Quantum bilgisayarlar hackerlerin eline düşerse ne olur?

Arenklord

Uzman üye
9 Mar 2023
1,294
3
666
Orta doğu

Merhaba değerli Türk hack team üstleri ve ailesi ben @Arenklord bugün ikinci yazım olarak modern geleceğin tera bilgisayarları olan quntum bilgisayarlarının hackerlerin eline düşerse ne olur sorusuna yanıt vereceğm
iyi okumalar...

Quantum bilgisayarların güvenlik sistemlerine yönelik potansiyel tehditleri hakkında birçok tartışma ve endişe var. Quantum bilgisayarlar, şifreleme algoritmalarını kırmak için kullanılabilecek çok büyük sayıları çok hızlı bir şekilde hesaplayabilirler. Bu nedenle, bir quantum bilgisayarın güçlü şifreleme algoritmalarını çözmesi, birçok hassas verinin (örneğin, banka hesapları, kredi kartı bilgileri, kişisel bilgiler vb.) açığa çıkmasına neden olabilir.

70576261-hacker-stealing-dollars-from-bank.jpg

Hackerler, quantum bilgisayarların sağladığı güçlü hesaplama gücünden yararlanarak güvenlik açıklarını keşfetmek için kullanabilirler. Örneğin, quantum bilgisayarlar sayesinde RSA şifrelemesi gibi algoritmaların kırılması daha kolay hale gelebilir. Bu da hackerlara, daha önce erişilemeyen hassas verilere erişim sağlama yeteneği verebilir.

2-1200x510.jpg

Ancak, kuantum bilgisayarların ortaya çıkması, aynı zamanda daha güçlü şifreleme algoritmalarının geliştirilmesine de yol açmıştır. Bu yeni algoritmalar, quantum bilgisayarların çözmesi çok zor olan karmaşık matematiksel problemlere dayanır ve böylece kuantum bilgisayarların şifreleme algoritmalarını kırmalarını önleyebilir. Sonuç olarak, quantum bilgisayarların hackerlar için potansiyel bir tehdit oluşturduğu doğrudur, ancak bu tehdit, güçlü şifreleme algoritmalarının geliştirilmesiyle önlenebilir.
Yine de quantum bilgisayarları nı hackliyebilmemiz için quantum fiziğini (ve hesaplamalarını) en ince ayrıntısına kadar bilmemiz gerekecek

@Arenklod, saygıar...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.