%100 yerli proje. Elektronikçiler dalın! :)

Feyyax

Üye
23 Haz 2015
220
0
Balıkesir
Sevgili forumdaşlarım,
Kendi bisikletime yolda surulmeyi kolaylastirmak icin bir sistem eklemeye karar verdim. Bu sistem, tekere degen bir DC motoru ve buna uygun bir akuden olusiyor. Kontrolu icin frene ve kollarin ortasina dugmeler ekledim. Frendeki dugme fren yapildigi an gucu kesiyor, digeri ise akuden gelen enerjiyi acip kapatiyor. Sizden istedigim bu motor ve aku kac amper ve volt olmali?

Simdiden tesekkurler.

Not: konu disi ve yok suradan basla yok bunu ogren demeyin lutfen. Bilmeyenler yorum yapmasin

Son düzenleme:

Kur Sad1

Yeni üye
19 Şub 2016
17
0
41
Sevgili forumdaşlarım,
Kendi bisikletime yolda surulmeyi kolaylastirmak icin bir sistem eklemeye karar verdim. Bu sistem, tekere degen bir DC motoru ve buna uygun bir akuden olusiyor. Kontrolu icin frene ve kollarin ortasina dugmeler ekledim. Frendeki dugme fren yapildigi an gucu kesiyor, digeri ise akuden gelen enerjiyi acip kapatiyor. Sizden istedigim bu motor ve aku kac amper ve volt olmali?

Simdiden tesekkurler.

Not: konu disi ve yok suradan basla yok bunu ogren demeyin lutfen. Bilmeyenler yorum yapmasin
Kaç devirlik dc motor kullanacaksın ? Böyle seçimler alıcıya göre yapılır.

ByMefta

Uzman üye
23 Eyl 2009
1,540
0
ezbere bişi söylenemez.Bunun ölçümünü yapan cihazlar gerekli yoksa sıkıntı çekersin.Ya akü patlar yada düşük voltajdan besleme ünitesini sıkıntıya sokarsın.

Feyyax

Üye
23 Haz 2015
220
0
Balıkesir
Cevaplar için sağolun. motor hızlı değil güçlü olmalı sanırım. hiç çarka bağlamadan kinetik enerjiyi direk lastiğe vermek istiyorum. motor için arka tekerin üstündeki ****l gidon uygun diye düşündüm. bu elektrik motorları hakkında pek bi bilgiye sahip değilim maalesef. bana uygun hangi motorlar var mesela? bunu sormak istemiştim.

Saygılar

K!cKeR*

Katılımcı Üye
7 Eyl 2007
676
5
C:\WINDOWS\s
alternatör kullanmanı tavsiye ederim. bisikletin tekerleri yardımıyla kendi elektriğini üretebilirsin. ayriyeten kuracağın devrenin elektriğini bu sayede kendin üretirsin hızına bağlı olarak. fakat yüksek akımları ne yapabilirim diye düşünürsen şayet bir tane köprü diyot bağla alternatör çıkışına elde ettiğin ac sinyali dc ye çevirirsin. bu dc sinyalide bisiklet jantlarına monkey light bağlıyarak onlara verebilirsin. .Misal ;)

elpsycongaroo

Yeni üye
7 Tem 2015
19
0
projem 1 adet çamaşır makinesi motoru (15-20 tl) 1 tane 12 volt amperi sana kalmış amper ne kadar yüksek ise wattı o kadar yüksek olur (w=i.v) 1 adet reosta ve kablolar motoru direk tekere bağlamanı öneririm dişliye bağlarsan arka göbek elinde kalabilir
edit: transformatör(trafo) da gereklidir mikrodalga veya benzeri cihazlardan sökmeni öneririm fiyatı 100 tl den fazladır sıfırının

Son düzenleme:

holocoust28

Uzman üye
26 Tem 2013
1,170
0
motorun çalışma gerlilim kaç volt iste onun 2 katına katar gerilimle besleye bilirsin akımıda motorun zorlanma akımı kaç ise ona göre ayarlamalısın

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.