Allah'a Tanrı Demek !

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

AquieLL

Kıdemli Üye
1 Tem 2014
4,034
16
aquu.php
Allah'ın Tanrı Adında İsmi Yoktur
Allahü teâlânın isimleri tevkifidir. Yani, İslamiyet'te bildirilen isimleri söylemek caiz, bunlardan başkasını söylemek caiz değildir. Mesela Allahü teâlâya âlim denir. Fakat; âlim manasına gelen fakih kelimesini Allah için kullanmak caiz olmaz. Çünkü, İslamiyet, Allahü teâlâya fakih dememiştir.

İlah manasına tanrı kelimesini kullanmakta mahzur yoktur. Mesela, (Hindlilerin tanrıları inektir), (Birdir Allah, ondan başka tanrı yoktur), (Bizim tanrımız Allah'tır) demek caizdir. Fakat (Bizim Allah'ımız tanrıdır) demek caiz olmaz. Bu inceliği iyi anlamak gerekir.

Allahü teâlânın isimleri sonsuzdur. Binbir ismi var diye meşhurdur. Yani, isimlerden binbir tanesini insanlara bildirmiştir. Dinimizde bunlardan 99'u bildirilmiştir. Bunlara El-Esma-ül hüsnâ denir.

Allah adı yerine, tanrı veya tanrı adı yerine Allah demek caiz değildir. Çünkü tanrı, ilah, mabud-put demektir. Asuriler, Türkleri, güneşe, yıldızlara tapınmaya alıştırdıkları için tanyeri ağarınca, güneşe tapınırlardı. Bu sebepten, Güneşin ismi, tanyeri ve nihayet tanrı oldu.

Allah kelimesi özel isimdir. Hiçbir dilde karşılığı olmaz. Allah kelimesinde müzekkerlik, müenneslik yoktur. İlah kelimesinin ise her dilde karşılığı, bazı dillerde de müzekker (erkek) ve müennes (dişi) şekli vardır. Mesela Arapça'da Mabud-Mabude, Türkçe'de Tanrı-Tanrıça, İngilizce God-Goddess, Fransızca Dieu-Deesse, Almanca Gott-***tin gibi. Bu kelimelerin hiçbirisi Allah ismi yerine kullanılmaz. Allah manasına yalnız Allah kelimesini kullanmak gerekir. Çünkü Allahü teâlâ, (Benim ismim Allah'tır. Bana, Allah diye ibadet edin) buyuruyor. Kendisi ne bildirmişse onu kullanmak gerekir. İlah manasında her millet kendi dilindeki kelimeyi kullanır. Fakat Allah her dilde aynıdır.

narutomanga899

Katılımcı Üye
21 Nis 2013
384
0
City of Code
" (Bizim tanrımız Allah'tır) demek caizdir. Fakat (Bizim Allah'ımız tanrıdır) demek caiz olmaz ". demişsin. Bunların anlamı hemen hemen aynı, Yani demişsinki Tanrı = Allah, demek caiz ama Allah = Tanrı demek caiz değil. Bence bunu yanliş kullanmışsın, Olay şudur, Tek bir Tanrı vardır, o da Allah'tır. Buna Monotheism yani Tek Tanrı'cılık denir. (Hristiyanlık, yahudilik, Müslümanlık gibi dinler). Yani biz tek tanrılı bir din olan İslama inanıyoruz başka bir deyişle. Birde bir şeyin caiz olup olmadığını söylemek istiyorsan kaynak göster, yoksa şunu demek caiz, bunu demek caiz değil vsvs demek doğru değildir.

AquieLL

Kıdemli Üye
1 Tem 2014
4,034
16
aquu.php

@Naruto "Benim Tanrım ALLAH'dır." Dersen TEK TANRI OLDUĞUNU VE ONUN ALLAH OLDUĞUNU SÖYLEMİŞ OLURSUN.

"BİZİM ALLAH'IMIZ TANRIDIR." Dersen Allahta Tanrıdır. Başka Şeylerde Demiş Olunur Kalp Meselesi Herkes Kalbinden Sorumlu.

musileno

Kadim Üye
20 Tem 2007
5,774
3

@Naruto "Benim Tanrım ALLAH'dır." Dersen TEK TANRI OLDUĞUNU VE ONUN ALLAH OLDUĞUNU SÖYLEMİŞ OLURSUN.

"BİZİM ALLAH'IMIZ TANRIDIR." Dersen Allahta Tanrıdır. Başka Şeylerde Demiş Olunur Kalp Meselesi Herkes Kalbinden Sorumlu.

Aslında 2. Cümlede senin dediğin anlamın çıkması için haşa " BİZİM ALLAHIMIZ "DA" TANRIDIR" demen gerekiyor. Onun dışında doğru söylüyorsun :)

narutomanga899

Katılımcı Üye
21 Nis 2013
384
0
City of Code

Hayır, Benim Tanrım ALLAH'dır. dersen Tanrı olarak Allah'a inandığını söylemiş olursun, Tek olduğunu değil, İslam ilk indiği zamanda hem Allah'a inanıp hemde putlara inananlarda vardı buda şirk koşma oluyor. Ayrıca cümle içerisinde "Tek" demeden "Tek" olduğunu nasıl belirtiyorsun? Bu cümle BİZİM ALLAH'IMIZ TANRIDIR. demekten bir farkı yok. Allah Tanrı'dır demek biraz sıkıntılı olabilir çünkü bize göre Allah Tek Tanrıdır, ama Benim Tanrım ALLAH'dır. demekte biraz sıkıntılı çünkü yine Tek olduğunu belirtmiyorsun. Ve Evet "Herkes Kalbinden Sorumlu" ve amellerindende..

xenceri

Uzman üye
16 Ağu 2010
1,948
0
İstanbul

Aynen kardeşim çok güzel açıklamışsın aynısını diyecektim ben de.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.