10169 Uygulaması Virüs Mü?

Teadorx

Yeni üye
12 Kas 2023
18
3
Kendime internet paketi aldıktan sonra anormal şekilde tüketim olduğunu fark ettim. Mobil veri ayarlarına girince 10169 diye bir uygulamanın fazlaca internet kullandığını gördüm üstüne tiklayinca adı sanı olmadığını silinmediğini ve görünmediğini fark ettim virüs programlarına tarattım fakat virüs bulunamadı 10196 adlı bu şey virüs mü yoksa sistem uygulamasımı yardım ederseniz sevinirim.

ekinmanyak123

Yeni üye
16 Tem 2013
21
1
Kendime internet paketi aldıktan sonra anormal şekilde tüketim olduğunu fark ettim. Mobil veri ayarlarına girince 10169 diye bir uygulamanın fazlaca internet kullandığını gördüm üstüne tiklayinca adı sanı olmadığını silinmediğini ve görünmediğini fark ettim virüs programlarına tarattım fakat virüs bulunamadı 10196 adlı bu şey virüs mü yoksa sistem uygulamasımı yardım ederseniz sevinirim.
yani biraz daha detay vermen daha iyi olabilirdi fakat
bu siteden baktığıma göre virüs olduğunu söylüyor.

yaptığı şeyler konum bilgisi gibi şeyler almak çok fazla data gerektiren işlemler bunlar. fakat detaylı inceleme yapılmadan öğrenemeyiz:
* ITelephony özel arayüzüne erişir.
* Yürütülebilir bayt kodunu gizlemek için özel kitaplık kullanır.
* Konum hakkında bilgi alın.
* Ağ hakkında bilgi alın.
* Telefonun durumu hakkında bilgi alır (numara, IMEI vb.).
* Yüklü uygulamalar hakkında bilgi alır.
* Kendi pencerelerini diğer uygulamaların pencereleri üzerinde görüntüler.
* SMS'deki bilgileri ayrıştırır.
* Gönderilen/alınan SMS hakkında bilgi alır.

1-burdaki 2-3 şey uygulamanın erişim yerleriyle tutuyorsa (özelliklede sms) bence bi reset atmanda fayda var 2'de söylediğim şeyede evet cevabı veriyorsan
2-kendine şu soruyu sorman gerekiyor telefonuna dış kaynaklardan tarayıcı gibi 3. parti kaynaklardan bişey indirip kullandın mı?

reset atcaksanda kaybolmasını istemediğin şeylerin backupını alıp reset atabilirsin. sorun olmaz gibi. ama incelemeye fırsat yok apk dosyasını oyüzden kararını kendin ver.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.