Akıllı Telefonları Güvenlik Bakımından Karşılaştıralım

Phobos'

Uzman üye
22 Nis 2022
1,744
23
1,365
r2v5cj4.png

Merhaba, ben Phobos.

Bugün akıllı telefonları, güvenlikleri bakımından karşılaştıracağım.
Bu konuyu, "
Akıllı Cihazları Kullanmak Güvenli Midir?" adlı bir önceki konumun devamı niteliğinde yayınlıyorum.
Bu konuyu kendim de merak ettiğim için yazıyorum.

Umarım beğenirsiniz.

5aE7rL.png

Android, iPhone, Blackberry ve Windows Phone'un Karşılaştırması

Sizler için Android, iPhone, Blackberry ve Windows Phone'u karşılaştıracağım ve tarafsız olacağıma emin olabilirsiniz.

5aE7rL.png

photo-1607252650355-f7fd0460ccdb

Android, güvenliği en zayıf olan mobil işletim sistemlerinden biri olarak bilinir.
Çünkü yıllardır
bol bol hata ve güvenlik açığına sahip olan bir işletim sistemidir.

Bence, güvenliği en zayıf olan mobil işletim sistemlerinden biri olmasında ücretsiz ve kısmen açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemi olmasının büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum.

Bilgilendirme : Android'e kısmen açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemi demememin sebebi, Android'in büyük çoğunluğu açık kaynak kodludur lakin küçük ama çok önemli bir kısmı, Google tarafından kapalı bir şekilde tutulmaktadır.

Forbes raporlarına göre, Android cihazımızı sürekli güncelleyerek ve kaynağı bilinmeyen ya da şüpheli olan uygulamaları indirmekten kaçınarak Android telefonumuzu kısmen koruyabilirsiniz.
Burada kısmen dememin sebebi ise herhangi bir cihazda, dış dünya ile bağlantınız kesik olmadığı sürece asla %100 güvenli değilsinizdir.

Bu güvenlik sorunları sebebiyle, Android işletim sistemine sahip cihazlar üreten markalar, artık kendi
güvenlik teknolojilerini üretmeye başladılar. Örnek vermek gerekirse:

Yeni Samsung cihazlar, Samsung'un kendi Knox Güvenlik Teknolojisi'ni desteklemektedir.

5aE7rL.png

photo-1634618774956-36f5b1618be7

Apple ise, hem iOS mobil işletim sistemini hem de Apple App Store'daki uygulamaları sıkı biçimde kontrol eder.
Bu kontrol sayesinde Apple kullanıcıları,
bazı kullanıcı kısıtlamaları ile karşı karşıya kalsalar da iOS cihazlar, servis ayarları ile bile iyi derecede güvenlik hizmeti sunar. Örnek vermek gerekirse :

iOS her cihazın yalnızca bir adet uygulama kopyası bulundurmasına izin verir. Yani bir kullanıcı, herhangi bir uygulamanın resmi şirket tarafından sunulan ve yerleşik güvenlik kısıtlamaları bulunduran resmi bir uygulamaya sahip olduğunda kişisel kullanım amacıyla aynı uygulamanın kısıtlanmamış sürümüne sahip olamaz.

-Mesela uygulamamızın adı "Phobos" olsun.
-App Store'dan indirdiğiniz resmi "Phobos" uygulaması telefonunuzda yüklü iken, ayrıyeten "Phobos Mod" indiremezsiniz.
Lakin internette bu kısıtlamayı aşmanın bazı yöntemleri de bulunmaktadır.

App Store'da, uygulamanızın yayınlamasını talep ettiğiniz zaman ile uygulanmanın yayınlanması arasında beklediğiniz süre, Play Store'da uygulamanızın yayınlamasını talep ettiğiniz zaman ile uygulanmanın yayınlanması arasında beklediğiniz süre Play Store'a göre kat kat fazladır.

Bunun sebebi ise App Store'un uygulamada sadece zararlı yazılım olup olmadığına bakmamasıdır. Çünkü App Store uygulamanın zararlı yazılım bulundurup bulundurmadığına, çocuklar için uygun olup olmadığına, yasal sorun ortaya çıkarıp çıkarmadığına vb. bakar. Play Store ise uygulamayı daha erken yayınlayıp, daha çok şikayete göre uygulamayı değerlendirir.

5aE7rL.png

pexels-photo-87736.jpeg

Blackberry ise cihazları ve uygulamaları çok sıkı biçimde kontrol etmektedir. Ayrıca bu cihazlar Mobil Araç (Cihaz) Yönetimi (MDM), için geliştirildiğinden şirketin cihazlarını yönetmesi ve koruması çok daha kolaydır.
Lakin bu sebeple uygulama mağazası rakiplerine göre çok çok geri kalmıştır.

5aE7rL.png

pexels-photo.jpg

Windows Phone ise bir dereceye kadar merkezi kontrol ile sıkı bir güvenlik hizmeti sunsa da geçmişinde güvenlik konusunda çok eksik olduğu söyleniyor. Ve halen çok geride kalmış durumda bulunmaktadır.
Yine de
performans açısından bence halen çok iyi durumda.

Eski telefonum Nokia Lumia 620'nin yerini hiçbir telefonun alabileceğini zannetmiyorum :D

5aE7rL.png

Avantajlar ve Dezavantajlar
Güvenlik açısından hiçbir işletim sisteminin kusursuz olmadığında hemfikir olmalıyız. Akıllı telefonunuzun ne kadar güvenli olduğunu, telefonunuzu kullanma biçiminize, bilinç seviyenize, deneyimlerinize, kullandığınız mobil işletim sistemi hakkındaki bilginize göre değişmektedir. Bence, her işletim sisteminin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Android

Avantaj :
Yüksek derecede yapılandırılabilir. Sistem sizlerin ellerindedir.
Gizlilik ayarlarınızı tam olarak kontrol edebilirsiniz.
(Ama yeterli bilgiye sahip değilseniz hoş olmayan sonuçlar da doğurabilir.)

Dezavantaj :
Birçok hataya ve güvenlik açığına sahip. Ve en çok hedefte olan mobil işletim sistemidir.
(Bence, güvenlik açısından çok kötü durumda.)

Öneri : Güvenlik ayarlarını ve araçlarını düzenleme konusunda yeterli bilgi edinmeden uğraşmayın.
İnternet üzerinden uygulama ve oyun indirmeyin. (İndirecekseniz, indirmeden önce virüs analizi yapın.)

Apple (iOS)

Avantaj :
Güvenlik, uygulama mağazasındaki kalite ve iyi derecedeki güvenlik güncellemeleri.
(Ne kadar bilinçsiz bir kullanıcı olursanız olun çok büyük zararlar göreceğinizi düşünmüyorum.)

Dezavantaj :
Güvenlik açısından dezavantajı diğer işletim sistemlerine göre yok denilecek kadar azdır.
Lakin bilinçsiz bir şekilde cihazınıza jailbreaking yaparsanız jailbreak, iOS'un güvenliğini aşırı derecede olumsuz yönde etkiler.

İpucu :
Güvenlik konusunda ileri seviye değilseniz, tercih edilmeye en layık mobil işletim sistemidir.
Yeterli bilgiye ulaşmadan cihazınıza jailbreaking yapmayın.

BlackBerry

Avantaj :
İş için uygundur. Kurumsal güvenlik amacı ile üretilmiştir.

Dezavantaj :
Güvenlik amacı ile mağazası çok geri kalmış düzeydedir bu sebeple muhtemelen farklı bir kişisel cihaza daha ihtiyaç duyarsınız.

İpucu :
Güvenliğin çok önemli olduğu bir sektörde çalışıyorsanız veya sadece telefonu konuşmak için kullanmak niyetinde iseniz en iyi seçeneklerden birdir.

Windows Phone

Avantaj :
Windows ile uyumludur.
Güvenlik performansı giderek çok daha iyi hale gelmektedir.
Performans açısından bence çok çok iyidir.

Dezavantaj :
Uygulama mağazası geri kalmış durumdadır. Güncelleme alma konusunda çok başarısızdır. Aktif bir kullanıcı topluluğu yok denecek kadar azdır.

İpucu: Başlıca gereksiniminiz Windows uyumluluğuysa en iyi seçenektir.

Her mobil işletim sisteminin farklı güvenlik amacı vardır.
Biri tamamen güvenliği tercih ederken diğeri akıllı telefonunuzu bir eğlence platformu gibi kullanmanızı sağlar, başka bir mobil işletim sistemi tamamen iş odaklıdır vb.
Akıllı telefonunuzu nasıl kullandığınız ve güvenlik ayarlarını yapma konusunda ne kadar bilinçli olduğunuz, kullanış tarzınız, ihtiyaçlarınız vs. hangi mobil işletim sistemini seçeceğiniz konusunda önemli rol oynar.

Ancak piyasaya daha fazla cihaz, daha fazla işletim sistemi çıktıkça fikirlerimiz de değişecektir.

-SON-

Phobos'

Uzman üye
22 Nis 2022
1,744
23
1,365
Eline Sağlık Kardeşim
Teşekkür ederim 😊
İOS kullanamıyorum, ben telefonun her şeyine erişebilmeli ve istediğimi kurabilmeliyim. :)
Garanti gider diye root atamıyorum 😭
iOS iyi de hack toollarını çalıştırmak için kaç saat uğraştırıyordu, şimdi Android'de çok kolay.
Yararlı içerik olmuş hocam. Yalnız bildiğim kadarıyla IOS aksine çok daha güvensiz bir işletim sistemidir. (Androide nazaran.)
Teşekkür ederim. Tam aksine, piyasadaki köklü işletim sistemleri arasında neredeyse Android'den güvensizi yok. (Yani şuana kadar okuduğum bütün bilgilerde bu bilgi yazıyordu.)
Teşekkürler Eline Sağlık
Rica ederim. Teşekkürler 😊

JohnWick51

Uzman üye
20 Mar 2022
1,867
770
28
r2v5cj4.png

Merhaba, ben Phobos.

Bugün akıllı telefonları, güvenlikleri bakımından karşılaştıracağım.
Bu konuyu, "
Akıllı Cihazları Kullanmak Güvenli Midir?" adlı bir önceki konumun devamı niteliğinde yayınlıyorum.
Bu konuyu kendim de merak ettiğim için yazıyorum.

Umarım beğenirsiniz.

5aE7rL.png

Android, iPhone, Blackberry ve Windows Phone'un Karşılaştırması

Sizler için Android, iPhone, Blackberry ve Windows Phone'u karşılaştıracağım ve tarafsız olacağıma emin olabilirsiniz.

5aE7rL.png

photo-1607252650355-f7fd0460ccdb

Android, güvenliği en zayıf olan mobil işletim sistemlerinden biri olarak bilinir.
Çünkü yıllardır
bol bol hata ve güvenlik açığına sahip olan bir işletim sistemidir.

Bence, güvenliği en zayıf olan mobil işletim sistemlerinden biri olmasında ücretsiz ve kısmen açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemi olmasının büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum.

Bilgilendirme : Android'e kısmen açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemi demememin sebebi, Android'in büyük çoğunluğu açık kaynak kodludur lakin küçük ama çok önemli bir kısmı, Google tarafından kapalı bir şekilde tutulmaktadır.

Forbes raporlarına göre, Android cihazımızı sürekli güncelleyerek ve kaynağı bilinmeyen ya da şüpheli olan uygulamaları indirmekten kaçınarak Android telefonumuzu kısmen koruyabilirsiniz.
Burada kısmen dememin sebebi ise herhangi bir cihazda, dış dünya ile bağlantınız kesik olmadığı sürece asla %100 güvenli değilsinizdir.

Bu güvenlik sorunları sebebiyle, Android işletim sistemine sahip cihazlar üreten markalar, artık kendi
güvenlik teknolojilerini üretmeye başladılar. Örnek vermek gerekirse:

Yeni Samsung cihazlar, Samsung'un kendi Knox Güvenlik Teknolojisi'ni desteklemektedir.

5aE7rL.png

photo-1634618774956-36f5b1618be7

Apple ise, hem iOS mobil işletim sistemini hem de Apple App Store'daki uygulamaları sıkı biçimde kontrol eder.
Bu kontrol sayesinde Apple kullanıcıları,
bazı kullanıcı kısıtlamaları ile karşı karşıya kalsalar da iOS cihazlar, servis ayarları ile bile iyi derecede güvenlik hizmeti sunar. Örnek vermek gerekirse :

iOS her cihazın yalnızca bir adet uygulama kopyası bulundurmasına izin verir. Yani bir kullanıcı, herhangi bir uygulamanın resmi şirket tarafından sunulan ve yerleşik güvenlik kısıtlamaları bulunduran resmi bir uygulamaya sahip olduğunda kişisel kullanım amacıyla aynı uygulamanın kısıtlanmamış sürümüne sahip olamaz.

-Mesela uygulamamızın adı "Phobos" olsun.
-App Store'dan indirdiğiniz resmi "Phobos" uygulaması telefonunuzda yüklü iken, ayrıyeten "Phobos Mod" indiremezsiniz.
Lakin internette bu kısıtlamayı aşmanın bazı yöntemleri de bulunmaktadır.

App Store'da, uygulamanızın yayınlamasını talep ettiğiniz zaman ile uygulanmanın yayınlanması arasında beklediğiniz süre, Play Store'da uygulamanızın yayınlamasını talep ettiğiniz zaman ile uygulanmanın yayınlanması arasında beklediğiniz süre Play Store'a göre kat kat fazladır.

Bunun sebebi ise App Store'un uygulamada sadece zararlı yazılım olup olmadığına bakmamasıdır. Çünkü App Store uygulamanın zararlı yazılım bulundurup bulundurmadığına, çocuklar için uygun olup olmadığına, yasal sorun ortaya çıkarıp çıkarmadığına vb. bakar. Play Store ise uygulamayı daha erken yayınlayıp, daha çok şikayete göre uygulamayı değerlendirir.

5aE7rL.png

pexels-photo-87736.jpeg

Blackberry ise cihazları ve uygulamaları çok sıkı biçimde kontrol etmektedir. Ayrıca bu cihazlar Mobil Araç (Cihaz) Yönetimi (MDM), için geliştirildiğinden şirketin cihazlarını yönetmesi ve koruması çok daha kolaydır.
Lakin bu sebeple uygulama mağazası rakiplerine göre çok çok geri kalmıştır.

5aE7rL.png

pexels-photo.jpg

Windows Phone ise bir dereceye kadar merkezi kontrol ile sıkı bir güvenlik hizmeti sunsa da geçmişinde güvenlik konusunda çok eksik olduğu söyleniyor. Ve halen çok geride kalmış durumda bulunmaktadır.
Yine de
performans açısından bence halen çok iyi durumda.

Eski telefonum Nokia Lumia 620'nin yerini hiçbir telefonun alabileceğini zannetmiyorum :D

5aE7rL.png

Avantajlar ve Dezavantajlar
Güvenlik açısından hiçbir işletim sisteminin kusursuz olmadığında hemfikir olmalıyız. Akıllı telefonunuzun ne kadar güvenli olduğunu, telefonunuzu kullanma biçiminize, bilinç seviyenize, deneyimlerinize, kullandığınız mobil işletim sistemi hakkındaki bilginize göre değişmektedir. Bence, her işletim sisteminin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Android

Avantaj :
Yüksek derecede yapılandırılabilir. Sistem sizlerin ellerindedir.
Gizlilik ayarlarınızı tam olarak kontrol edebilirsiniz.
(Ama yeterli bilgiye sahip değilseniz hoş olmayan sonuçlar da doğurabilir.)

Dezavantaj :
Birçok hataya ve güvenlik açığına sahip. Ve en çok hedefte olan mobil işletim sistemidir.
(Bence, güvenlik açısından çok kötü durumda.)

Öneri : Güvenlik ayarlarını ve araçlarını düzenleme konusunda yeterli bilgi edinmeden uğraşmayın.
İnternet üzerinden uygulama ve oyun indirmeyin. (İndirecekseniz, indirmeden önce virüs analizi yapın.)

Apple (iOS)

Avantaj :
Güvenlik, uygulama mağazasındaki kalite ve iyi derecedeki güvenlik güncellemeleri.
(Ne kadar bilinçsiz bir kullanıcı olursanız olun çok büyük zararlar göreceğinizi düşünmüyorum.)

Dezavantaj :
Güvenlik açısından dezavantajı diğer işletim sistemlerine göre yok denilecek kadar azdır.
Lakin bilinçsiz bir şekilde cihazınıza jailbreaking yaparsanız jailbreak, iOS'un güvenliğini aşırı derecede olumsuz yönde etkiler.

İpucu :
Güvenlik konusunda ileri seviye değilseniz, tercih edilmeye en layık mobil işletim sistemidir.
Yeterli bilgiye ulaşmadan cihazınıza jailbreaking yapmayın.

BlackBerry

Avantaj :
İş için uygundur. Kurumsal güvenlik amacı ile üretilmiştir.

Dezavantaj :
Güvenlik amacı ile mağazası çok geri kalmış düzeydedir bu sebeple muhtemelen farklı bir kişisel cihaza daha ihtiyaç duyarsınız.

İpucu :
Güvenliğin çok önemli olduğu bir sektörde çalışıyorsanız veya sadece telefonu konuşmak için kullanmak niyetinde iseniz en iyi seçeneklerden birdir.

Windows Phone

Avantaj :
Windows ile uyumludur.
Güvenlik performansı giderek çok daha iyi hale gelmektedir.
Performans açısından bence çok çok iyidir.

Dezavantaj :
Uygulama mağazası geri kalmış durumdadır. Güncelleme alma konusunda çok başarısızdır. Aktif bir kullanıcı topluluğu yok denecek kadar azdır.

İpucu: Başlıca gereksiniminiz Windows uyumluluğuysa en iyi seçenektir.

Her mobil işletim sisteminin farklı güvenlik amacı vardır.
Biri tamamen güvenliği tercih ederken diğeri akıllı telefonunuzu bir eğlence platformu gibi kullanmanızı sağlar, başka bir mobil işletim sistemi tamamen iş odaklıdır vb.
Akıllı telefonunuzu nasıl kullandığınız ve güvenlik ayarlarını yapma konusunda ne kadar bilinçli olduğunuz, kullanış tarzınız, ihtiyaçlarınız vs. hangi mobil işletim sistemini seçeceğiniz konusunda önemli rol oynar.

Ancak piyasaya daha fazla cihaz, daha fazla işletim sistemi çıktıkça fikirlerimiz de değişecektir.

-SON-
Ellerine saglik

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.