10 Soruda CEH (Certified Hacker) Sertifikasyonu

'Kyexun

Katılımcı Üye
16 Haz 2020
771
144

Herkese merhaba arkadaşlar bu konumda sizlere 10 Soruda CEH (Cerfitied Hacker)Sertifikasyonu'dan bahsedeceğim. Fazla uzatmadan konumuza geçelim.

- Konu Başlıkları -

- CEH Eğitimi Nedir? Etik Hacker Kime Denir?
- CEH Serfitikası Alabilmek için Ne Yapılmalıdır?
- CEH Sürümleri Arasındaki Farklar Nelerdir?
- CEH Sertifikasyonu İçin Ön Şart Var mı?
- CEH Eğitimi için Altyapınız Ne Düzeyde Olmalıdır?

CEH Eğiti mi Nedir? Etik Hacker Kime Denir?

CEH Cerfiticed Ethical Hacker

8fWV92.png

CEH eğitimi 5 günlük bir ofansif güvenlik eğitimidir. Sınavın dili ingilizcedir. Geçerlilik süresi ortalama 2 senedir. 2 sene sonra sınavına tekrar girip serfitika yenilenir. Microsoft veya linux sistemlerini hackleme, güvenlik aygıtlarının zaafiyetlerini bulma, yazılım güvenliği vb. Konularda referans sayılan bir güvenlik programıdır.

Gbf7CM.jpg

Etik Hackerlar bilgi ve yeteneklerini çalıştıkları veya gönüllü olarak bulundukları şirket, kurumları savunma amaçlı olarak kullanan güvenlik uzmanlarıdır. Bu işlemlerde kullandığı yöntemler siyah şapkalı hackerlar ile genelde aynı olur.
CEH serfitikasının 22 tane konu başlığı içermektedir bunlar;

1)Ethics and Legal Issues

2)Footprinting

3)Scanning

4)Enumeration

5)Systen Hacking

6)Trojans and Backdoors

7)Sniffers

8)Denial of Service (DOS)

9)Sociel Engineering

10)Session Hijacking

11)Hacking Web Servers

12)Web Application Vulnerabilities

13)Web Based Password Cracking Techniques

14)SQL Injection

15)Hacking Wireless Networks

16)Virus and Worms

17)Physical Security EC-Council 9

18)Hacking Linux

19)IDS, Firewalls and Honeypots

20)Buffer Overflows

21)Cryptograpy

22)Penetration Testing Methodologies

CEH Serfitikası Alabilmek için Ne Yapılmalıdır?

CEH serfitikası almak için aslında eğitim şart değildir ancak eğitim içeriğinin oldukça fazla konudan oluşması ve izlerin kendi başınıza yapmış olduğunuz çalışmalar yetersiz kalabilir. Eğitimde teknik bilgiler olduğu için eğitim almanız daha iyi olur.

LcU6KN.png

Sonrasında Ec-Council tarafında
321-50 kodlu, Prometric tarafında ECO-350 kodlu sınav sizi bekliyor olacaktır. Serfitikadaki başarı sınırınız %70 olucaktır. Yani 150 soruluk bir CEH sınavında soruların 105'ini doğru cevaplamanız gerekmektedir. Aklınıza takılabilicek bir şeye daha değinmek istiyorum CEH sarfitikası alabilmek için herhangi bir yetkili eğitim merkezinde eğitim almanızın gereği yoktur. Farklı kodlar ile sınava girerler ama yinede sınav soruları aynıdır. Yada sınav sonrasında elimize geçen serfitika aynıdır. Sınava giriş yapmadan 1 hafta önce kayıt yaptırmanız tavsiye edilmektedir.

CEH Sürümleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

CEH v6 versiyonu en güncel ve en gelişmiş CEH programıdır. CEH v6'da 50'nin üzerinde modül mevcuttur ancak tüm modülleri eğitimde işlenmemektedir. Bazı modüller bireysel çalışma selfstudy olarak geçer.

CEH Sertifikasyonu İçin Ön Şart Varmı?

CEH serfitikasyonu eğitimi alınması yada 2 yıllık bilgi güvenliği alanında deneyimi gerekmektedir. Bu 2 şartlardan birisini karşılıyorsanız https://www.eccouncil.org/home/exam_eligibility_form.aspx adresinden Exam Eligibility Form doldurularak gönderilmeli ve Ec-council'dan voucher numarası alınmalı ve sonrasında herhangi bir yetkili Prometric test merkezinde sınava girersiniz.

CEH Eğitimi için Altyapınız Ne Düzeyde Olmalıdır?

CEH eğitimi ağırlıklı olarak sistem ve network bilgisi içermektedir. Sistem tarafında ağırlık Microsoft olmakla beraber, kullanılmakta olan güvenlik araçlarının linux üzerinde kullanılması daha iyidir. Yazılım olarakta temel script bilgisi ve gelişmiş düzeyde ise buffer overflow saldırılarına kadar birçok konuda içeriğe sahiptir.

Peki Ya Tek Başına CEH Eğitimi Yeterlimi?

Kariyer planlaması yapıyorsanız serfitikalarımız bizler için birer basamaktır. CEH serfitikası sektörde önemli bir serfitika olmakla kalmayıp uzman bir kadro için de sadece başlangıçtır. Ha CEH seritikasını aldınız diye direk uzman olmazsınız kendinize belirlediğiniz konularda da uzmanlaşma için çalışmalar yapmanız gerekmektedir.

CEH Eğitimi İçin Linux Bilmek Gereklimi?

Evet. Temel linux bilgisine sahip iseniz zaten ekstra bir avantajınız var demektedir. Eğitim içerisinde bizleri bir sürü linux komutlarıyla uygulamalar bekleyecektir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
30 Haz 2018
121
1
THT
Cevap: 10 Soruda CEH (Cerfitied Hacker) Sertifikasyonu

Eline emeğine sağlık dostum gayet açık ve faydalı olmuş :))

SiyahYunus

Katılımcı Üye
4 Ocak 2020
560
2

Eline sağlık sky güzel konu olmuş

0x1D

Kıdemli Üye
23 Nis 2020
2,650
78
MARS

Certified olması gerekmez mi

ѕeleɴια

Kıdemli Üye
18 May 2018
2,619
905
ZYZZ

Eline sağlık açık anlaşılır öz konu

ѕeleɴια

Kıdemli Üye
18 May 2018
2,619
905
ZYZZ

11. Soruyu da ben elkliyim cevabı da yazayım
İngilizce gerekli mi?
Hayır illaki gerekli değil ama genelde kaynaklar İngilizce olduğu için bilmeniz hep avantaj kullanacağınız sistemler de İngilizce olacağından bu da size avantaj sağlar

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.