Agnostisizm Nedir? (Felsefe Serüveni)

Rx

Kıdemli Üye
12 Ocak 2021
2,317
1,447
(nowhere) in
konu sahibi ben değilim ancak konu sahibi ile görüşlerimiz de benzer oldugundan bir şeyler yazmak istiyorum.
İsmini vermeye çalıştığın Celal Şengör'ün kişisel hayatta ne yediği ne içtiği nereleri gezdiği gram umrumda değil ve olmaması gerekiyor doğru olanı bu.

2. si kimse önder olarak görmüyor.

3. sü babanın aldığı evde babanın ödediği internetten ve babanin sayesinde aldığın elektronik cihazinla belki yatağında cips yiyerek elin yağlı şekilde böyle yazıyorsun, sosyal medyada çok sık karşılaştığımız bir durum.
Kişisel olarak çok takip etmem ancak saygı duyarım nedenini soylim sen bu yazılarını yazmadan önce

1.900 makale
kıta keşfi
1991 yılında Kültür bakanlığı tarafından " Bilgi çağı" ödülünü kazandı
ve 2 yil sonra bizim şuan konuştuğumuz bilim hakkında Türkiye bilim akademisinin en geç kurucu üyesi oldu ve akademi konseyine seçildi.

yani başarı gibi 🤔
Agzina saglik dostum, keske herkes senin gibi olabilse. Sevmiyor olabilir birisi, kim bilir belki sesinden belki tipinden bilemem ama eger adam bilgili bir kisi ise ve Turkiye yararina bazi seyler yapmis ise bu kisiye saygi duyularak taktir edilmelidir. Ama iste herkeste o olgunluk gorulemektedir.
Felsefi açıdan tartışmak güzeldir fikrimce. Fakat gençlik dahil hala okulunda ki eğitiminde felsefenin ne olduğunu bilmeyip sorduğunda tanım edemeyecek halde ama baktığımızda herkes felsefi yorumcu oluyor. Felsefe yorum yapmaktan geçer ve yeni bir bakış açısı oluşturmaya dayanmaktadır.

Felsefe de boş konuşmak da vardır fakat dinlemezler, toplumda değersiz insan konumuna koyulur. Bu sebeple bu konuda da gördüğüm gibi sadece yorum olsun diye konuşmaktansa benim düşüncem bu deyip saygı göstermeyi öğrenmeliyiz. Aksi taktirde felsefi yönden bakarsak toplum dışı insan olmak kötü bir durum değil m?

Konunun akıbetini koruyalım. Felsefe yapmak burada olan kuralları hiçe saymak değildir.
Bu aciklama icin tesekkurler, zaten bundan sonra yapilacak (herhangi bir felsefi konum icin) kim oldugu fark etmeksizin tum tartisma mesajlarini silecegim.
Lutfen saygili olsun herkes birbirine.

SP

Deneyimli Moderatör
29 Eki 2018
2,743
621
Herkes gibi doğuştan aileden dolayı müslüman olanlardandım. Hiçbir zaman gerçek müslümanım diye bir iddiam olmamıştı. Gerçek müslümanlıktan kastım görevlerini tam olarak yerine getirenler. "Oruç tutuyorum ama namaz kılmıyorum, allaha inanıyorum ama camiye gitmiyorum, islama inanıyorum ama kuran okumuyorum" bana göre bu gerçek müslümanlık değil işte. Görevlerini tam olarak yerine getiren birisi olmadığım için gerçek bir müslüman olduğumu da iddia edemezdim.

9,10 ve 11. sınıfta felsefe dersi görmeyle birlikte dini konulara da merak saldım. Bu süreçte bazı şeyleri sorgulamaya ve araştırmaya başladım. Tabi bu süreçte tarafsız olmak için kuran ve hadis kitapları hakkında da bilgi sahibi olmam gerekiyordu. İşin sonunda 'kendimce' bilgi sahibi oldum. Bu dönemler arasında işin sonucunda agnostisizme kaydığımı fark ettim. Konuda kaynak olarak gösterdiğin Diamant'ı hep izleyen birisi oldum. Saygılı ve bilgili birisi. Tabi birini izledim inancım değişti şeklinde değil bu. Kendi fikirlerim ve kararlarım doğrultusunda agnostisizme kaydım. Tarih videolarını da izliyorum bu arada. Agnostisizmde de bir süre sonra fikirlerim değişmeye başladı. 12. sınıftan sonra deizmi kendime daha da yakın hissettim ve öyle de devam ediyorum.

Bir kitle de havalı olduğunu düşündüğümüz için farklı bir inanca yöneldiğimizi sanıyor. Havalı olmak için cehennemde yanmayı tercih etmek, hmm.

Özellikle Orta Doğu ülkelerinde birçok insana dinlerini sorgulamamaları ve kurcalamamaları gerektiği söylenerek bazı şeyleri olduğu gibi kabul etmeleri istenir. Bu bana göre robotlaşmaktan farksız. Bu kişiler ahiret inancı ile korkutulur. Kendi fikirleri yoktur ve fikir sahibi olmaları istenmez. Bu yüzden cehenneme gitmemek için yaşarlar ve inanırlar. Tabi dinlerin dünya üzerindeki etkisi her zaman çok fazla. Eğer bu korkutma olmasaydı yaşadığımız dünya daha pislik bir halde olacaktı. Bu çok farklı ve uzun bir konu. O yüzden buralara girmeyeceğim.

İlgimi çeken ve forumda çok rastlanmayan bir konu olduğu için hiçbir inancı hedef göstermeden ve zarar vermeden fikirlerimi saygı çerçevesi içerisinde belirtmek istedim. Vaktini ayırıp okuyan olduysa da teşekkür ederim.

PRF DR

Üye
26 May 2024
59
20
Çok cringe bir konu ama yinede yazmak istiyorum belki birisinin ilgisini çekebilir ve fikri değişir. şu diamond tema, sözler köşkü, hz celal hoca gibi kanalların arkasına takılıp gitmeyin sonra pişman olursunuz.
ergenlik dönemimde ben de bunlar gibi olan sosyal medya kullanıcılarının peşine takıldım en son ateisttim sonrasında ailevi bazı temaslardan sonra müslümanlığın bizim soyumuz için kesin bir emir olduğunu öğrendim tabi ne yaşadığımı anlatamam o gizli sır.

demem o ki her zaman özgür olarak kalın.

MH99

Yeni üye
2 Tem 2019
5
2
Aqnostizmi ilk defadır duyuyorum.
Ellerine sağlık, bilgilendirici paylaşım olmuş.

Rx

Kıdemli Üye
12 Ocak 2021
2,317
1,447
(nowhere) in
Herkes gibi doğuştan aileden dolayı müslüman olanlardandım. Hiçbir zaman gerçek müslümanım diye bir iddiam olmamıştı. Gerçek müslümanlıktan kastım görevlerini tam olarak yerine getirenler. "Oruç tutuyorum ama namaz kılmıyorum, allaha inanıyorum ama camiye gitmiyorum, islama inanıyorum ama kuran okumuyorum" bana göre bu gerçek müslümanlık değil işte. Görevlerini tam olarak yerine getiren birisi olmadığım için gerçek bir müslüman olduğumu da iddia edemezdim.

9,10 ve 11. sınıfta felsefe dersi görmeyle birlikte dini konulara da merak saldım. Bu süreçte bazı şeyleri sorgulamaya ve araştırmaya başladım. Tabi bu süreçte tarafsız olmak için kuran ve hadis kitapları hakkında da bilgi sahibi olmam gerekiyordu. İşin sonunda 'kendimce' bilgi sahibi oldum. Bu dönemler arasında işin sonucunda agnostisizme kaydığımı fark ettim. Konuda kaynak olarak gösterdiğin Diamant'ı hep izleyen birisi oldum. Saygılı ve bilgili birisi. Tabi birini izledim inancım değişti şeklinde değil bu. Kendi fikirlerim ve kararlarım doğrultusunda agnostisizme kaydım. Tarih videolarını da izliyorum bu arada. Agnostisizmde de bir süre sonra fikirlerim değişmeye başladı. 12. sınıftan sonra deizmi kendime daha da yakın hissettim ve öyle de devam ediyorum.

Bir kitle de havalı olduğunu düşündüğümüz için farklı bir inanca yöneldiğimizi sanıyor. Havalı olmak için cehennemde yanmayı tercih etmek, hmm.

Özellikle Orta Doğu ülkelerinde birçok insana dinlerini sorgulamamaları ve kurcalamamaları gerektiği söylenerek bazı şeyleri olduğu gibi kabul etmeleri istenir. Bu bana göre robotlaşmaktan farksız. Bu kişiler ahiret inancı ile korkutulur. Kendi fikirleri yoktur ve fikir sahibi olmaları istenmez. Bu yüzden cehenneme gitmemek için yaşarlar ve inanırlar. Tabi dinlerin dünya üzerindeki etkisi her zaman çok fazla. Eğer bu korkutma olmasaydı yaşadığımız dünya daha pislik bir halde olacaktı. Bu çok farklı ve uzun bir konu. O yüzden buralara girmeyeceğim.

İlgimi çeken ve forumda çok rastlanmayan bir konu olduğu için hiçbir inancı hedef göstermeden ve zarar vermeden fikirlerimi saygı çerçevesi içerisinde belirtmek istedim. Vaktini ayırıp okuyan olduysa da teşekkür ederim.
Bu guzel cevabiniz icin sizlere cok tesekkur ederim oncelikle. Bende ayni sekilde sizler gibi arastirarak ve bilgi sahibi olarak agnostisizm’e yoneldim. Diamond Tema’nin videolarini izliyordum elbet bende ama bunu yapma sebebim bilgili ve saygili bir kisi olmasindan kaynakli. Asla yok Diamond agnostik, yok Celal Sengor ateist, yok Evrim Agaci su inanca vs vs seklinde dusunerek din/inanc degistirmedim. Felsefe ye ilgim artti ve felsefe kitaplari okumaya basladim, ardindan din felsefesine girdim ve tabi aslinda din uzerindeki bir cok ‘kural’ bana garip ve sacma gelmisti bundan oturu ve zaten cogu gorevini bende yerine getirmedigim icin kendi kendime “neden musluman kalayim, sonucta kendi degil ailemin sevimi.” Seklinde dusundum ve ilk basta ateist oldum ama daha derinlere indikten sonra felsefeye yoneldim ve daha derinlere indikten sonra tanrinin varliginun kanitlanamayacagi gibi yoklugunun da kanitlanamayacagini dusundum. Ve arastirmalarimla birlikte agnostik olmustum ve bir sure sonra apateist bir felsefe meraklisi ve benden felsefi olarak o zamanlar cok ileride olan bir arkadasim Diamond Tema’yi onermisti ve baktim, hosuma gittigi icin izlemeye de devam ediyorum.

Yani demem o ki, havali oldugumu falan düşündümuz yok, sadece okuyup kendimize durust oluyoruz. Zaten gorevlerini yerine getirmeyeceksek bir din veya inanista kalmamiz sacmadir.

Bir cok insan okumadan iman ettigi icin bunlari goremiyor ve bizde buna sinirleniyoruz, herkesin dinine/inanisina, inandigi seye inandigi icin saygimiz sonsuz. Ama bize saygi duymayana bizde saygi duymayiz. Zaten bu saygi duymayan kitle, anadan babadan musluman olup hicbir sey bilmeyen kitledir.

Bende biraz uzun yazdim okuyanlara bende tesekkur ederim.
Çok cringe bir konu ama yinede yazmak istiyorum belki birisinin ilgisini çekebilir ve fikri değişir. şu diamond tema, sözler köşkü, hz celal hoca gibi kanalların arkasına takılıp gitmeyin sonra pişman olursunuz.
ergenlik dönemimde ben de bunlar gibi olan sosyal medya kullanıcılarının peşine takıldım en son ateisttim sonrasında ailevi bazı temaslardan sonra müslümanlığın bizim soyumuz için kesin bir emir olduğunu öğrendim tabi ne yaşadığımı anlatamam o gizli sır.

demem o ki her zaman özgür olarak kalın.
sormak isterim nedir cringe olan?
S..k.. hakkinda haklisin hicbir bilgisi olmayip sallayan bir kanal. Ama Diamond Tema ve Celal Sengor bilgili kisiler, Diamond felsefe konusunda cogu kisiden daha bilgili bir kisidir. Celal ise okumus ve dunyanin en basarili Jeologlarinin basinda gelmis geliyor, aldigi sayisiz odulu saymama gerek bile yok. Ayrica sadece jeoloji uzerine degil bircok alanda da bilgi sahibi birisi. Bundan oturu lutfen duzgun arastirin.
Aqnostizmi ilk defadır duyuyorum.
Ellerine sağlık, bilgilendirici paylaşım olmuş.
Tesekkurler, yararli bir paylasim olmussa ne mutlu bana :)

PRF DR

Üye
26 May 2024
59
20
sormak isterim nedir cringe olan?
S..k.. hakkinda haklisin hicbir bilgisi olmayip sallayan bir kanal. Ama Diamond Tema ve Celal Sengor bilgili kisiler, Diamond felsefe konusunda cogu kisiden daha bilgili bir kisidir. Celal ise okumus ve dunyanin en basarili Jeologlarinin basinda gelmis geliyor, aldigi sayisiz odulu saymama gerek bile yok. Ayrica sadece jeoloji uzerine degil bircok alanda da bilgi sahibi birisi. Bundan oturu lutfen duzgun arastirin.
Zaten asıl sorun burada başlıyor bir insana koşulsuz hürmet ederseniz bir tarikat üyesinden ne farkınız kalıyor? sizin okumanız sorgulamanız lazım bu insanları izlemeyin demiyorum izleyin ama bağımsız düşünebilmeyide öğrenin.
Ben bu konuda çok şanslıyım çevrem elimden tuttu doğru düşünebilmeyi öğrendim iyide bir yere geldim ne celal'e nede diğerlerine ihtiyacım yok.

PRF DR

Üye
26 May 2024
59
20
KESİNLİKLE katılıyorum sözler köşkü gibi kanallarda yine benzer bir şekilde kendilerini üstün görüyor.
işin özüne inersek mantıklı bir insan belirli bir kalıpta olmaz bana göre herkesi dinler ve eşit görür işine görede bunları kullanır(kimilerine göre bu şerefsizlik sayılıyor fakat olsun)
benim üsteki şu ailevi zorunluluk kısmına gülenler belki olabilir fakat bizim aile başkarını zorlamıyor yüzlerce yıllık bir geleneği devam ettiriyoruz fakat bunlar doğru düşüncenin sınırlarını çizmeye çalışıyor.

belki dediklerimi anlamamış olabilirler biliyorum dıştan bakmak zor ama kemal tahir okuyunca ne demek istiyorum kestirebilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

SP

Deneyimli Moderatör
29 Eki 2018
2,743
621
KESİNLİKLE katılıyorum sözler köşkü gibi kanallarda yine benzer bir şekilde kendilerini üstün görüyor.
işin özüne inersek mantıklı bir insan belirli bir kalıpta olmaz bana göre herkesi dinler ve eşit görür işine görede bunları kullanır(kimilerine göre bu şerefsizlik sayılıyor fakat olsun)
benim üsteki şu ailevi zorunluluk kısmına gülenler belki olabilir fakat bizim aile başkarını zorlamıyor yüzlerce yıllık bir geleneği devam ettiriyoruz fakat bunlar doğru düşüncenin sınırlarını çizmeye çalışıyor.

belki dediklerimi anlamamış olabilirler biliyorum dıştan bakmak zor ama kemal tahir okuyunca ne demek istiyorum kestirebilirsiniz.

Gülenler yerine direkt SP diyebilirsin çünkü tek ben varım. Güldüğüm yer ailevi zorunluluk kısmı değil. Konuya cringe demen ve sorulmasına rağmen sebebini belirtmiyor oluşun. Bu durum komiğime gittiği için 'komik' tepkisine bastım ben de. Ayrıca utanılacak bir konu olduğunu düşünmüyorum.

PRF DR

Üye
26 May 2024
59
20
Gülenler yerine direkt SP diyebilirsin çünkü tek ben varım. Güldüğüm yer ailevi zorunluluk kısmı değil. Konuya cringe demen ve sorulmasına rağmen sebebini belirtmiyor oluşun. Bu durum komiğime gittiği için 'komik' tepkisine bastım ben de. Ayrıca utanılacak bir konu olduğunu düşünmüyorum.
Orada bir ihtimalden bahsediyorum senden bahsetmek istesem neden etmiyim ki? konu ilk başlarda çok hoştu diamond temaya gelince içtiğim suyu püskürttüm.
diamond tema diye yücelttiğiniz kişi öyle kafanızdaki gibi birisi değildir. yahu ben müslüman olmama rağmen ahmet meriç, sözler köşkü ve diğer kanalları ciddiye almayıp videolarını izlerken gülerken diamond tema inanmamasına rağmen bunlara video çekmekle uğraşmış bir insan, videosuna gelip soru soran botların yorumunu 'LOW IQ YORUMLAR' adı altında video çekmiş bir insan sence cringe olmaması mümkün mü? yani sırıtan birşey varda biz mi göremiyoruz?

Burayada bir videosunu bırakayım.
ciddiye aldığı sözler köşkünün konuları:
oruçluyken şeye su girerse oruç bozulur mu?
cinli köye şafak operasyonu yaptık.
cinden kurtulmanın 7 sırrı.
cinler elimizdeki yoğurtu alıp yüzümüze sürdü arta kalanı yediler

bu kanala diss atan adama ancak gülerim ben

SP

Deneyimli Moderatör
29 Eki 2018
2,743
621
Orada bir ihtimalden bahsediyorum senden bahsetmek istesem neden etmiyim ki? konu ilk başlarda çok hoştu diamond temaya gelince içtiğim suyu püskürttüm.
diamond tema diye yücelttiğiniz kişi öyle kafanızdaki gibi birisi değildir. yahu ben müslüman olmama rağmen ahmet meriç, sözler köşkü ve diğer kanalları ciddiye almayıp videolarını izlerken gülerken diamond tema inanmamasına rağmen bunlara video çekmekle uğraşmış bir insan, videosuna gelip soru soran botların yorumunu 'LOW IQ YORUMLAR' adı altında video çekmiş bir insan sence cringe olmaması mümkün mü? yani sırıtan birşey varda biz mi göremiyoruz?
"diamond tema diye yücelttiğiniz kişi" çoğul ekinde ben de dahilim. Söz hakkı düşüyor. Özellikle benim de sevmediğim kitleyi bana karşı genellemişsin: "Kendi fikri olmadan başkalarını dinleyip ona göre yönelenler." Bu durum birisinin daha neye inandığını bilmeden tek doğru bu diye kabul etmekle aynı mantık. Ben böyle birisi değilim. Aklı selim birisi bunu yapmaz zaten, kendi fikirleri olur. At gözlüğü takıp başkasının fikrine göre bir şeye yönelmek aptallıktır. İnancı ne olursa olsun herkesin en büyük yanlışı bu genellemek. En azından ben kimsenin fanatiği değilim, benim birisini yüceltme gibi bir derdim yok. Benim gözümde hiçbir insan yüce değil. Soru soranlara nasıl cevap verdiği beni tam olarak ilgilendirmiyor. Benim takıldığım yer buralar değil çünkü. Benim için fikirleri önemli, trollere verdiği alaycı cevaplar değil. Konunun neden cringe olduğuyla alakalı konuşuyorduk, sonda kendisinin neden cringe olduğuyla alakalı konuşmuşsun. Burası beni ilgilendiren bir yer değil. Cringe deme sebebini de "konu ilk başlarda çok hoştu diamond temaya gelince içtiğim suyu püskürttüm." olarak cevapladığını düşünüyorum.
Konuda kaynak olarak gösterdiğin Diamant'ı hep izleyen birisi oldum. Saygılı ve bilgili birisi. Tabi birini izledim inancım değişti şeklinde değil bu. Kendi fikirlerim ve kararlarım doğrultusunda agnostisizme kaydım.
Gönderimin genelinde Diamant'ı yücelttiğim veya öyle ima ettiğim bir yer yok. 'Saygılı ve bilgili birisi' yüceltmek ise öyle olsun seni kırmak istemem.

Kruvazör

Ar-Ge Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,785
2,707
Liman
"Filozof Şen-ma Bir gün genç bir Türk’e felsefeden bahsedip felsefenin insan ruhunu güçlendirdiğini anlatırken Yamtar onun sözünü keserek :
“Bu felsefeyi bir ata yedirsem beni Ötüken’e bir günde ulaştırır mı?”
diye sormuş, felsefenin yenecek bir nesne olmadığını söyleyince de kendisine sert sert bakıp yanından uzaklaşmıştı."

Trenbolone

Junior Hunter
28 Ocak 2023
221
417
Calculus Δy/Δx

Yüksek ihtimalle bu cümleyi bana ithafen yazmadın ama yine de yukarı da yazdığım bir yazıdan ötürü belki yanlış anlaşılmışımdır diyerekten kendimi açıklamak istiyorum.

Hayır benim bahsettiğim bu değildi. Felsefeyle hiçbir ilgi alakası olmayan insanlar sadece diamond tema izleyip felsefe konuşur oldu, felsefe de popüler kültürün ağzına sakız oldu şikayetçi olduğum kısım bu. Genelleme yapmıyorum, konu sahibini veya konudaki herhangi bir kişiyi de bu kitle içine dahil etmiyorum. Benim eleştirdiğim bu kitle diamond tema dan etkilenmiş.. adama körü körüne inanıyorlar.. Kimse doğruluğunu sorgulamıyor. Bu benim izlenimim. Düne kadar sadece kendi arkadaş ortamımda felsefe konuşulurdu bu gün çevremde kim var kim yok hepsi felsefe konuşur olmuş.. ve bu insanlar tek bir kişiye inanarak ( örn: diamond ) onun fikirleri görüşleri ve sözleriyle konuşuyorlar. Bunun haricinde adamlarda tık yok.. Benim ayar olduğum durum bu, böyle bir kitle var ve bu çeşitli her konuda böyleler.. Bu durumu da daha önceki mesajlarımda biraz mizahşen olarak ele aldım , diamond'u severim, yaptığı işe ve bilgi birikimine de saygım var. Ben diamond'un kitlesine laf etmedim.. O bahsettiğim kitle sadece dio'ya özel bir kitle değil..

Ben diamond temayı takip ediyorum, ilmine de saygılıyım. Dikkat ederseniz Diamond tema yalan söylüyor vs. dio'ya karşı herhangi bir lafta bulunmadım. Ben diamond, celal o şu bu laf etmiyorum.. Benim rahatsız olduğum nokta bizim koyun sürüsünden farksız olan bazı insanlarımız. Bu insanlar sözde modern, entelektüel, sorgulayıcı, batıcı yenilikçi vs. vs. vvs. oysaki hiçbiri kendilerine ait fikirleri değil, hiç bunları düşünüp tartmadılar hep başkalrından duydukları aynı şeyleri zırvalayıp duruyorlar. Zaten bunu en çok eleştiren kişilerden biri de diamond'dur. Sorsanız o da benimle aynı fikirdedir.
Her neyse dediğim gibi bu koyun sürüsü diye bahsettiğim kişi konu sahibi veya sen değildin.. Zaten biliyorsunuzdur , mesajlarımda ne anlatmaya çalıştığım belli fakat mesajlaşmalarda ses tonu, jest ve mimikler olmadığı için kişiler birbirini yanlış anlayabiliyorlar bu yüzden açıklamada bulundum.

Son düzenleme:

SP

Deneyimli Moderatör
29 Eki 2018
2,743
621
Yüksek ihtimalle bu cümleyi bana ithafen yazmadın ama yine de yukarı da yazdığım bir yazıdan ötürü belki yanlış anlaşılmışımdır diyerekten kendimi açıklamak istiyorum.

Hayır benim bahsettiğim bu değildi. Felsefeyle hiçbir ilgi alakası olmayan insanlar sadece diamond tema izleyip felsefe konuşur oldu, felsefe de popüler kültürün ağzına sakız oldu şikayetçi olduğum kısım bu. Genelleme yapmıyorum, konu sahibini veya konudaki herhangi bir kişiyi de bu kitle içine dahil etmiyorum. Benim eleştirdiğim bu kitle diamond tema dan etkilenmiş.. adama körü körüne inanıyorlar.. Kimse doğruluğunu sorgulamıyor. Bu benim izlenimim. Düne kadar sadece kendi arkadaş ortamımda felsefe konuşulurdu bu gün çevremde kim var kim yok hepsi felsefe konuşur olmuş.. ve bu insanlar tek bir kişiye inanarak ( örn: diamond ) onun fikirleri görüşleri ve sözleriyle konuşuyorlar. Bunun haricinde adamlarda tık yok.. Benim ayar olduğum durum bu, böyle bir kitle var ve bu çeşitli her konuda böyleler.. Bu durumu da daha önceki mesajlarımda biraz mizahşen olarak ele aldım , diamond'u severim, yaptığı işe ve bilgi birikimine de saygım var. Ben diamond'un kitlesine laf etmedim.. O bahsettiğim kitle sadece dio'ya özel bir kitle değil..

Ben diamond temayı takip ediyorum, ilmine de saygılıyım. Dikkat ederseniz Diamond tema yalan söylüyor vs. dio'ya karşı herhangi bir lafta bulunmadım. Ben diamond, celal o şu bu laf etmiyorum.. Benim rahatsız olduğum nokta bizim koyun sürüsünden farksız olan bazı insanlarımız. Bu insanlar sözde modern, entelektüel, sorgulayıcı, batıcı yenilikçi vs. vs. vvs. oysaki hiçbiri kendilerine ait fikirleri değil, hiç bunları düşünüp tartmadılar hep başkalrından duydukları aynı şeyleri zırvalayıp duruyorlar. Zaten bunu en çok eleştiren kişilerden biri de diamond'dur. Sorsanız o da benimle aynı fikirdedir.
Her neyse dediğim gibi bu koyun sürüsü diye bahsettiğim kişi konu sahibi veya sen değildin.. Zaten biliyorsunuzdur , mesajlarımda ne anlatmaya çalıştığım belli fakat mesajlaşmalarda ses tonu, jest ve mimikler olmadığı için kişiler birbirini yanlış anlayabiliyorlar bu yüzden açıklamada bulundum.
Evet, seni hedef almadım. Genel olarak yazdım onu. Bazı yarım akıllılar 'cool görünmek' için inanç değiştirdiğimizi sanıyor ya, araya bir yere sıkıştırmak istedim o cümleyi de. Dediklerine ben de katılıyorum 👍

Rx

Kıdemli Üye
12 Ocak 2021
2,317
1,447
(nowhere) in
Zaten asıl sorun burada başlıyor bir insana koşulsuz hürmet ederseniz bir tarikat üyesinden ne farkınız kalıyor? sizin okumanız sorgulamanız lazım bu insanları izlemeyin demiyorum izleyin ama bağımsız düşünebilmeyide öğrenin.
Ben bu konuda çok şanslıyım çevrem elimden tuttu doğru düşünebilmeyi öğrendim iyide bir yere geldim ne celal'e nede diğerlerine ihtiyacım yok.
Pardon ama biz koşulsuz şartsız hürmet mi ediyoruz?? Biz sadece bir felsefeci olduğu ve bilgisine güvendiğimiz için bir konuda onun da görüşlerini alıyoruz, tek aldığımız nokta da Diamond'un söyledikleri değil. Bir çok felsefecinin eserlerinden, yorumlarından faydalanarak araştırmamızı yapıyoruz. Lütfen kendinizle bizi karıştırmayın.
tutarlı olabilirde olmayabilirde bilemiyorum :D
E tabii öyle ama, böyle düşünüyorsanız demek ki sizde bir agnostiksiniz :)

.
.
.

Her neyse artık o kadar çok tekrar ettiğim şeyleri yazmaya devam ediyorsunuz ki cevap vermekten yoruldum. SP'nin verdiği cevaplar sizlere yeteceğini düşündüğüm için daha fazla ben yazamayacağım. Okuduğunu anlayamayan bir kitle olması şaşırtıyor beni..

hakanb32

Yeni üye
11 Ocak 2023
5
3
Sana kandırma gelen "diğerleri" nedir? ve neden
ibrahimi dinler, ateizm ve hint dinleri daha adını sayamadığıklarım diğerleri sınıfına giriyor. Nedeni ise insanların dünyayı anlamlandırmasında eksik olduğu konuları metafizik boyutlara çekerek açıklandığını düşünüyorum en temeli bu tabi örnekler arttırılabilir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.