5 FPS Sorunumu Nasıl Çözerim?

Ackerman

Yeni üye
8 May 2021
30
0
Berlin,
Arkadaşlar artık aynı sorun yüzünden konu açmaktan yoruldum ve bir türlü çözemedim, 100 FPS Full akıcı oynadığım oyun bir anda 5 FPS'lere kadar düşüyor ve 5 dakika boyunca böyle devam edip düzeliyor, sonra yine aynı şey oluyor. Sorun ısınmadan kaynaklıdır dedim gittim pahalı bir soğutucu aldım ve laptop ısınmasa bile yine aynı sorunla karşılaştım, işlemcimin orta düzeyde olduğunuda söylediniz ben artık ne yapmam gerektiğini bilmiyorum hevesim bile kalmadı, bu sorunu nasıl çözerim?

8GB (5.95) Kullanılabilir alan, 64 BİT

AMD Ryzen 3 3200U with Radeon Vega Mobile Gfx 2.60 GHz

AMD Radeon Vega 3 Graphics harici olarakta AMD 500T Series.

Moderatör tarafında düzenlendi:

efebro38

Üye
27 Haz 2019
83
6
Cevap: 5 FPS Sorunumu çözene yardımcı olacağım!

Arkadaşlar artık aynı sorun yüzünden konu açmaktan yoruldum ve bir türlü çözemedim, 100 FPS Full akıcı oynadığım oyun bir anda 5 FPS'lere kadar düşüyor ve 5 dakika boyunca böyle devam edip düzeliyor, sonra yine aynı şey oluyor. Sorun ısınmadan kaynaklıdır dedim gittim pahalı bir soğutucu aldım ve laptop ısınmasa bile yine aynı sorunla karşılaştım, işlemcimin orta düzeyde olduğunuda söylediniz ben artık ne yapmam gerektiğini bilmiyorum hevesim bile kalmadı, bu sorunu çözen arkadaşlara maddi olur manevi olur sorunlarını dile getirirlerse yardımcı olmaya çalışacağım.

Merhaba aynı sistemlere sahibiz bunun sorunu bilgisiyar birden kendini 0,39 ghz sabitliyor kontrol edebilirsin. Dediğin bilgisiyar özellerikleri benimle aynı HP marka Laptop. Format attım çözmedi. Tüm yanıtları denedim , başka formda olan cevaplarıda denedim çözemedim format çözmüyor ama genede sana kalmış.

atalayagiz

Üye
8 Ara 2019
137
1
10
Hocam internet hızıyla alakalı bir durum olduğunu zannetmiyorum. Ancak format işe yarayabilir derdim fakat çoktan denemişsiniz. Msi afterburner kullanarak işlemci kullanımının normal olup olmadığına bakın. Eğer bir anormallik var ise o zaman çözüm bulmanız kolaylaşır.

Nonantiy

Moderasyon Ekibi Lider Yardımcısı
28 Haz 2020
1,990
5
1,084
Kayseri
Merhabalar, bilgisayariniza format atabillirsiniz. Eger sorun gecmese siz billiyorsaniz bir termal macununuzu degistirebillirsiniz. Eger bilmiyorsaniz bir bilgisayarciya yaptirabillirsiniz. Muhtemelen sorun cozulecetir. Size iyi gunler dilerim.

Ackerman

Yeni üye
8 May 2021
30
0
Berlin,

Merhaba aynı sistemlere sahibiz bunun sorunu bilgisiyar birden kendini 0,39 ghz sabitliyor kontrol edebilirsin. Dediğin bilgisiyar özellerikleri benimle aynı HP marka Laptop. Format attım çözmedi. Tüm yanıtları denedim , başka formda olan cevaplarıda denedim çözemedim format çözmüyor ama genede sana kalmış.

Evet aynı laptop, inanın bir türlü çözemedim ne yapsam olmuyor.

caylak95

Üye
10 Şub 2015
149
1
17
.rat

Hocam laptobu güç seçeneklerinden yüksek performansa ayarlayın hatta detaylı şekilde yüksek performans seçeneklerinden işlemcinin ve ekran kartının güç ayarlarını maximuma alın.

Son düzenleme:
16 Eyl 2019
242
7
Arkadaşlar artık aynı sorun yüzünden konu açmaktan yoruldum ve bir türlü çözemedim, 100 FPS Full akıcı oynadığım oyun bir anda 5 FPS'lere kadar düşüyor ve 5 dakika boyunca böyle devam edip düzeliyor, sonra yine aynı şey oluyor. Sorun ısınmadan kaynaklıdır dedim gittim pahalı bir soğutucu aldım ve laptop ısınmasa bile yine aynı sorunla karşılaştım, işlemcimin orta düzeyde olduğunuda söylediniz ben artık ne yapmam gerektiğini bilmiyorum hevesim bile kalmadı, bu sorunu nasıl çözerim?

oynadığınız oyun nedir acaba?

'Türk

Moderasyon Ekibi Direktör Yrd.
5 May 2020
2,437
33
1,507
K E R K Ü K
hp marka laptoplar oyuncular için değil genellikle mühendisler veya iş alanında kullananlar için üretilir, hp omen ve diğer versiyonlar oyun içindir.
amd desen başlı başına pişmanlık googleye giriyoruz 90 dereceye çıkıyor.
belli bir yıldan sonra oyunlar ile yıprattıysan hp markaların ömrü doluyor, seninki vadeyi doldurmak üzere, bakıma gönder macun sıktır tozunu aldır.

8 Nis 2020
213
2
32

çok alakası var, bilgisayarın upload ve download hızı iyi değil ise fps düşük olur

peki senin, benim mesajım ile ne alakan var?
Hiçbir alakası yok. FPS = Saniyede gösterilen kare sayısı. Bu kare sayısı internet ile ilgili değildir. Tamamen donanımsal ve yazılımsal olarak işlenebilen kare sayısıdır. İnternet hızıyla ilgili olan şey gecikmedir. Gecikme de kare sayısını etkilemez, sadece oyun gecikmeli oynanır.

XKaraGERGEDANX

Uzman üye
19 Ocak 2021
1,372
1
113
3301/1.1.ano

Hiçbir alakası yok. FPS = Saniyede gösterilen kare sayısı. Bu kare sayısı internet ile ilgili değildir. Tamamen donanımsal ve yazılımsal olarak işlenebilen kare sayısıdır. İnternet hızıyla ilgili olan şey gecikmedir. Gecikme de kare sayısını etkilemez, sadece oyun gecikmeli oynanır.

oyun oynamamak cahillik sayılıyor bu dönemde millet bana oyun bilgisi ile efkam kesiyor başka bir alanda baş edemiyorlarsa demek madem bu kadar bilgilisin çözüm önerisi de verirsin bir zahmet

caylak95

Üye
10 Şub 2015
149
1
17
.rat

:) internetle ilgili olmazmı :) FPS'in terimini yazmışsın ama o kadar karmaşık anlatılıyorki Türkiyedeki insanlar bir çok şeyi anlamıyor.

FPS sana saniye başına çekilen veya üretilen fotoğraf sayısıdır aslında.
Bir video izlediğinde aslında her saniye yollanan veya üretilen fotoğraflara bakarsın örneğin 40FPS yazıyorsa Bilgisayarın ekranına saniyede Saniye başı üretilen Fotoğraf miktarı 40'tır.

FPS=Saniye Başına yollanan veya üretilen fotoğraf sayısıdır (Bu Daha açıklayıcı bence)
Eğer yavaş bir internet hızıyla online bir oyun oynuyorsan sana her saniye gelen veya üretilen fotoğraf sayısı geçikmezde ne olur?
Yani Online oyunlar için FPS değeri Bilgisayarın Performansı ve İnternet hızı ile bağlatılıdır.

Bununla ilgili bir konu açıcağım Türkiyede çok yanlış anlaşılıyor ve bilinmiyor takipte kal.

https://www.turkhackteam.org/bilgis...aptigi-en-buyuk-yanlis-nedir.html#post9389376

Son düzenleme:
8 Nis 2020
213
2
32

:) internetle ilgili olmazmı :) FPS'in terimini yazmışsın ama o kadar karmaşık anlatılıyorki Türkiyedeki insanlar bir çok şeyi anlamıyor.

FPS sana saniye başına çekilen fotoğraf sayısını belirtir aslında.
Bir video izlediğinde aslında her saniye yollanan fotoğraflara bakarsın örneğin 40FPS yazayorsa Bilgisayarın ekranına saniyede 40 fotoğraf gönderiliyordur.

FPS=Saniye Başına yollanan fotoğraf Sayısı (Bu Daha açıklayıcı bence)
Eğer yavaş bir internet hızıyla online bir oyun oynuyorsan sana her saniye gelen fotoğraf sayısı geçikmezde ne olur?
Yani Online oyunlar için FPS değeri Bilgisayarın Performansı ve İnternet hızı ile bağlatılıdır.

Bununla ilgili bir konu açıcağım Türkiyede çok yanlış anlaşılıyor ve bilinmiyor takipte kal.

Biraz yanlışlık var. Oyun oynarken bilgisayarın ekranına fotoğraf gönderilmiyor, tamamen ekran kartı çiziyor. Yani oyun sunucusu bize fotoğraf göndermiyor, bizim bilgisayarımız işlemci ve ekran kartı sayesinde önceden programlanmış olan şeyleri ekrana çiziyor.

Video izleme biraz farklı. Video izlerken bize gönderilen verileri ekrana çiziyor o yüzden o internetle ilgili.
Kısacası oyun oynarken ve video izlerken FPS'i belirleyen şey farklı oluyor. Konumuz oyun ile ilgili olduğu için öyle yazmıştım.

Konuda sorulan soruya gelirsek:
FPS'in bir anda düştüğünü söylemişsiniz ancak hangi oyunda olduğunu söylememişsiniz bu yüzden kesin bir şey diyemem. Laptop'ın ısınmasıyla ilgili olsaydı muhtemelen uzun süreli bir fps düşüşü olurdu. Oyunda tam olarak ne yaparken bu sorunla karşılaşıyorsunuz acaba? Örneğin çok patlamalı, fazla efektli bir anda dediğiniz gibi fps düşüşü olabilir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.