son düzenleme:

drjacob

Uzman üye
21 Ocak 2012
1,772
401
localhost
eFwAM4WXhu.png

Merhaba Türk Hack Team Üyeleri,

Bugün sizlerle beraber popüler server kontrol panellerini inceleyeceğiz bu konumuzda bu panellerin özelliklerinden tutun kurulumuna kadar olan kısımları göreceksiniz.

Konu ilerleyişimiz şu şekilde olacaktır ;

1 - Cpanel
2 - Plesk
3 - DirectAdmin
4 - Virtualmin
5 - Webmin
6 - Temel Yönetim Görevleri

2bWoAXtnij.gif

cPanel Nedir ?

qlNGCsEOn.png

Linux tabanlı hosting sistemlerde çalışan lisanslı server kontrol panelidir. Tarayıcı üzerinden yönetilen bu panellerde sitenizi yönetmek için gerekli olan her şey mevcuttur bunlar web sitenizin gereken tüm ayarlamaları dahil olarak sunabilir web sitenizin kaynak kodları da dahil her şeye bu panel üzerinden erişebilirsiniz.

cPanel'e Site Linki Üzerinden Giriş Yapma;

Normal bağlantılar için yani hostingler için : ratht + uzantı:2086 ( ratht.com:2086 )
SSL ile bağlanmak için : ratht + uzantı:2086 / ratht + uzantı/cpanel ( ratht.com/cpanel )
İp Adresi ile bağlanmak için ( bu bağlantı henüz hazır olmayan veya aktarma sürecinde olan bağlantılar içindir. Verilen ip adresi site üzerinden verileceği için ben rastgele yazıyorum ): 1.9.3.8:2083
VHM veya reseller hosting için : ratht + uzantı:2096

Özellikleri Neler?

cPanel'in en kullanışlı ve güzel olan özellikleri kısaca şunlardır ;

1 - Özel mail adresi oluşturabilmeniz [email protected] gibi
2 - Park veya subdomainler ekleyebilmeniz admin.ratht.com gibi
3 - Sitenin trafik ve disk kullanımlarının gösterilmesi
4 - FTP kolay erişimi
5 - Yedekleme ve yedeklerin geri alınmasının kolaylığı.
6 - WordPress gibi hazır paketlerin kurulumunun kolaylıkla yapılabilmesi.

cPanel İle Yapılabileceğiniz Şeyler ;

1 - Dosya yükleme veya silme işlemleri
2 - Hostinge bağlı e posta oluşturulması
3 - E-postaya yönlendirilme yapılabilmesi
4 - Cron işlemlerinin eklenip çıkartılması
5 - SSL Sertifikasının kolaylıkla uzatılması

2bWoAXtnij.gif

Plesk Panel Nedir ?

OEsf3Q9YP.png

Dünya çapında 32 dille ve 11 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan plesk panel her türlü hosting faaliyetini yürütebilir bunlar uygulama , her türlü sunucu besleme olarak devam edebilir

Plesk Panel İle Neler Yapılabilir ?;

1 - Düzenli yedeklemeler alınabilmesi
2 - yeni e-postaların açılma imkanı
3 - veri tabanı yönetimi
4 - disk ve trafik inceleyebilme
5 - dosya ekleme ve çıkartma

Tercih Edilmesinin Sebepleri ;

1 - Kolay kullanımı ;

öğrenmesi ve kullanmasının kolay olması panelin tercih sebeplerinin başında gelir

2 - İşletim sistemi ;

windows ve linux gibi işletim sistemlerinde rahatlıkla çalışması ve sistem değişikliği sırasında en az sorun çıkartması

3 - Mobil Uyum ;

Telefon veya bilgisayarla kolay erişim sağlanması ve bu cihazlarla bilgisayarda ki kadar rahat işlem yapabilmeniz

4 - Güvenlik ;

Kullanıcıların yetkilerini düzenlenebilmesi seçenekleri ve hackerlara karşı sorun çıkartabilecek bazı güvenlik duvarlarına sahip olması.

2bWoAXtnij.gif

DirectAdmin Paneli Nedir?

7mkj24hPZSQ.png

cPanel ve plesk panelinden sonra tercih edilen 3. panel diyebilir bu panel için aynı özellikler ve durumlar diğer 2 panelle aynıdır sadece tanıtımı değişir bu kısımda. Bu panel ucuz, hızlı ve kolay panel olduğu için diğer 2 panelden sonra rahatlıkla en çok kullanılan 3. panel olduğu söylenebilir.

Özellikleri Nelerdir ?

1 - Anti spam seçeneğinin bulunması
2 - Özel olarak tanımlanan kullanımları görme
3 - Veri tabanlarının yönetilmesi
4 - Ana bayiye ait alt bayi oluşturulması ve yönetilmesi
5 - Dosya işlemleri
6 - Alan adlarının yönetilmesi

Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?
1 - Hata sayfalarının kullanımı ve yönetilmesi
2 - Şifre ile dizin koruması
3 - Mail sistem filtreleri
4 - Anonim Ftp özelliği
5 - Basit MySQL Veritabanı oluşturulması

2bWoAXtnij.gif

Virtualmin Paneli

l_Spi.png

Ana sunucuyu yazılımlarla bölüp küçük gruplara ayırmasıyla bilinir. Bu sunucular daha sonra birbirinden bağımsız ve farklı olarak hostinglere bölünebilir tercih edilmesinin sebepleri arasında fiyat olarak ucuz olması başı çekiyor. Açık kaynaklı olarak yönetme yetkilerine sahip bir paneldir. Genel olarak linux tabanlı olarak kullanılır.

2bWoAXtnij.gif

Webmin Paneli Nedir ?

gUYwWtQ.png

İlk kes jamie tarafından geliştirilen webmin'in bu kadar yayılması ileri derece ve kapsamlı olarak genişletilen patch sayesindedir. Linux sistemlerinde son derece kolay olarak kullanılan webmin derin ve kapsamlı olmasına rağmen basit yönetilebilir olması sebebi ile çokça kişi tarafından kullanılmaktadır. Açık kaynaklı olmasından dolayı geliştirme aşamasında 3.parti yazılımların yazılarak programa katkısı unutmayan bir gerçektir.

Nedir Webmin'in Özellikleri ?

1 - Bsd-Like lisansı sayesinde ücretsiz ve açık kaynak kodlu olması
2 - tek bir web ara yüzü ile bir çok yönetimsel araçların kontrol edilmesi
3 - VPS ve VDS sunucularının düşük kaynak kullanımı ve kurulumunun kolay olması
4 - Cpanel veya diğer panellerle benzer noktalarının olması sayesinde yeni geçiş yapan kişilerin alışmasının kolay olması
5 - Desteklediği tüm linux sistemlerinde web üzerinden kolay olarak yönetilmesi

2bWoAXtnij.gif

Temel Yönetim Görevleri Nelerdir?

Genel olarak yönetim görevleri benzediği için 1 panel üzerinden anlatım yapacağım zaten çok farklılık olmadığı için diğer panellerde de aynı işlemi yaparak aynı sonuçlara varabilirsiniz. Bu tanıtacağımız panel cPanel olacaktır temel yönetim görevleri nedir ona bakacağız.

Bu site üzerinden cPanel demo sürümünü kullanabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz

1 - Domain ve Hostinglerin yönetilmesi ;

ilk adım genel olarak hosting ayarlarını kontrol etmek ve yönetmektir. Panel üzerinden alt domainler oluşturma veya silme işlemleri yapabilirsiniz

2 - Siteye özel e-posta kurulumu ;

cPanel kullanan işletmeler panel üzerinden sitelerine özel e-posta oluşturup yönetebilir.

3 - Veri tabanlarının oluşturulması ;

MySQL veya PostgreSQL gibi popüler olan veri tabalarını cPanel üzerinden oluşturarak kullanıcı izinlerini ayarlayabilirsiniz.

4 - Dosya sisteminin yönetilmesi ;

cPanel üzerinde olan dosya sistemi kullanıcının web site dosyalarına doğrudan erişim sağlar düzenleme, yükleme veya silme işlemlerinin bu sistem üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

5 - Yedekleme ve Geri yükleme işlemleri ;

cPanel kullanan işletmelerin genel olarak düzenli yedekleme yapması çok önemlidir cPanel bu yedeklemelerin ve zamanı geldiğinde geri yüklemenin kolaylığını sağlar

Bazı Örnekler Vermek Gerekirse ;

cPanel Yedekleme Nasıl Yapılır ;

ilk olarak size verdiğim demo sitesine giriş yapın yada kendi sitenizde ki cpanel'e giriş yapın

zD4eaNsPWn.png

Ardından dosyalar (Files) kısmından Yedekleme sihirbazını açın ( Backup Wizard )

apUsSfv.png

burada bize yedekleme mi yoksa geri yükleme mi yapacağımızı soruyor biz backup diyeceğiz yedekleme yapacağımız için

KWwEHVxfP.png

Ardından bize tüm dosyaların mı yedeklenmesini yoksa belirli kısımların mı yedekleneceğini soruyor gördüğünüz gibi 3 seçenek var ev dizini ,veri tabanı ve e-posta bilgileri, biz buradan tüm dosyaları alacağımız için full olanı seçiyoruz.

jrw-Z.png

daha sonra bize e-posta ile gönderim yapabileceğiniz söylüyor biz altta ki seçeneği seçerek yedekleme işlemini yapıyoruz.

Geri Yükleme aynı şekilde devam ediyor sadece

apUsSfv.png

burada yedekleme değil geri yüklemeyi seçiyoruz ardından açılan sayfada

iEUJaVzyWrgI.png

Bizim daha önce hangi kısmın yedeğini aldığımızı soruyor burada bizim seçeceğimiz hangi kısmın yedeğini aldıysak orası olacaktır ben yine ev dizinini ( Home Directory ) seçiyorum

zvLxf7bK.png

Bizden son olarak yedek dosyasını seçmemizi söylüyor bu site demo olduğu için yedekleme ve geri yükleme yapamıyoruz ama dediklerimi yaptıktan sonra sizi karşılayacak olan tek şey yedekleme veya geri yükleme bekleme yeridir ondan sonra sitemleriniz geri yüklenmiş veya yedeklenmiş olacaktır.

eFwAM4WXhu.png

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Umarım konuyu beğenmişsinizdir. İyi Forumlar.​
Eline sağlık.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.