10. Sınıf sonu Meslek Lisesinden Anadolu Lisesine Geçiş varmı

28 Eki 2022
119
35
Sorum başlıkta belirttiğim gibi. Bir arkadaşım geçilir diyor, internetten baktığımda da kesin bir sonuca varamadım. iki dönemin ortalamsı 62.
Geçebilirmiyim?

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,534
13
877
Meslek lisesinden anadolu lisesine her zaman geçebilirsin fakat şunu unutma geçmeden önce çalışkanlığın bir anadolu lisesi düzeyinde mi?
bu soruyu kendine sor ve emin olmadan asla karar verme.

bir arkadaşım meslek lisesinden anadolu lisesine kayıt yaptırmıştı ama anadolu lisesinin ağır müfratadı ve yoğun derslerine dayanamadı.
sonuda mağlum zaten.

sokratınpelerini

Katılımcı Üye
8 Ağu 2022
334
370
Susurluk
Sorum başlıkta belirttiğim gibi. Bir arkadaşım geçilir diyor, internetten baktığımda da kesin bir sonuca varamadım. iki dönemin ortalamsı 62.
Geçebilirmiyim?
şahsen bu olayın aynısını yaşadım. benim de bildiğim kadarıyla 10.sınıfa kadar geçme hakkın var. sonrasında meslekten mesleğe geçiş vardı sadece galiba

alıntı:

e) Mesleki eğitim merkezlerinden Anadolu meslek programlarına 9 uncu sınıfın birinci dönemi sonuna kadar,

bu Yönetmelikte belirtilen süre içerisinde yapılır.

(3) (Değişik:RG-5/9/2019-30879) Mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin nakilleri; alan/dal bulunması ve naklen gidilmek istenilen yerleşim biriminde bir işletme ile sözleşme imzalamak kaydıyla dönem bitiminden önceki üç hafta ile e-Mesem sisteminde dönem ve sınıf atlatma süresi hariç olmak üzere zamana bakılmaksızın yapılır. Nakil işlemi, başvuru tarihinden itibaren en geç 7 iş günü içinde tamamlanır. Bu süre içinde sonuçlandırılmayan nakil başvuruları için yeniden talep alınır. Mesleki eğitim merkezlerinde 9 uncu sınıfın sonuna kadar alan, 10 uncu sınıfın sonuna kadar aynı alan içinde dal değişikliği yapılabilir. Mesleki eğitim merkezlerine, okul türüne bakılmaksızın her sınıf seviyesinde nakil ve geçiş yapılabilir. Ancak bunlardan daha önce mesleki ve teknik eğitim almamış olanlar ile farklı bir alanda mesleki eğitim almak isteyenlerin alan seçimi için 10 uncu sınıfın ikinci döneminin başlangıcına kadar nakil ve geçiş yapmış olması gerekir. Daha önce mesleki eğitim almamış olup ikinci dönemin başlangıcından sonra nakil ve geçiş yapmak isteyenlerin mesleki eğitime hazırlık amacıyla yalnız işletmede mesleki eğitim almak üzere kayıtları yapılır, ancak ilgili ders yılı itibarıyla bunlara yılsonu puanı verilmez. Mesleki eğitim merkezlerine, diğer okul türlerinin 11 inci ve 12 nci sınıflarından nakil gelmek isteyenlerin 10 uncu sınıfa nakilleri kabul edilir.

28 Eki 2022
119
35
(3) (Değişik:RG-5/9/2019-30879) Mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin nakilleri; alan/dal bulunması ve naklen gidilmek istenilen yerleşim biriminde bir işletme ile sözleşme imzalamak kaydıyla dönem bitiminden önceki üç hafta ile e-Mesem sisteminde dönem ve sınıf atlatma süresi hariç olmak üzere zamana bakılmaksızın yapılır. Nakil işlemi, başvuru tarihinden itibaren en geç 7 iş günü içinde tamamlanır. Bu süre içinde sonuçlandırılmayan nakil başvuruları için yeniden talep alınır. Mesleki eğitim merkezlerinde 9 uncu sınıfın sonuna kadar alan, 10 uncu sınıfın sonuna kadar aynı alan içinde dal değişikliği yapılabilir. Mesleki eğitim merkezlerine, okul türüne bakılmaksızın her sınıf seviyesinde nakil ve geçiş yapılabilir. Ancak bunlardan daha önce mesleki ve teknik eğitim almamış olanlar ile farklı bir alanda mesleki eğitim almak isteyenlerin alan seçimi için 10 uncu sınıfın ikinci döneminin başlangıcına kadar nakil ve geçiş yapmış olması gerekir. Daha önce mesleki eğitim almamış olup ikinci dönemin başlangıcından sonra nakil ve geçiş yapmak isteyenlerin mesleki eğitime hazırlık amacıyla yalnız işletmede mesleki eğitim almak üzere kayıtları yapılır, ancak ilgili ders yılı itibarıyla bunlara yılsonu puanı verilmez. Mesleki eğitim merkezlerine, diğer okul türlerinin 11 inci ve 12 nci sınıflarından nakil gelmek isteyenlerin 10 uncu sınıfa nakilleri kabul edilir.
Burdan ne anlamalıyım? sanırım meslek lisesine geçişlerden veyahut meslek lisesi içi alan değişimlerinden bahsedilmiş.

ilk kendi müdürün le konuş,eğer gitmek istedğin okulda yakınsa onunlarla da konuşabilirsin, zaten e-devletten galiba nakil işlemleri yapabiliyorsun.
en iyisi dediğin gibi kendi müdürümle konuşmak. Yarın gidip, okulunuzdan nasıl kurtulurum dicem😃

Meslek lisesinden anadolu lisesine her zaman geçebilirsin fakat şunu unutma geçmeden önce çalışkanlığın bir anadolu lisesi düzeyinde mi?

bu soruyu kendine sor ve emin olmadan asla karar verme.

bir arkadaşım meslek lisesinden anadolu lisesine kayıt yaptırmıştı ama anadolu lisesinin ağır müfratadı ve yoğun derslerine dayanamadı.

sonuda mağlum zaten.

Meslek derslerim iyi olduğundan rehavete kapılıp kültür derslerine hiç çalışmıyordum. Zaten bu durumdan kurtulmak için anadoluya geçip kendimi sınamak istiyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

'pump

Uzman üye
9 Ara 2022
1,439
22
3,142
Ağ Kablolarında Geziyor
en iyisi dediğin gibi kendi müdürümle konuşmak. Yarın gidip, okulunuzdan nasıl kurtulurum dicem😃
konuş sonrasında zaten ,ilk bi e-devletten istediğin liseye nakil işlemi başlatırsın. nakil işlemleri ay sonundan veya ay başından başına onaylanıyor. 1 ay daha okula gidersin sonra kaydını sildirip, diğer okula gerekli evrakları verirsin, sorunu giderdiysem çözüldü olarak işaretlersen sevinirim.

DarkS0LDIER

Deneyimli Moderatör
5 Ara 2019
1,702
12
391
Sydney
Geçebilirsin. 2 seneye kadar geçme yoktu ama yeni yönetmelik ile mümkün hale geldi. Şunu unutma Anadoluya geçtikten sonra vermediğin dersleri vermen gerekiyor . (Mesleklerde Almanca yok mesela onu sorumlulukta vermen lazım.) Meslek derslerin kayıttan silineceği için ortalaman da düşecektir. Sorumluluktan aldığın notlara göre ortlaman artar

28 Eki 2022
119
35
Geçebilirsin. 2 seneye kadar geçme yoktu ama yeni yönetmelik ile mümkün hale geldi. Şunu unutma Anadoluya geçtikten sonra vermediğin dersleri vermen gerekiyor . (Mesleklerde Almanca yok mesela onu sorumlulukta vermen lazım.) Meslek derslerin kayıttan silineceği için ortalaman da düşecektir. Sorumluluktan aldığın notlara göre ortlaman artar
Anaaa bomba haber verdiniz. Kara kara 2 sene biyoloji görmeyip aytde kalem isiracagimi düşünüyordum. Umarım ortalamama rağmen alırlar. Kardeşim 9. Sınıfı okuyor orada, 60 ortalama ile nakil gelen varmış.
Ayrıca sorumluluğuna gireceğim dersleri geçeceğimi düşünüyorum daha önce edebiyatı sorumlu geçip ilk sınavda çalışmayıp geçmiştim, fazla insaflı davranıyorlar sorumluluk sınavlarında. Naklimi aldırdıktan sonra sonuç olumlu çıkarsa bilgilendiririm. Tekrardan teşekkür ederim😄

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.